Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и ДПС прокараха промените в закона за околна среда

Сега ще може да се складират радиоактивни отпадъци само с мълчаливо съгласие, обявиха зелени депутати

19 Апр. 2024ОбновенаДИЛЯНА ДИМИТРОВА
Илияна Димитрова

В изключително изнервена обстановка и с грозни скандали парламентът прие по късна доба промените, с които ГЕРБ и ДПС преобръщат закона за околната среда по отношение на екологичните оценки и оценките за въздействие върху околната среда за големите инфраструктурни проекти и позволяват отново продажба на държавна земя без търг на безценица. Най-спорните текстове минаха на косъм, като имаше шанс и да бъдат отхвърлени, ако не беше комбинацията от номера и грешки, предшествала гласуването.

За промените, внесени от Делян Добрев и други депутати на ГЕРБ и ДПС, гласуваха 98 депутати от ГЕРБ, ДПС и ИТН. Против бяха 78 депутати от ПП-ДБ и "Възраждане", и един от ГЕРБ-СДС. БСП напусна залата, вбесена от изказване на Искрен Митев от ПП-ДБ. Преди това обаче осигури на ГЕРБ и ДПС кворум за приемане на закона след поискана проверка на присъстващите в залата от ПП-ДБ. На свой ред обаче ПП-ДБ не беше в пълен състав и имаше 46 депутати в залата, от 63 в парламентарната група. От една страна най-очебийната причина за отсъствието беше открит разговор на граждани с Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков в Благоевград, планиран за тази вечер. От друга обаче именно това целяха от ГЕРБ и ДПС със свиканото по никое време извънредно заседание на парламента.

 

ПРОМЕНИТЕ

Въпреки че най-много шум се вдигна около промените в закона за околната среда, в закона влязоха и други много спорни текстове. В закона за насърчаване на инвестициите бе записано, че публични предприятия ще могат да извършват продажба, замяна или да учредяват възмездно ограничено вещно право върху имоти без търг или конкурс за приоритетни инвестиционни проекти на цени, по-ниски от пазарните, като ограничението е да не бъдат по-ниски от данъчната оценка на имота. Според "Зелено движение" промените за продажба без търг на цени до данъчна оценка ще позволят скрита приватизация на комасирани държавни гори и на терените на Мини "Марица Изток".

Новите текстове в закона за околната среда пък облекчават значително процедурата за екологична оценка на големи инфраструктурни обекти. При реализацията на приоритетни инвестиционни проекти сроковете за произнасяне се съкращават наполовина, въпреки че това често са изключително сложни обекти като магистрали, бъдещите нови блокове на АЕЦ "Козлодуй" например и т.н. При забавяне и непроизнасяне в срок, това ще се счита за мълчаливо съгласие. При липса на предвиден срок, институциите ще разполагат само с 14 дни, за да направят оценка на въздействието на околната среда.

Сроковете на действие на старите решения по ОВОС за приоритетни проекти пък се удължават с десет години. Десет години - двойно по-дълго от сега, ще важат и решенията, които освобождават едно инвестиционно предложение от екологична оценка и ОВОС. Сега тези решения губят правно действие, ако до 5 години не започне осъществяването на инвестиционното предложение. Промените орязват възможността на гражданите да защитават правата си през съда, като отнемат предвидената да влезе в сила от юли втора инстанция на тези производства.

Приетите днес текстове на първо време ще решат проблемите с изтеклата ОВОС на АМ "Струма" при Кресненското дефиле, но имат потенциала да променят изцяло практиката с големите обекти и в бъдеще. Депутатът от ПП-ДБ Даниела Божинова ("Зелено движение") накратко обобщи така: "Сега ще можем да складираме радиоактивни отпадъци в Странджа с мълчаливо съгласие". Другата гледна точка, сервирана от Хамид Хамид, звучеше така: "С тези промени пипалцата на зеления октопод се подрязват - кръц-кръц-кръц".
 

