Волейболистите биха Иран и остават в битката за Финалната шесторка на световното

Българите пропуснаха 4 поредни мачбола, но в крайна сметка спечелиха победа №100 за страната ни на първенства на планетата

21 Септ. 2018Обновена
ФИВБ
Валентин Братоев забива през двойната блокада на иранците

Националният отбор по волейбол победи този на Иран с 3:0 (19, 24, 24) в среща от гр.G във II фаза на световното първенство по волейбол, играна в столичната "Арена Армеец" пред около 5000 зрители. По този начин българите взеха реванш за загубата от иранците с 1:3 в двубоя от предварителната група във Варна. Победата е под №100 за България на световни първенства по волейбол.

Мачът бе изключително важен за селекцията на треньора Пламен Константинов, той като загуба я изваждаше от битката за класиране във финалната шесторка на шампионата, която ще е в Торино (Ит).

Срещата започна вихрено за българския отбор, който след 4 поредни сервиса (и един ас) на Тодор Скримов взе аванс от 5:0. Преднината стана и още по-голяма, когато нашите поведоха с 14:5. До края геймът се игра рутинно, като нашите просто поддържаха своя аванс и в крайна сметка затвориха частта с 25:19 след 26 минути игра, в които направиха 3 аса, 14:8 успешни атаки и 2:1 блокади.

Bulgaria?? and Iran?? are meeting again at these #FIVBmensWCH! Iranians have claimed the victory in the last game, but the hosting team is up to gain their 100th ever win at #volleyballWCHs!

— Volleyball World (@FIVBVolleyball) September 21, 2018

Втората част започна по огледален начин и иранците дръпнаха с 5:1. Нашият тим успя да възстанови равенството при 11:11, но веднага допусна две поредни точки за 11:13. Второто равенство в гейма дойде при 15:15 след блокада на Николай Николов, а после нашите поведоха за първи път - 16:15 със страхотно забиване на Тодор Скримов. А след второто техническо прекъсване ас с флот-сервис на разпределителя Сеганов направи разликата 2 точки - 18:16. Иранците обаче успяха да изравнят пр 20:20, а след успешна блокада срещу Мирослав Градинаров да поведат с 21:20. Точно в края на гейма българският тим допусна ас от флот-сервис на противника и така иранците получиха два геймбола при 24:22. Нашите спасиха и двата с успешна атака и блокаут на иранците и успяха да изравнят при 24:24, а капитанът Виктор Йосифов направи ас от сервис и даде геймбол за българския тим. А малко по-късно с ас на Тодор Скримов нашите затвориха частта след 32-минутна битка и поведоха с 2-0.

One of the better rallies of the first set finished by a great spike of #7 Nikolay Uchikov form Bulgaria that extended his team's lead to 13-5!#volleyball #volleyballWCHs #FIVBmensWCH pic.twitter.com/UoX00RVsK6

Третият гейм стартира с 2:0 за Иран, но българският тим бързо направи 4 поредни точки поведе с 4:2. Иранците отново направиха серия и дръпнаха с 5:4. След техническата пауза азиатският отбор, воден от черногорския треньор Игор Колакович, дръпна дори с 12:9, но нашите се справиха със ситуацията и с 4 поредни отигравания поведоха с 13:12. Второто техническо прекъсване дойде все така при аванс да българския тим - 16:15. А при 20:20, след три поредни аса на Скримов националите на практика решиха и този гейм, но успехът дойде трудно - при 24:20 те пропуснаха 4 поредни мачбола и резултатът бе изравнен - 24:24. Точката на мача сложи все пак Валентин Братоев с удар по ръцете на иранската блокада - 26:24.

Fantastic ace by #8 Todor Skrimov helps Bulgaria ?? to claim the second set! Will they manage to get their 100th win ever at the #volleyballWCHs against Iran ???!#FIVBmensWCH #volleyball pic.twitter.com/TjAgLz39rV

Общо в двубоя нашите направиха 42 успешни атаки срещи 38 на противника и 11 аса от сервис (4 за Иран). Иранците имаха минимално предимство на блокада (7:6), а грешките на двата отбора бяха по 20.

По-рано днес отборът на САЩ победи този на Канада с 3:1 (17, 14, -21, 17) и вече е с актив 6-0, който го прави сигурен победител в групата. Нашите ще се борят за второто място, като ще се опитат да бъдат един от двата втори отбора с най-добри показатели в 4-те групи и така да се класират за последната шесторка на световното първенство. След днешния успех те са втори, с актив 4-2, колкото и иранците, а четвъртият отбор в гр.G - на Канада, е последен с 3-3 и никакви шансове да се класира за финалите.

Именно срещу отбора на САЩ е вторият мач на българския тим - утре от 20:30 ч.

Днес наистина имаше различен заряд в момчетата. Имаше в началото период на сковаване, но го преодоляхме много бързо. Виждаше се блясък в очите, увереност и използвахме факта, че сме пред наша публика, макар и трибуните да не бяха много пълни - коментира треньорът Константинов. - Вървим по възходяща линия. Надявам се, че ще я запазим и ще изчистим нервността, особено в края на  геймовете. Утре (б.р. - срещу тима на САЩ) може би ще ни е по-лесно от психологическа гледна точка, но от волейболна, ще е по-трудно."