Медия без
политическа реклама

Това сме ние от 4 милиарда километра

НАСА пусна за поука емблематичната снимка, направена от "Вояджър" преди 30 години

20 Февр. 2020
Земята е слабозабележимата точица върху светлинния лъч

НАСА разпространи електронно обработена изчистена снимка на Земята, направена от космическата сонда "Вояджър" преди 30 години, когато се е намирала на 4 млрд. километра от нашата планета. Знаменитата "Бледосиня точка", както бе наречена емблематичната снимка, има за цел да покаже колко мъничка е Земята с нашите погълнали ни проблеми в сравнение с безкрая на Вселената.

Земята изглежда като миниатюрна синя точица върху сноп слънчеви лъчи. Двама от учените, работили над мисията „Вояджър“ - Карл Сейгън (вече покойник) и Каролин Порко е трябвало дълго да убеждават колегите си, че има смисъл от такава снимка. Възражението е било, че тя не съдържа нови данни за науката. В направените от „Вояджър“ 60 снимки за албума на НАСА „Семейна снимка на Слънчевата система“ фигурира и „Бледосинята точка“, която е била от последните преди космическият апарат да изключи камерата си, за да пести енергия.

Сейгън смяташе, че е необходимо да има такова изображение, за да се покаже уязвимостта на Земята в сложната механика на Вселената. Той искаше хората да се приберат вкъщи и да си дадат сметка, че светът им е просто точица в много по-голямото пространство. За щастие Сейгън успя и сега имаме „Бледосинята точка“, отбелязва НАСА по повод годишнината.