Отнеха победата на Фетел в Канада (видео)

Стюардите на състезанието от F1 прецениха като опасна маневра на аса на "Ферари" срещу Люис Хамилтън

09 Юни 2019
Туитър
Люис Хамилтън слуша химна на Великобритания обграден от подгласниците си Себастиан Фетел (вляво) и Шарл Льоклер

Асът на "Ферари" Себастиан Фетел финишира първи в състезанието за Гран При на Канада във Формула 1, но победата му в Монреал бе отнета след решение на стюардите на FIA. Те наложиха на германеца наказание от 5 секунди към общото време и това прати четирикратния световен шампион на втора позиция. Това донесе победата на завършилия втори Люис Хамилтън и така асът на "Мерцедес" вече има 78 първи места, пет от които (три поредни) само за първите 7 кръга през този сезон.

Всъщност причината за наказанието на Фетел бе грешка в битката му с Хамилтън. Пилотът на "Ферари" стартира от първа позиция и водеше пред петкратния шампион от "Мерцедес". В 49-ата обиколка германецът допусна грешка при спиране, излезе за кратко от трасето, но успя да се върна на трасето буквално пред носа на болида на Хамилтън.

Race. Defining. Moment. ?️#CanadianGP ?? #F1 pic.twitter.com/053sau3we1

— Formula 1 (@F1) June 9, 2019

Тази маневра бе счетена за опасна от стюардите и те добавиха 5 секунди към времето на Фетел, а това бе напълно достатъчно за Люис, който завърши на близо секунда след него.

При награждаването Хамилтън отдаде заслуженото на своя съперник и го покани да се качи при него на най-горното стъпало.

Rivals on track ⚔️
Respect off it ?

There's room for two on the top step#CanadianGP ?? #F1 pic.twitter.com/fZhua30FgC

След тази своя трета поредна победа Хамилтън увеличи аванса си на върха в класирането. Фетел е втори, а на трето място е вторият пилот на "Ферари" Шарл Льоклер. Люис вече има 162 т., докато съотборникът му Валтери Ботас, който остана 4-и в Монреал, е на втората позиция със 133. Фетел има 100, следват го Макс Верстапен ("Ред Бул") с 88 и Льоклер със 72.

Осмото състезание от сезона ще е за френската Гран при на пистата "Пол Рикар" на 23 юни.