Националите тръгнаха по пътя за Евро 2020 с късметлийско равенство срещу Черна гора (видео)

Френски съдия спаси тима ни в края, давайки несъществуваща дузпа

22 Март 2019
СПОРТАЛ
Тодор Неделев бележи от дузпа изравнителния гол за България в мача срещу "Черна гора".

Националният отбор по футбол започна по неубедителен начин квалификационната си кампания за Евро 2020, завършвайки 1:1 като домакин с Черна гора в първия си мач от група А. Дори и заклетите фенове, които заеха около 10 000 места на Националния стадион "Васил Левски" трябваше да признаят, че гостите играха по-добре. До почивката нашите създадоха 1-2 опасности, чрез Спас Делев и Страхил Попов, но така и не отправиха точен удар във вратата на Даниел Петкович. Това бе гарнирано с много бавна и безидейна игра в атака. За сметка на това вратарят ни Николай Михайлов успя да спаси чист гол след удар на Мирко Иванич в 18-ата минута.

След почивката вместо очаквания живец в тима ни се оказа, че заканите на черногорците за победа са били с пълно основание. С няколко атаки те разсякоха халфовата линия и защитата ни. При една от тях, в 50-ата мин., Стефан Мугоша откри резултата с диагонален шут след неубедителни намеси на Петър Занев и Васил Божиков. В 60-ата мин. всичко можеше да приключи за селекцията на Петър Хубчев, но Иванич би край вратата, след като с лекота излезе сам срещу Михайлов. Последваха още три пропуска на черногорците, преди реферът Руди Буке да вземе рещаваща намеса в мача. В 81-ата мин. Владимир Йовович фаулира резервата Станислав Костов, но на метър извън наказателното поле. Съдията обаче изненадващо отсъди дузпа, от която Тодор Неделев направи 1:1.

"Не сме и очаквали лесен мач. Има по-скоро съжаление, че не успяхме да победим. Имахме положения, от които можехме да се възползваме по-добре. Не успяхме да ги реализираме и това бе решаващо. Но имаше и много други работи. Първото полувреме бе по-добре. През второто изиграха влияние няколко фактора - получихме гол след контраатака, след това 15-20 минути просто не бяхме на терена. Радостно е, че намерихме сили и успяхме да изравним. За мен това начало все пак е успешно. В тази кампания всяка точка и всеки гол може да е решаващ", каза Петър Хубчев пред БНТ. За него най-голямата неприятност бе контузията на Ивайло Чочев, който бе сменен принудително в 67-ата минута със съмнение за тежка контузия и бе откаран с линейка до болница. В 81-ата мин. пък дебют за държавния тим направи 17-годишният нападател на "Черно море" Мартин Минчев.

"Имаше известна нервност в играта на двата отбора, но се получи здрав мач. И двата отбора имаха възможности и могат да съжаляват за пропуснатата победа. Този резултат е може би по-добър за нас, защото я спечелихме като гости", заяви пък селекционерът на черногорците Любиша Тумбакович.