Медия без
политическа реклама

Разследването на Барселонагейт не е прекратено (документ)

Испанското обвинение е прехвърлило материалите на българските си колеги, защото те са по-напреднали и за да не се дублират

09 Юли 2021Обновена
El Periódico
Борислава Йовчева

Разследването по "Барселонагейт" в Испания не е прекратено, а е прехвърлено към българската прокуратура поради дублиране на юрисдикцията. Това става ясно от писмо, изпратено от главния прокурор на Прокуратурата за борба с корупцията и организираната престъпност на Испания Алехандро Лусон Кановас до евродепутата Елена Йончева. Писмото е в отговор на нейно питане относно актуалното състояние на разследването по т.нар. случай „Барселонагейт“.

В писмото се посочва, че се оказало, че двете прокуратури разследват едновременно едни и същи лица и едни и същи факти. „Тъй като българското разследване (дело 5906/2019 разпределено на ВКП) е по-напреднало от испанското, българската прокуратура по обективни причини се намира в по-добра позиция от испанската прокуратура да продължи разследването“, пише Кановас. Съгласно европейската съдебна практика, когато едни и същи факти или лица се разследват от две прокуратури на две държави членки, разследването се поема от една от тях.

От писмото става ясно, че българската прокуратура е изпратила поисканата от испанците информация на 12 март 2021 г. Не се уточнява каква е тя. На 31 май 2021 г. испанците прехвърлят цялото разследване на българските си колеги. Според деловодството на ВКП по разследването се чакат материали от друг орган за решаване на преписката.

Преди два дни един от замесените в "Барселонагейт" бизнесменът Йордан Христов заяви в платена публикация до БТА, че разследването е прекратено и че разполага с документ за това от испанската прокуратура. Той обаче така и не показа документа.

През 2018 г. Елена Йончева подаде сигнал до българската прокуратурата по случая „Барселонагейт“, след като журналистическо разследване откри възможно пране на пари чрез имотна сделка в Барселона, в което е замесен бившият премиер Бойко Борисов.

Дебатът за върховенството на закона в България в пленарната зала на Европейския парламент ще е на 5 октомври от 17 ч. Това съобщи в Туитър евродепутатът Елена Йончева, която е един от инициаторите на пленарния дебат.

Преписката в българската прокуратура беше образувана в края на февруари 2020 г., но не по сигнала на Йончева. Прокуратурата се самосезира по публикация в испанския вестник "Ел Периодико", свързана с имоти и фирми в Барселона, които испанските власти проверяват за пране на пари. Според изданието полицията в Каталуния Mossos d´Esquadra и специализираното звено за борба с корупцията към испанската прокуратура разследват дали премиерът Бойко Борисов има отношение към международна схема за пране на пари, през която от 2013 г. в Испания са влезли 5 млн. евро през две регистрирани в Барселона фирми - Numin Invest SL и Emma BGS SL. Двете дружества са свързани с бившата манекенка Борислава Йовчева.

В Испания разследването "Барселонагейт" продължава. Това става ясно от отговорите на испанската полиция на въпросите на "Сега", свързани с разследването, в което е намесен и премиерът Бойко Борисов. Полицията отказва подробности, като се позовава на следствената тайна.

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

Скандалът "Барселонагейт" избухна, след като испанският вестник "Периодико" съобщи, че полицията в Барселона разследва схема за пране на пари, от която изплува името на Борисов. Става дума  за луксозно имение в квартала на богатите на каталунския град, в което живееше манекенката Борислава Йовчева с дъщеря си Ема. Въпреки че за неин собственик се афишира бизнесменът Александър Чаушев, къщата е апортирана във фирма на младата жена и нейния баща Георги Йовчев. Веднага след избухването на скандала имотът бе освободен и обявен за продажба.

Евродепутатката Елена Йончева разкри, че Йовчева има и фирма - EMA BGS SL, която няма дейност, но има впечатляващи приходи, идващи от хора от близкото обкръжение на Бойко Борисов. През май 2019 г. евродепутатът от БСП Елена Йончева обяви, че 1,7 млн. евро са постъпили по сметка на фирмата EMA BGS SL. Управител на дружеството е манекенката, а впоследствие и нейният баща. Йончева твърди, че проследяването на пътя на парите води до трима души - Иван Саздов, управител на “Tенис клуб Банкя” ЕООД и председател на инициативния комитет, който издига кандидатурата на Бойко Борисов за кмет на София през 2005 г., неговият съдружник Радослав Иванов, братовчед на Борисов, който към настоящия момент е собственик на фирма "Ипон", и Йордан Христов, управител на "Спортни имоти Приморско". Саздов заведе дело с иск от 1 млн.лв. срещу Йончева, но по-късно се отказа от него.

Според отговорите на българската прокуратура на въпросите на евродепутатите от групата в ЕП за наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права Борисов е бил разпитван по скандала.  НАП заяви, че е започнала данъчни ревизии на споменатите в “Барселонагейт” лица. После обяви, че е приключила две от проверките. Съставени са ревизионни актове на едно дружество и едно физическо лице, съобщи преди време пред "Сега" говорителят на НАП Росен Бъчваров. Той обаче не уточни кои са хората, обект на проверката, и не даде повече подробности. Резултатите са изпратени в прокуратурата, която вече близо година води разследване по случая. По информация на "Сега" обаче все още не е приключила данъчната проверка на бащата Георги Йовчев, който е бивш водопроводчик от Сандански и няма никакъв по-сериозен бизнес. Тя най-вероятно ще бъде прекратена, тъй като мъжът не пребивава трайно в България. Именно по тази причина пък манекенката изобщо не е обект на проверка от НАП.

Междувременно Йовчева се омъжи за един от споменатите - Йордан Христов. Преди дни бившата Мис България Ивайла Бакалова разказа как й е помогнала да се установи в Дубай, защото “това е семейството на премиера, макар и той да не го признава”.

Затвореният бутик и фирмата Ema BGS S.L. пък бяха купени от съпругата на бивш съветник в политическия кабинет на Бойко Борисов, показа разследване на Бюрото за Разследващи Репортажи и Данни (BIRD). Магазинът е станал собственост на Росица Велкова - бивш експерт в ГЕРБ, замесена в разследването срещу лобиста Петер Хохегер. Тя от своя страна го е продала на бившата съпруга на Светослав Спасов, който през първия мандат на ГЕРБ беше назначен като съветник в политическия кабинет на премиера Бойко Борисов. Преди това беше известен активист от НДСВ, изкарал два мандата като депутат. Като млад политик той ръководи Либералната младежка асамблея заедно с Делян Пеевски. 

Националната агенция по приходите е приключила две от проверките по скандала "Барселонагейт", в който бе замесено името на премиера Бойко Борисов.  Съставени са ревизионни актове на едно дружество и едно физическо лице, съобщи за "Сега" говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Луксозният магазин за дрехи в центъра на Барселона, в който Борислава Йовчева се занимавала с „управление и контрол“, изненадващо бе затворен, съобщи испанският вестник „Периодико“.

Още по темата