И прокуратурата се оказа виновна, че се бави спешният ремонт на опасния участък край Своге, където в събота загинаха 17 души. Тя е забранила всякакви действия в района до взимането на проби от асфалта за нуждите на разследването. "Започването на ремонт на пътния участък ще бъде разрешено без каквото и да е забавяне, но само след вземането на проби", заявиха от държавното обвинение. Очаква се това да се случи в петък - на седмия ден след жестоката катастрофа. До нея нямаше да се стигне, ако пътната агенция беше успяла да вземе мерки за оправяне на опасния асфалт навреме, тъй като сигналите за проблеми са от години.
В четвъртък строителният министър Николай Нанков бе привикан за разпит в националното следствие заедно с шефа на АПИ Светослав Глосов и цялата 20-членна комисия, приела пътя през рехабилитацията му от "Трейс Своге" през 2016 г. Сред другите разпитани са служители на АПИ, МВР, регионалните екоинспекции в Софийска област и Враца, районните пожарни служби в Мездра и Своге, Столичната община, както и от фирмите, изпълнили ремонта.
На излизане Нанков обяви, че е бил в следствието и като свидетел, но и за да уточни кога ще се вземат пробите от шосето. Министърът дръпна лекция пред журналистите на тема "политическа отговорност", която според него не означавала непременно оставки. "Политическата отговорност понякога е в правилното отреагиране в дадена ситуация, да се предприемат действия за в бъдеще, а и да се подпомогне максимално разкриването на истината", даде странна трактовка министърът, който очевидно оценява високо собствената си работа и реакции и не съзира причини да подаде оставка. Нещо повече - той подчерта с назидателен тон, че трябва да има наказани в държавната администрация, с което прехвърли цялата отговорност на чиновниците.
Шефът на АПИ обясни, че не бил уведомен за опасната отсечка - тя не фигурирала в редовните справки за участъците с много произшествия, които КАТ изпраща на пътната агенция. Стана ясно, че и той, като министъра, не мисли за оставка.
Междувременно се разбра, че въпреки забраната на прокуратурата по трасето са правени кърпежи. Дупки по пътя, донесъл смъртта на 17 души, са били запълнени с асфалт през нощта, в пълна секретност. Тайната операция е била наредена от АПИ, но никой не е благоволил да информира кметството и местното полицейско управление, така че те да могат да създадат подходяща организация на движение. Разбра се също, че пътната агенция е разпоредила асфалтирането на дупките да е за сметка на фирмите от обединението "Трейс Своге" - с усвояване на банковите гаранции, които те са предоставили, когато са били избрани да ремонтират 23-километровата отсечка. Ако беше направила това навреме, щеше да предотврати трагедията от миналата неделя. Нанков не даде никакви обяснения за тайните "кърпежи".
Пълно объркване настана по въпроса за варовика в смесите, с които се правят българските шосета. Тон даде министърът, като обяви асфалта край Своге за "недопустим", защото съдържал варовик, който с времето се полирал и пътят ставал хлъзгав. Последваха коментари на експерти, че варовикът масово се използва в пътностроителните смеси, защото е по-евтин. Според тях съставките и количествата зависят от това доколко натоварен е пътят. Въпросът е какви параметри е задала АПИ на "Трейс" и дали компанията е нарушила "рецептата" за настилката на фаталното шосе.
От "Трейс" в четвъртък обявиха, че са следвали стриктно проекта, спуснат им от АПИ. А по време на ремонта са използвали собствена лаборатория за изследване на асфалтовите смеси, защото това било условие по процедурата за избор на изпълнител, поставено от самата пътна агенция. Предната вечер bTV разкри, че става дума за частната лаборатория към дружеството "Пи Ес Ай", което е част от групата на а "Трейс", а в управата на "Пи Ес Ай" е работил Галин Михайлов, син на шефа на "Трейс груп холд" Николай Михайлов. Синът обясни пред bTV, че имал само представителни функции, а за пробите и анализите отговорност носел изпълнителният директор. Въпросният директор пък обясни, че от 4 години не работи във фирмата. До 2012 г. начело на борда на директорите е Николай Михайлов, а от 2013 до 2016 г., точно когато е изследван "недопустимият" според министър Нанков, на този пост е бил синът му Галин, коментира Bulgaria ON AIR.
По повод на петте молби на АПИ да си направи ремонта, „Трейс груп” обясни, че е реагирала "съобразно предписанията на договора", когато е била сезирана от пътното ведомство с "кореспонденция, коректно адресирана съобразно изискванията на договорните условия". Очевидно компанията намеква, че пътната агенция не си е адресирала правилно писмата и не познава добре договора, който е подготвила и подписала. „Ние сме отстранили всички безспорни претенции по гаранционната ни отговорност, които са били коректно претендирани съгласно договорните условия”, пишат от „Трейс груп”. От компанията продължават да не коментират твърденията на министър Нанков, че резултати от проби от асфалта, взимани предни години, са били фалшифицирани, за да може пътят да бъде приет и пуснат в експлоатация.
СЪМНЕНИЯ
Единственият обвиняем към момента е шофьорът на катастрофиралия автобус Григор Григоров, който бе оставен под домашен арест. "Няма категорични данни, че е имало превишена скорост на движение. Прокуратурата гради обвинението на данни от тахошайбата, но това не е достатъчно доказателство, а съдебната практика е спорна. Но всички казват, че автобусът се е движил бавно", заяви пред bTV адвокатът му Христо Ботев.