Медия без
политическа реклама

Правителство и президентство в нов спор за сделката за F-16

Зам.министърът на отбраната и главният секретар на държавния глава изказаха коренно различни тези за оборудването на самолетите

14 Юли 2019
Илияна Кирилова

Правителството и президентството влязоха за пореден път в задочен спор за сделката по закупуването на 8 изтребители F-16.

България няма да плаща нищо за дооборудване на новите изтребители Ф-16 блок 70, каза пред БНР зам.-министърът на отбраната ген. Атанас Запрянов. В предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“ той обясни, че всички системи на самолетите са отворени за добавяне на всякакъв вид оръжия и че с подписването на договора пакетът не е затворен.

„Самолетите, които получаваме имат цялата авионика и електронно оборудване, кодове и програми, отключени на борда, позволяващи да се отключат всякакви оръжия в перспектива и да бъдат използвани ракети въздух- въздух, въздух-повърхност, ако искате въздух-кораб. Така че ние няма да плащаме повече за дооборудване на самолетите, ако закупим каквото и да е оръжие, което е намалено или какъвто е да е нов тип оръжие“. „Утре правителството ще трябва да приеме подписаните от министъра на отбраната четири договора, които касаят не само доставката на 8 броя самолети Ф-16 блок 70, но и доставката на боеприпаси към тези самолети, на ракети въздух-въздух различни класове на тези самолети и доставката на цялото оборудване… “, посочи зам-министърът.

„Много е важно да поясня, че когато става въпрос за преговори и за цени, че правителството на САЩ чрез програмата за Международни военни продажби FMS не е търговец, а е посредник между българското правителство и американските компании, които доставят съответното оборудване. Това, което мога да гарантирам е, че програмата FMS, цените на оборудването, които американското правителство определя и дефинира, са същите цени, по които то купува съответните въоръжения и техника от американските компании“, обясни той. 

„Затова може би за първи път ще кажа в ефир, направленията, в които се работеше по отношение на намаляването на цената, не е само при преконфигурирането на пакета, който в началото на преговорите наистина разширихме умишлено с желание да получим и повече въоръжение... Американското правителство за цената от $1,256 млрд. е направило компромиси и намаления, там където то има право да направи… “

Запрянов коментира и въпроса дали е вярно, че в момента сме на критичния минимум и дори сме получили предупреждение от американската страна, че ако се отказваме от още неща по сделката от предварителния план, може да се окаже, че си купуваме оръжие, което няма да може да използваме: „Това беше първоначалното условие и на двете страни, че ние не можем да си позволим да закупим самолет, който няма въоръжение и няма да има бойни способности“.

Той коментира и това, че за момента не купуваме изобщо от управляемото въоръжение въздух-земя т.н. умни ракети, което дава повод на някои критици да твърдят, че  самолетът отива към „1913 г.  и битката при Одрин“, когато сме измисляли да хвърляме ръчни гранати:

„Странно е, че получаваме самолет 4++  с авионика на пето поколение самолет и възможности да управлява оръжия от пето поколение и говорим за Втората световна война, но това си е проблем на критиците, тъй като сега фокусът не е върху качествата на самолета, умишлено, а е върху пакета и то върху една част от управляемите оръжия, които ние не си позволяваме“.

Главният секретар на президента Румен Радев – Димитър Стоянов, коментира пред БНР твърдението за сделката Ф-16, направено от зам.-министър Атанас Запрянов в предаването “Неделя 150“, че „пакетът, който България е поискала от американска страна е бил умишлено завишен, така че в процеса на разговорите да може да се намалява“: 

„Не виждам логика в тези думи – да бъде завишено нещо, което след това да бъде намалено. В преговорния процес между България и САЩ това е абсолютно недопустимо – да поискаш нещо повече, за да бъде след това намалено. Няма логика в тези думи, които бяха изказани от ген. Запрянов“.

„Съгласно изпратеното наше искане в края на февруари месец до САЩ, беше поискан един пакет, който беше пълен пакет и осигуряваше пълната експлоатация на самолетите Ф-16 с интегрирана логистична поддръжка за три години и необходимото наземно оборудване, обучение, въоръжения – цялостен пакет. Стойността - 1 млрд. 673 млн. долара, тук трябва да кажем, че цените са всички без ДДС. След това политиците, като г-н Запрянов и някои експерти коментираха, че това било таван на цените, че можело да бъде намаляван – няма такова нещо. В процеса на FMS няма намаляване на цените, цената е ясна и няма как да бъде намалена“, посочи още Стоянов.

Той коментира още въпроса за колко време според него ще стигнат тези т.н. умни оръжия – „въздух-земя“, „въздух-въздух“, „въздух-кораб“ на самолетите.

„Определено няма пълен боекомплект. Изискванията, които ги има в Министерството на отбраната, са да имаме такъв боекомплект, така че тук е първата слаба страна. За това, че ние нямаме пълен боекомплект. Второто, което е, зависи от военно-политическата ситуация, ако военно-политическата ситуация на Балканите или в друга ситуация се налага да се вземат някакви конкретни решения, мисля, че този пакет ще бъде попълнен, защото е крайно недостатъчен. Не може да се каже дали тези ракети, бомби, свободно падащи, които ще бъдат включени в пакета, ще бъдат изразходвани за година, две, три или пет. Няма как да бъде предсказано това“.

Стоянов коментира още въпроса ще се намерят ли пари за закупува на допълнително въоръжение за Ф-16: „Това са и моите опасения с ограничаването на този пакет. Имаме немалко примери в миналото. Например със закупуването на вертолетите „Кугър“…

 

Още по темата