Франция е световен шампион за втори път (видео)

"Петлите" разгромиха Хърватия на финала на Мондиал `18 в Москва

15 Юли 2018Обновена
TWITTER

Франция е новият световен шампион по футбол. 20 години след първия си триумф на домашния Мондиал `98 "петлите" спечелиха световната купа за втори път, разгромявайки Хърватия с 4:2 във финала на Мондиал `18 в Русия.

Двубоят на ст. "Лужники" в Москва се превърна в един от най-резултатните финали в историята. Със същия резултат са приключили още три мача за титлата: Уругвай - Аржентина през 1930 г., Италия - Унгария през 1938 г. и Англия - ФРГ след продължения през 1966 г. Повече голове е имало само на финала през 1958 г., когато Бразилия печели първата си титла с 5:2 срещу домакина Швеция.

⭐️⭐️ #FRA France have won the 2018 FIFA #WorldCup in Moscow! #FRACRO // #WorldCupFinal #fifaworldcup

Posted by FIFA WORLD CUP 2018 on Sunday, July 15, 2018

Селекционерът на Франция Дидие Дешан, който бе капитан на шампионския отбор през 1998 г., стана едва третият човек в историята, печелил световната титла и като играч, и като треньор. Другите двама са бразилецът Марио Загало (1958, 1962 / 1970) и германецът Франц Бекенбауер (1974 / 1990).

Французите откриха щастливо резултата в 18-ата минута, когато при изпълнение на пряк свободен удар от Антоан Гризман Марио Манджукич отклони с глава топката в собствената си врата. Това бе първият автогол на финал в цялата история на световните първенства и общо 12-и от началото на Мондиал `18.

Хърватите изравниха в 28-ата минута със страхотен изстрел на Иван Перишич с левия крак от около 15 метра. Само 10 минути по-късно обаче хърватският нападател игра неразумно в собственото си наказателно поле и спря топката с ръка след центриране от ъглов удар. След консултация с видео асистентите (VAR) съдията Нестор Питана (Арж) правилно отсъди дузпа, от която Гризман направи 2:1 с четвъртия си гол в турнира.

Франция нанесе решаващ удар в разстояние на 6 минути след почивката. В 59-ата Пол Погба се разписа с топовен шут с левия крак извън наказателното поле, а в 65-ата Килиан Мбапе почти повтори изпълнението с десния крак от дъгата на пеналта. С четвъртото си попадение на първенството 19-годишният французин стана първият тийнейджър с гол във финала на световно първенство след Пеле, разписал се два пъти за "селесао" в мача за титлата на Мондиал `58.

Teenagers to score in a #WorldCupFinal

* Pele
* Kylian Mbappe

That is all. pic.twitter.com/Cy3RvGOoV7

— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) July 15, 2018

Крайният резултат бе оформен в 69-ата минута от Манджукич, който се възползва от грешка на френския вратар Юго Лорис – капитанът на "петлите" се опита да се надлъгва с хърватския голмайстор и вместо да изчисти топката, му я подаде.

За играч на мача бе обявен Антоан Гризман, който заедно със съотборника си Килиан Мбапе подели второ място в крайното класиране при голмайсторите на Мондиал `18. Освен двамата французи с по 4 гола завършиха още Ромелу Лукаку (Бел), Кристиано Роналдо (Пор) и Денис Черишев (Рус). Голмайстор №1 на турнира стана Хари Кейн (Анг) с 6 попадения.

The @Budweiser #ManoftheMatch for #FRACRO is @AntoGriezmann! #WorldCupFinal // @FrenchTeam pic.twitter.com/tC50z11ahF

Мбапе бе награден с отличието за най-добър млад футболист на XXI световно първенство. Капитанът на Хърватия Лука Модрич пък получи "Златната топка" за най-добър футболист на Мондиал `18. Като най-добър вратар в турнира бе отличен стражът на бронзовия медалист Белгия Тибо Куртоа.

Точно за церемонията по награждаване над "Лужники" се изсипа пороен дъжд. Подгизналите футболисти на Хърватия и Франция получиха медалите си от руския президент Владимир Путин и бяха поздравени от държавните глави на своите страни - Колинда Грабар-Китарович и Еманюел Макрон. Накрая президентът на ФИФА Джани Инфантино връчи световната купа в ръцете на Юго Лорис.

The lineups are in for the 2018 FIFA World Cup Final between France and Croatia. How do you think this one will go? Who are the players to watch? Tell us in ...

Watch or stream for FREE the biggest World Cup archive of all time on FIFA+ 👉 https://app.fifa.com/RX34/d187cd5d France won the 2018 FIFA World Cup Russia™ ...