Медия без
политическа реклама

Арест на журналисти ни вкара в международен скандал

17 Септ. 2018ЙОАНА ПЕТРОВА

Случаят със задържаните журналисти Димитър Стоянов от българския сайт "Биволъ" и Атила Биро от румънския Rise Project ни вкара в международен скандал. Двамата журналисти бяха задържани в нощта на четвъртък срещу петък в Радомир, докато са работили върху разследване за унищожаване на документи по обществени поръчки, за което предварително са били уведомили МВР. След като прекараха цяла нощ в ареста, двамата журналисти бяха освободени с намесата на румънския консул, а Асоциацията на европейските журналисти изрази притеснение от действията на полицията.

От МВР се опитаха да омаловажат случилото се. Според шефа на ГДБОП Ивайло Спиридонов двамата журналисти не са били задържани, а само "отведени за справка и изясняване на самоличността им. То не е задържане. Лицата са отведени в районното управление, тъй като на място в една ливада няма как да бъде установена самоличността на едно лице по категоричен начин", обясни Спиридонов. Стоянов и Биро обаче опровергаха това твърдение, като предоставиха заповедите си за задържане. Те са били арестувани в 21.00 ч. вечерта и освободени в 4.00 ч. сутринта на другия ден. Посоченото правно основание за ограничаването на техните права е, че имало данни, че са извършили престъпление.  
Журналистите са разследвали злоупотреба с пари от еврофондове. По тяхна информация от офиса на строителната фирма "Джи Пи Груп" на столичния бул. "Черни връх" от сряда е започнало изнасяне на техника и уличаващи документи. Два дни по-рано сайтът "Биволъ" публикува разследване за корупционна афера, свързана с консултантски фирми и строителни компании, получили еврофинансиране. Сътрудници на разследващия сайт проследили лекотоварните автомобили, пълни с документи, които се отправили в района на Радомир, където край село Егълница започнало изгарянето им. За това действие сайтът "Биволъ" информирал ГДБОП.
Стоянов и Биро обаче били арестувани от патрулна двойка от МВР–Перник именно на това място и отведени с белезници в ареста, без да им бъде позволено да ползват мобилните си телефони. За освобождаването на журналистите се наложило посред нощ румънският консул да посети РПУ–Радомир. От Асоциацията на европейските журналисти разпространиха позиция, според която инцидентът показва притеснителни дефицити в системата на МВР.
Случаят бе широко отразен в румънските медии. "Журналистите са били освободени, след като са държани с белезници един час в полето", пише румънският вестник "Адевърул". От RISE Project изказват благодарност на румънското посолство, след чиято намеса журналистите са освободени.

ПРОВЕРКА

Два часа след задържането на двамата журналисти оперативни работници отишли да огледат „кладата“, намираща се в трап на полето край жп гара Егълница, и неволно я разпалили отново. Половин час по-късно се появил и противопожарен автомобил. Все пак в РПУ–Радомир са донесени няколко чувала обгорени и цели документи, а на място е изпратена огледна група. От "Джи Пи Груп", която се свързва с шефа на "Лукойл" Валентин Златев, категорично отрекоха обвиненията на "Биволъ" и обявиха, че ще си търсят правата в съда. "Никога и под никаква форма "Джи Пи Груп" АД не е имала отношение към оперативната дейност или счетоводството на която и да е от компаниите, споменати в определения като "разследване" материал. Част от споменатите компании в различни периоди са били в договорни отношения с "Джи Пи Груп" АД и за работата си са получили съответното договорено възнаграждение. Тези отношения са надлежно отразени в публичните финансови отчети на дружеството", обявиха от фирмата. Те отричат от компанията да са изнасяни и горени документи. Компанията уточнява, че не е собственик, а е един от наемателите в сградата на бул. "Черни връх" 59А и не може да е отговорна за дейността на който и да било от другите наематели в същата сграда.