НАРУШЕНИЯТА

Ключовите екопромени бяха приети по изключително скандален начин, който е много характерен за последните дни. Те заобиколиха задължителното обществено обсъждане по любимия на ГЕРБ и ДПС метод - като "цъфнаха" в съвсем друг закон - за насърчаване на инвестициите, с предложения между първо и второ четене. За да се появят в него, бе удължен срокът за подаване на предложения между първо и второ четене на законопроекта. Второто четене в икономическата комисия бе промушено зад гърба на останалите политически сили в едно станало традиционно нарушение на правилника - в изискуемия срок се обявява дневен ред, но един час преди заседанието той се променя, като се добавя спорният законопроект. В самата комисия нямаше кворум и промените бяха придвижени до пленарна зала в още едно нарушение на правилника. Днес попаднаха в свикано изневиделица извънредно заседание, което започна в 14:00 ч., когато обикновено народните представители тръгват за районите си.

Благодарение на всички тези номера промените не бяха консултирани с ресорните институции и експерти и не минаха даже през ресорната парламентарна комисия по околна среда. Вместо на две четения, те се гледаха само на едно. При второто четене в икономическата комисия едно от най-спорните предложения - удължаването на решенията за освобождаване от екооценка от 5 на 15 г., претърпя "редакционна" промяна на 10 г. 10 е по-добре от 15, но детайлът показва как стихийно се работи тези дни в НС.

 

ДЕБАТЪТ

Дебатът не правеше чест на парламента. Имаше освиркване и разправии от място, Цончо Ганев от "Възраждане" два пъти нарече Венко Сабрутев "измекяр", Росица Кирова трудно удържаше положението с едните, но бе свръхстрога с другите.

Повечето изказвания се въртяха около безкрайните номера с процедурите и кворума и засягаха самите промени само колкото да се спомене с лошо "зеленият октопод". Празните редици в ПП-ДБ не помогнаха на тяхната кауза. "Ще подкрепим само тези текстове, които според нас са разумни. Вие къде бяхте? Защо не ни потърсихте да намерим добро решение", обърна се към ПП-ДБ Александър Вълчев от ИТН. "Докарайте си хората да дойдат в зала и с нас, и с БСП може да се отхвърлят текстовете - това е математика за трети клас. Но вас ви няма, ние всички сме тук", каза Петър Петров от "Възраждане".

БСП гледаше мълчаливо сеир, докато думата не взе Искрен Митев. "Петър Кънев и Румен Гечев от БСП с подписите си направиха възможно започването на комисията (по икономическа политика - б.р.), а сега се опитват да ни вменят вина, защото няколко човека ги няма", заяви Митев и взриви Левицата. "Два часа гледаме скандал между две лобита. Няма да влизаме във вашите спорове. БСП ще напусне сега именно за това, което вие направихте", обяви Георги Свиленски.

"Едната част на залата прави опит да се скара с другата част. Дебат няма, затова предлагам да го прекратим", предложи от трибуната Делян Добрев, който е вносител на спорните промени. ПП-ДБ пробва да провали заседанието през проверка на кворума, но не успя, тъй като левите депутати останаха за преброяването.

"Цял ден ви слушаме безумията, сега ще ме слушате две минути. Оказа се, че аз съм единственият лидер на ПГ, който стои от сутринта. Къде е Костадинов, къде е Борисов, къде е Пеевски, къде е Кирил?! Иначе цял ден спорите кой е най-велик. Едните крадохте 15 години България. Другите решиха, че за 9 месеца ще ви надминат. Събрахте се, но не можахте да поделите плячката. Цял ден се опитвате да въвлечете БСП в калните си пехливански борби. Стане някой и - ни в клин ни в ръкав - БСП му виновно. Борете си се, но ще съсипете България", обяви Корнелия Нинова и БСП напусна залата. Последва бързо гласуване, в което ГЕРБ и ДПС надделяха.

"Това е изтърбушване на екологичното законодателство на България. Забърквате каша, която може би ще има нужда от ветото на президента и Конституционния съд", коментира Даниела Божинова от ПП-ДБ. Според нея, приетите текстове влизат в колизия със сроковете по "Натура" и тази бъркотия ще създаде нови трудности пред инвеститорите.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?