Медия без
политическа реклама

Кадруването в държавните фирми се оказа по-спешно от министерствата

Правителството не бърза с окомплектоването на втория ешелон на властта

30 Апр. 2025
 Правителството на Росен Желязков не смени много от кадрите на Димитър Главчев.
Илияна Димитрова
Правителството на Росен Желязков не смени много от кадрите на Димитър Главчев.

100-те дни на кабинета минаха без много страсти въпреки двата вота на недоверие и заетата героична поза от премиера Росен Желязков. За тези 100 дни правителството не може да се похвали с кой знае какви успехи извън приемането на бюджет - в крайна сметка задължително събитие. С изключение на отделни министерства, в които темпото е много засилено - сред тях са финанси, образование, транспорт, еврофондове, енергетика, 100-те дни в много от ведомствата текоха предимно в ориентиране. Предстои да видим дали министрите ще станат по-разпознаваеми и по-скоро - дали ще успеят да предложат позитивен дневен ред. 

На този фон впечатление прави мъртвото вълнение в окомплектоването на политическите кабинети на министерствата. Властта видимо не бърза с кадруването във втория ешелон. Много от министерствата запазиха заместник-министрите си, а новите назначения са малко. Много бавно текат и назначенията на областни управители. В същото време новото мнозинство е по-активно в назначенията в държавните дружества, където конкурсите са се превърнали в пълна имитация напук на ОИСР, към членство в което се стремим отдавна. Сработи ли формулата за назначения от споразумението за съвместно управление по министерствата и кои фирми се оказаха спешни откъм назначения? 

 

100 дни на кабинета "Желязков" или плавно продължение на мандата на Главчев 

 

Ако се съди по назначенията в изпълнителната власт, коментарът на президента Румен Радев, че не отчитаме 100 дни на кабинета "Желязков", а плавно продължение на мандата на Главчев, звучи убедително. Много от министерствата запазиха назначаваните си при Главчев заместник-министри, а там, където има отстранени или свободни ресори, нови назначения не се правят. Ето съвсем кратък преглед, който доказва категоричната приемственост между Главчев и Желязков - в МТСП има трима заместник-министри от ерата на Главчев, в министерство на отбрана двама замове са от предходното служебно правителство, със стар екип е и министерство на образованието и науката (само с една смяна - на Наталия Митева), МВР е с двама замове от времето на Главчев, и т.н. , и т.н. На този етап няма видим опит на партиите в управленското мнозинство да провождат свои заместници-съгледвачи в "чужди министерства" с няколко малки изключения. БСП прати свой кадър за заместник-министър в МВР - бившия депутат Филип Попов, ексдепутат от БСП Стефан Бурджев стана заместник-министър на земеделието. И в самото споразумение между партиите във властта обаче политическото балансиране на кабинетите на министрите е залегнало по-скоро като общ принцип, като квоти на отделните партии не бяха заложени. 

Премиерът Желязков не се възползва активно да прави смени и на областни управители. Дотук правителството взе на два пъти такива решения - като сложи нови областни управители само в 6 области - Шумен, Хасково, Търговище, Стара Загора, Кюстендил и Бургас. Така повечето области остават с титуляри, назначавани при служебния премиер Димитър Главчев. При назначенията на областни управители в първия служебен кабинет на Главчев имаше сериозни обвинения в задкулисно кадруване от Делян Пеевски. 

Липсата на сериозни размествания в политическите кабинети на министерствата, в устройствените им правилници, в областните управления, доказват на практика наличието на приемственост и политическата окраска на служебното правителство след приетите спорни поправки в Конституцията. Липсата на динамика дотук обаче не означава, че такава няма да има. 

 

Какво чакат партиите в управленското мнозинство за по-сериозни назначения 

 

Тук може да се правят само спекулации, но най-вероятната причина за липсата на по-сериозно кадруване е големият залог около назначенията в регулаторите, коментират политически наблюдатели. Процедурите за запълване на органите на управление на редица публични органи са задвижени, но не и финализирани. Много е вероятно всичко да се бави заради пакетното предвижване на договорките между партиите. Възможно е да се чакат и отделни политически развръзки, макар тази версия да не е много убедителна. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов постоянно държи теоретично отворена възможността за влизането в управленската формула на ДБ. Излизането на ДПС-Доган също е подобна развръзка, като това е единствената партия, настоявала активно за назначения, поне по разказите на участници в съвета на коалицията. Този орган не работи особено активно след първоначалната суетня, като е много вероятно договорките да текат задкулисно извън формата му. По всичко личи, че политическа развръзка се чака и около Пеевски и Магнитски, но надали ще се стигне до явно включване в управленската формула на ДПС-Ново начало. 

 

В отделни държавни дружества назначенията се оказаха много спешни 

 

Напук на изискванията за конкурси, програми за управление, предвидимост и продължителни мандати, в държавните дружества всяка власт започва светкавични промени веднага след идването си. И тази не прави изключение. Промените тръгнаха, естествено, от сектор енергетика, като нови лица има в "ТЕЦ Марица Изток", "Мини Марица Изток", Националния енергиен оператор, НЕК, Булгартрансгаз, Булгартел, в ръководството на БЕХ. Във фирмите има както назначения, така и отстраняване на отделни кадри от бордовете. Светкавични назначения имаше и в част от бордовете в сектор "Транспорт", но тук имаше и причини за бързите смени - много тежкото положение в железниците и в автомобилната администрация. По държавните фирми повечето назначения са на хора, близки до ГЕРБ, но има представители и на други партии в управлението. 

Назначения на верни кадри има в "Автомагистрали" - на Калин Манев, близък до ГЕРБ, във ВиК холдинга - на Аглика Виденова, близка до БСП, Росица Димитрова от ГЕРБ е начело на Националния център за териториално развитие. Във ВМЗ влезе дарител на ИТН - Анастасия Мирчева, и Лъчезар Чотов - бивш шеф на "Топлофикация София", нов кадър - Надежда Мазова, влезе и  в "Български пощи", от които се очакваха да се преформатират и като хранителни магазини.

Срещу много от вписаните нови членове на бордовете е уточнено, че се назначават за 6 месеца до провеждане на конкурс. Ще има ли такива, както и допълнително набъбване на бордовете и други смени, предстои да видим. Засега страстите не са наженени - поредно доказателство за изкадрувани предварително позиции. 

ПРОМЕНИ ПО ДРУЖЕСТВАТА 

БЕХ - от борда излезе Галина Тодорова

ТЕЦ Марица изток - от борда излезе Милан Миланов, назначаван 2021 г., влезе Мартин Мартинов 

Мини Марица изток - от борда излезе Стелиан Коев, назначаван май, 2024, влезе Тихомир Тенев 

Булгартрансгаз - три промени в основните данни от идването на кабинета Желязков след преназначаването на Владимир Малинов, в надзорния съвет има и нов член - Николай Стефанов 

Национална електрическа компания - с нов директор от март, Георги Добрев, ГЕРБ 

БЕХ - от борда излезе Галина Тодорова, дотогава представлявала дружеството заедно с Валентин Николов  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата