Медия без
политическа реклама

Само една област у нас остана без нов случай на COVID-19

Епидемиолози прогнозират нова вълна на заразата в България

16 Юни 2021Обновена
Илияна Кирилова

Лек ръст на новите случаи на COVID-19 отчете Единният информационен портал. Положителните тестове са 161 при направени 13 200 теста (4350 PCR и 8850 антигенни). Това означава, че 1,22% от пробите са били положителни. За сравнение, данните за предишния ден бяха 157 новозаразени и под 1% положителни тестове.

От областните градове единствено в Силистра няма отчетен нов случай. В понеделник областите без новозаразени бяха 12. Все пак за днес в три града има само по 1 случай (Велико Търново, Враца и Кюстендил), а в други три има по два (Пазарджик, Плевен и Хасково). По три случая има в Габрово, Ловеч, Монтана, Разград, Сливен и Ямбол. Най-много отново са в София (40), като само в други два града са двуцифрен брой - Пловдив (20) и Стара Загора (10).

Активните случаи в момента се водят 11 751. В болница продължават да бъдат 2097 души (със 142 по-малко от вчера), но тези в интензивните отделения са почти без промяна (241 днес срещу 242 вчера). Излекуваните пък са над 3,5 пъти повече от новозаразените - 583. 

За изминалото денонощие са починали 17 души (срещу 15 вчера), с което общият брой на официално регистрираните смъртни случаи от началото на пандемията през март м.г. става 17 932.

Прави впечатление възвърнатият приличен темп на ваксиниране, след като за вчера бяха отчетени 9675 поставени дози. Сега те отново са над 10 000, по-точно 15 474 (от тях са поставени 8513 дози на "Пфайзер"/"БиоНТех", 2860 на "Модерна", 2600 на "АстраЗенека" и 1501 на "Янсен"). Общият брой ваксинирани в България вече е 1 602 136, като 713 244 са завършили пълният имунизационен цикъл.

 

МРАЧНИ ПРОГНОЗИ

Известни специалисти обаче дадоха прогнози, че въпреки всичко се очаква нова вълна на COVID-19 в страната ни. "Ако индийския вариант навлезе в България ни очаква една нова вълна на заразата. В никакъв случай няма да ни подмине. Ситуацията е притеснителна, защото ние сме единственият остров на Балканите с толкова нисък процент ваксинирани", коментира пред "Нова телевизия" д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините. Той допълни, че ваксините дават един много висок процент на защита, включително и срещу индийския вариант на вируса: "Защитата остава много добра. Рискът от тежко заболяване остава много малък. Това не означава, че не може да има отделни случаи на тежко протичане".

Пред bTV специалистът по епидемиология и обществено здраве проф. Мира Кожухарова пък заяви, че очаква нов ръст на случаите наесен. "Вълна ще има. Колко ще е висока и колко ще ни струва, зависи от нас. Не можем да спрем вируса напълно. Хората трябва да продължат да се ваксинират. При достигане на относително висок ваксинален обхват, могат и повече мерки да отпаднат. Сега с лятото и топлото време рискът от циркулация на вируса намалява, много е нисък процентът на болни в момента у нас", коментира проф. Кожухарова, която е и съветник на здравния министър. Тя допълни, че очаква също увеличаване на желаещите за ваксинация към края на септември и началото на октомври, което ще е свързано с покачването на заболеваемостта от COVID-19.