Медия без
политическа реклама

ВКС: Има нарушения по делото за ареста на Иванчева и Петрова

10 Дек. 2018
Илияна Кирилова

Върховният касационен съд е открил нарушения на апелативния спецсъд при скоростното гледане на прокурорското искане да бъде спряно определението на долната инстанция Десислава Иванчева и Биляна Петрова да бъдат пуснати под домашен арест. Това става ясно от доклада на върховните съдии Галина Захарова, Капка Костова и Галина Тонева, на които шефът им Лозан Панов възложи да проверят делата за ареста на двете, гледани от апелативния спецсъд.

На 16 ноември, часове след като съдия Иво Хинов нареди двете подсъдими за подкуп да си отидат вкъщи, апелативният спецсъд спря това определение. Седмица по-късно беше отменено и самото им пускане под домашен арест.

Прокурорското искане за спиране на определението е разгледано от апелативния спецсъд, без да бъде даден 7-дневният срок за възражения на подсъдимите, без да бъде образувано дело и без да бъде изчакан протоколът от първата инстанция, става ясно от доклада. В него пише още, че веднага след като от прокуратурата са поискали изпълнението на домашния арест да бъде спряно, "председателят на Апелативният специализиран съд (Георги Ушев, б.а.) посетил съдия Иво Хинов, като го уведомил за необходимостта особеното искане (за спирането, б.а.) да се администрира възможно най-бързо и да се изпрати на апелативният спецсъд с оглед спешността на исканото произнасяне, както и за необходимостта следственият арест да бъде уведомен за постъпването на документите, изготвени от прокурора".

Върховните съдии припомнят, че НПК не дава възможност да се образува отделно дело по особеното искане за спирането на домашния арест, както са направили апелативните съдии Димчо Георгиев, Веселина Вълева и Даниела Росенова. Освен това тримата са се произнесли, без да имат протокола от първата инстанция, т. е. изобщо не е имало годен съдебен акт, който да бъде контролиран. 

Докладът приема, че нарушенията "са инцидентен случай на неправилна съдебна практика". И препоръчват само на съдилищата да се укаже стриктно да спазват нормите на НПК и Правилника за администрацията на съдилищата, които не са самоцелни, а представляват гаранция за ефективно правосъдие. От доклада не се разбира дали ще бъде търсена дисциплинарна отговорност за нарушенията, или за поведението на председателя на апелативния спецсъд.

Когато проверката беше разпоредена преди 10 дни, от прокуратурата се опитаха да я саботират, а от спецсъда възроптаха пред пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), че Панов има преднамерено отношение към тях. Писмото до съвета беше подписано от 11 апелативни спецсъдии, начело с Ушев. Пленумът обаче отказа да се занимава с оплакванията на спецсъдиите, като реши, че това е работа на съдийската колегия на ВСС. "В конкретния казус бих искал само да напомня, че съдът е арбитър. Не проявява единомислие с прокуратурата и не се превръща в орган по осъществяване на наказателна политика на държавата, когато нарушава фундаментални принципи в наказателния процес", обяви пред пленума Лозан Панов. Писмото на апелативните магистрати е включено в дневния ред на колегията за вторник, 11 декември.

Още по темата