Медия без
политическа реклама

Напрежението между Австралия и България за Полфрийман се покачва

Австралийското МВнР обвини българското правителство в погрешна интерпретация на казаното от посланика им

09 Окт. 2019
Министерство на правосъдието

Австралийското Министерство на външните работи обвини българското правителство в погрешна интерпретация на коментара на австралийския посланик за Джок Полфрийман, пише "Сидни морнинг хералд" и разказва, че напрежението между двете страни се изостря заради австралийския гражданин, задържан в България.

Във вторник австралийският дипломат, акредитиран за България Джон Филпс се срещна с официални български представители по повод делото на Полфрийман. След съдебното решение за предсрочно освобождаване на Полфрийман австралийският външен министър Марис Пейн лобира пред българското правителство за връщането на Полфрийман в родината му. Миналата седмица тя каза, че Австралия ще е много разтревожена, ако "фактори извън нормалните правни норми, действащи в България, играят роля в случая".

В коментар, който изглежда противоречи на казаното от сенатор Пейн, българското Министерство на правосъдието разпространи изявление след посещението на Филпс, в което се намеква, че Австралия няма притеснения относно правния процес около Полфрийман. Според Ей Би Си в изявлението на българския правосъден министър се посочва, че "Австралия е наясно, че в момента всичко в процедурите е според българските закони и няма отклонения в юридическия процес". Но в изявление, което контрира българското правителство, говорител на австралийското Външно министерство казва, че Филпс е "повторил твърдата позиция на Австралия, че бихме били загрижени, ако други фактори освен правните процедури влияят върху случая Полфрийман". Той е изразил и притесненията на Австралия, че правните основания за продължаващото задържане на Полфрийман остават неясни и че след като има съдебно решение за предсрочното му освобождаване, той трябва да бъде освободен и да му бъде позволено да се върне в Австралия, казва говорителят.

Г-н Филпс определено не е използвал думите, които е цитиран да казва. Той също така изразява и други притеснения, включително е посочил и риска от външен натиск, който би могъл да повлияе на изхода, а това, както и преди сме подчертавали, е от особено значение за Австралия, се посочва в изявлението.

Ден по-рано новината за срещата между австралийският посланик и българският министър на правосъдието бе разпространено в официално съобщение на МП.  В него дословно се казва: „Вярвам в независимостта на българския съд“, заяви министърът на правосъдието Данаил Кирилов на временно управляващия посолството на Австралия в Атина Н. Пр. Джон Филп. Срещата, проведена в Министерството на правосъдието, бе поискана от австралийската страна по повод казуса с Джок Полфрийман.

Министър Кирилов изрази увереност, че българският съд ще вземе правилно решение по повод искането на прокуратурата за възобновяване на делото за условното предсрочно освобождаване на Полфрийман. Н. Пр. Филпс благодари на българската затворническа администрация, която е откликвала бързо и адекватно през годините във връзка със сигурността и безопасността на австралийския гражданин, излежаващ присъда у нас.

„Австралийската страна е наясно, че и в момента всичко се развива според българското законодателство и няма отклонения в процесите на съдопроизводството“, каза временно управляващият посолството на Австралия в Атина.

Той допълни, че вече е издаден паспорт на Полфрийман, но документът няма да му бъде предоставен до приключване на съдебния казус.

На срещата присъстваха още консулът на Австралия акредитиран за България Джанин Макленън и почетният консул на Австралия в България Индиана Трифонова, както и заместник-министрите на правосъдието проф. Николай Проданов и Евгени Стоянов".

 

 

 

 

Още по темата