Медия без
политическа реклама

За 40% от работещите бедни у нас сметките за отопление са непосилни

Заради ниските заплати 3 млн. трудещи се в ЕС ще зъзнат тази зима, твърди Европейската конфедерация на профсъюзите

27 Септ. 2021
knsb-bg.org

Заради ниските си заплати почти три милиона души в Европейския съюз не могат да си позволят да отопляват домовете си, въпреки че работят. Това сочи анализ, изготвен по поръчка на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП).  Докладът излиза на фона на драстичното покачване на цените на енергията в Европа. 

България е на второ място в ЕС по висок дял на работещите, които ще зъзнат тази зима - над 40%, разкрива анализът, публикуван от КНСБ.  Средният процент на ЕС е 15 на сто, което означава, че над 2.7 милиона трудещи не биха се справили с високите сметки и ще пестят от отопление. 

Ето как изглежда печалното класиране, изготвено от Европейския институт на профсъюзите на база на проучванията на статистическата служба на ЕС Евростат : 

 

Кипър – 45,6%  (14,398 работещи)
България – 42,8% (129,990 работещи)
Литва – 34,5% (35 371 работещи)

Португалия – 30,6% (157,612 работещи)
Гърция – 28,7% (122,323 работещи)
Италия – 26,1% (833,311 работещи)

 

През последното десетилетие ситуацията се е влошила в десетина държави-членки на ЕС, а сега рязкото покачване на цените на електроенергията в Европа заплашва да докара до енергийна бедност още повече работещи, посочват от синдикалната конфедерация.   

Най-голямо процентно увеличение на работещите бедни, които не могат да си позволят отопление, от 2009 г. насам  има в Хърватия с ръст от 16,5 на сто, следвана от Кипър – 10%, Литва – 7,9%, Словакия – 7,8%, Испания – 6 на сто.

 

“В Европа има милиони нископлатени работници, които трябва да избират между това да отопляват дома си, да хранят добре семейството си или да плащат наема, въпреки че работят на пълен работен ден. За съжаление нарастващите цени на енергията означават, че тази зима още повече хора са изправени пред необходимостта да се върнат от дълъг работен ден или нощ в студен дом, а децата им да пишат домашните си на студено", коментира  Естер Линч,  зам.-генерален секретар на ЕКП.

Анализът, направен от европейските синдикати на база на статистиката на Евростат , всъщност се отнася само за работещите с ниски заплати  -  които получават под 50% от националния медианен доход. 

Според друг доклад, базиран на данни на Евростат и дело на Института "Жак Делор",  30% от цялото населението на България пести от отопление, защото не може да плаща високите сметки. Той обаче е изготвен доста преди сегашната ценова криза в енергетиката и се отнася за миналата зима.  "През зимата на 2020-2021 стотици милиони европейци са принудени да останат по домовете си заради локдауна и ограниченията, наложени заради пандемията от коронавирус. За много от тях това означава да стоят в зле отоплени жилища, което е не само неприятно, но създава и заплаха за здравето им",  се казва в документа. В него се посочва, че  общо 30 милиона европейци са мръзнали поради невъзможността да отопляват адекватно жилищата и къщите си.  Най-силно засегнати са хората в държавите от Южна и Източна Европа, където сградите са най-зле изолирани срещу студ, посочват авторите на анализа. 

Миналата година Европейската комисия стартира инициатива за реновиране на жилищния фонд, за да се подобри енергийната ефективност. За тази цел са предвидени общо 750 милиарда евро. Колосалната сума трябва да помогне разгръщането на национални програми за саниране на жилищните сгради.


 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?