Националите рано се простиха с мечтата за Евро 2020

Българският тим загуби с 2:3 от Косово в София

10 Юни 2019
Футболист №1 на България за 2018 г. Кирил Десподов се държи за главата след поредното си слабо отиграване срещу Косово.

Българският национален отбор на практика остана без шансове за класиране на европейското първенство догодина, след като допусна втора загуба в квалификационна група А - с 2:3 от Косово в София. Селекцията на Красимир Балъков игра една идея по-добре в сравнение с мача с Чехия (1:2) в петък, но отново допусна да бъде тотално надигран от съперника си, за който това е дебютно участие в квалификации за голямо първенство. Всъщност това бе и първата победа на Косово в европейски квалификации.

Че мачът ще е много тежък за нас пролича още в 14-ата мин., когато след грешка на Страхил Попов нападателят на "Вердер" Милот Рашица откри резултата. До почивката българите повече се лутаха, грешаха и не показваха никаква креативност в момент, когато се очакваше, че ще търсят изравняване. Все пак в 43-ата мин. индивидуалното майсторство на Галин Иванов и най-вече на капитана Ивелин Попов донесоха гол за тима ни, при това доста красив. Попов шутира с десния крак и изравни.

В началото на втората част имаше импулс в играта на националите ни и той доведе до ново попадние - в 54-ата мин. защитникът Кристиан Димитров, който замени на почивката Васил Божиков, засече точно с глава центриране от ъглов удар на съотборника си в "Ботев" (Пд) Тодор Неделев.

От този момент нататък вместо да натиснем и да търсим по-изразителна победа, допуснахме Косово да наложи играта си и да направи на свой ред обрат. Първо в 64-ата мин. Ведат Мурики изравни след неразчетено излизане на вратаря Николай Михайлов. Последваха няколко пропуснати чисти положения, отново от страна на гостите. А в 90-ата мин. изчезна и крехката надежда на около 5000 зрители, че можем да спечелим точка. Тогава Елбасан Рашани използва поредна грешка в защитата ни при статични положения и вкара третия гол за гостите.

"Мачът бе с лош край за нас, но трябва да си признаем, че отборът на Косово стоеше физически много по-добре от нас. Съперникът имаше по-добра физика и по-класни играчи въобще. Искаше ни се да отбележим и трети гол, понеже това би решило мача. Когато не се защитаваме добре като отбор, получаваме доста голове. Във физическо естество страдаме от клубните отбори у нас. Нашите футболисти не играят в топ отбори. Съперникът има 2-3 футболисти, които могат да изиграят още един мач, а при нас това го нямаше. Те си ни биха заслужено.Показахме характер, но за жалост има нещо, което не ни стига вече 14 години да не се класираме на голям футболен форум", каза Балъков. Всъщност националите не са играли нито на европейски, нито на световно първенство от 2004 г. насам, т.е. през цялото управление на президента на БФС Борислав Михайлов до момента.

В друг мач от групата ни Чехия победи категорично с 3:0 като домакин Черна гора.