Медия без
политическа реклама

Медведев : Новите санкции на САЩ са обявяване на икономическа война

Ние ще реагираме с икономически, политически или други методи, добавя руският премиер

10 Авг. 2018Обновена
БГНЕС архив

Руският премиер Дмитрий Медведев сравни новите санкции на САЩ с обявяване на икономическа война, предава TACC, цитирана от Фокус.
Възможно допълнително усилване на икономически санкции срещу Русия може да се разглежда като обявяване на икономическа война и на тази война ще трябва да се реагира с икономически, политически или други методи. Това заяви премиерът Дмитрий Медведев .


"Разговори за бъдещите санкции, аз не бих искал да коментирам, но мога да кажа едно нещо: ако следва нещо подобно от типа на забраната за дейността на банките, или използването на определени валути, то може да се каже направо, че това е обявяване на икономическа война, и на тази война е необходимо да се отговори с икономически средства, политически средства, и ако е необходимо и с други методи и нашите американски приятели трябва да разберат това ", каза премиерът.


Говорейки за вече съществуващите и наскоро обявени санкции, Медведев подчерта, че тези мерки, „ ако западните партньори казват че всичко руско е лошо, и провеждат неправилна политика, то руското правителство трябва да промени позицията си по редица въпроси, но до голяма степен това представлява ограничение на нашата икономическа мощ ".

Ръководителят на правителството добави, че санкции са налагани на Москва няколко пъти по време на съветския период. "Нашата страна е в последните сто години е под постоянен санкционен натиск. Защо се прави това? С цел да отстранят Русия като силен конкурент в международната сфера", каза министър-председателят.

Новите санкции на САЩ ще засегнат оборудването за добив на нефт и газ, както и високите технологии, предава  в същото време РИА Новости.
"Това (санкциите) важи за категории като електроника, компютри, сензори и лазери, телекомуникации, специализирано оборудване за производство на нефт и газ и технологии за информация и сигурност." Това са само няколко примера ", каза високопоставен представител на Държавния департамент.
По-рано САЩ съобщи, че въз основа на закона от 1991 г. относно контрола на химически и биологични оръжия и предотвратяване на война, налага санкции срещу Русия, обвинявайки Москва за използване на нервно-паралитичен агент във Великобритания срещу бившия двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му.
Първият етап от санкциите включва налагането на действителна забрана за доставка на държавни или контролирани от държавата дружества за оборудване с двойно предназначение по подразбиране при издаването на лицензи за износ.
В случай на неизпълнение страната нарушител в рамките на три месеца от изискванията за предоставяне на "убедителна гаранция" за неупотреба химически и биологични оръжия, както и отказът да се даде възможност на наблюдатели на ООН за провеждане проверките на място, президента на САЩ трябва да използва най-малко три от шестте опции. Сред тях е намаляването на нивото на дипломатическите отношения или тяхното преустановяване, както и премахването на разрешителните за полети на авиокомпании на Русия до Съединените щати.
Преди това санкциите по този закон са налагани само срещу Северна Корея и Сирия. И в двата случая органите на САЩ се ограничиха до забрана на достъпа до финансови ресурси и технологични доставки за двойна употреба.