Медия без
политическа реклама

Коронавирусът форсира преместването на депутатите в новата зала

Народните представители най-вероятно ще работят от есенната пленарна сесия изцяло в бившия партиен дом в условия на ремонт

Илияна Кирилова
Управляващите възнамеряват сградата на площад Народно събрание от есента да остане празна и да работят изцяло в бившия партиен дом, където и сега се провеждат заседания на комисиите и са кабинетите на депутатите.

Кризата с коронавируса у нас форсира преместването на цялата работата на депутатите в ремонтираната пленарна зала на бившия партиен дом на пл. "Александър Батенберг". Управляващите планират есенната парламентарна сесия да стартира в зала "Света София", която е почти готова и за която бяха похарчени милиони левове, като основният им е аргумент е, че в нея разстоянието между народните представители е по-голямо и така е по-малка вероятността от заразяване с вируса. Според депутати отстоянието в реновираната зала е около 70 см, докато в настоящата е около 40 см.  

"Има възможност от есента пленарните заседания да започнат там, като паралелно с това ще текат и ремонтни дейности. На последния председателски съвет се възложи на парламентарните групи да разговарят с членовете си дали приемат при тези условия да се започнат заседанията в новата пленарна зала от септември", коментира пред "Сега" председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова. По думите й преместването в бившия партиен дом изцяло щяло да стане само, ако има съгласие на всички парламентарни групи, което явно съществува. Депутати от различни ПГ, с които "Сега" разговаря, потвърдиха, че нямат възражения да работят само там, като са им дадени и вече разпределения коя група в коя стая ще се помещава.

"В зала "Света София" е абсолютно минимизира епидемични риск, защото наистина отстоянията между отделните народни представители е в рамките на изискванията, които се предвиждат в мерките. Това беше и основният аргумент да ускори процеса по преместването ни", допълни Дариткова.

Тя призна, че има някои спънки около местенето, тъй като не е приключила работата около монтирането на системата за гласуване в зала "Света София". Най-вероятно настоящата ще бъде преместена в новата зала, а впоследствие да се монтира нова, посочи Дариткова.  

"Вече се събрахме да говорим по темата и да обсъдим разпределението на кабинетите", каза пред "Сега" зам.председателят на ПГ на ДПС Хамид Хамид. Той също смята, че от есента няма да има проблем дейността на депутатите да е съсредоточена единствено в сградата на пл. "Батенберг". Остава обаче открит въпросът каква ще е съдбата на сградата, в която в момента заседават депутатите и която отдавна искат да заменят, тъй като им била тясна.

И според Хамид народните представители ще работят в условия на продължаващи ремонтни дейности, но те нямало да им пречат. "Единствено заради коронавируса се е забавила обществената поръчка за аудио-визуалната система, мисля, че ще решат проблема временно с наета или съществуваща", каза още той. Според него в "Света София" условията ще са доста по-нормални, особено в условията на коронавирусна криза.

Депутатът от левицата Филип Попов коментира пред "Сега", че новата зала е напълно готова да приеме депутатите от септември, но ремонтните дейности нямало да приключат и тогава. Предстои работа по парното, по електрическата система, климатичната и пр.

МИЛИОНИТЕ

Както "Сега" неведнъж писа само за реконструкцията на зала "Света София" в нова пленарна зала струваше на данъкоплатеца над 23 млн. лв. Точната сума на изразходваните средства е 23 039 041,50 лв. с ДДС, което включва освен строително-ремонтните работи, така и съпътстващите ги надзор и контрол, т.е. изразходвани са почти всички пари от обявената през 2016 г. обществена поръчка за преустройството на "Св. София", стана ясно от отговорите на парламентарната администрация, поискани по Закона за достъп до обществена информация.

Новата пленарна зала на пл. "Княз Александър Батенберг" трябваше да бъде завършена в началото на 2018 г., но бе готова през август 2019 г. Ремонтът се забави заради демонтирането на стария бетонен покрив и изграждането на модерен стъклен. Изпълнител бе обединение "НС ГРУП" ДЗЗД. Закъснението бе обяснено с непредвидената сложност по демонтиране на покрива, в който имало греди по 80 тона всяка, допълнителните решения за стъкления купол, ремонтът на бул. "Дондуков", който затруднил достъпа и пр.

В зала "Св. София" има 270 места. Ако бъде свикано Велико народно събрание, има опция за демонтиране на столовете и поставяне на други с цел осигуряване на 400 работни места. Банките в залата са от масив с естествен фурнир от дъб. На пода има тъмносин мокет, а облицовката по стените е мраморна. Зад колонадата са местата за официалните гости. Местата за представителите на Министерски съвет са по 13 отляво и отдясно. Има и зони за президента, вицепрезидента и патриарха. Мястото за журналистите е в две отделни зони в дъното на залата, както е в сегашната пленарна зала. Входът е откъм бул. "Дондуков".

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?