Медия без
политическа реклама

Защо американците играят така успешно в Катар

Целта пред този отбор е да бъде във върхова форма след 4 години на домашното световно първенство

02 Дек. 2022
ЕПА/БГНЕС
Селекционерът на американския тим Грег Берхалтер (на преден план) и футболистите му аплодират феновете на САЩ по трибуните след победата над Иран, която осигури класиране за 1/8-финалите на Мондиал 2022.

С победата с 1:0 над Иран тимът на САЩ си осигури второто място в група В и класиране за 1/8-финалите на футболния Мондиал 2022. Американците ще играят общо за седми път в тази фаза, като в Катар показаха, че напълно заслужават мястото си. Не само заради успеха над Иран, а и преди това - при равенствата срещу Уелс (1:1) и Англия (0:0).

Отборът показва много добра игра и това е обусловено от няколко фактора.

 

Много футболисти в топ първенства

Селекционерът Грег Берхалтер включи в състава си 17 играчи от европейски клубове, от които само двама не играят в Топ 5 първенствата - защитникът Камерън Картър-Викърс ("Селтик", Шот) и нападателят Хейджи Райт ("Анталияспор", Тур). Американците са били само веднъж преди с толкова много национали, подвизаващи се на Стария континент - на Мондиал 2010.

Разликата е, че сега мнозина от тях са наистина в първокласни клубове и с натрупан предишен опит - Кристиан Пулишич (сега в "Челси", а преди това в "Борусия", Д), Сержиньо Дест (сега в "Милан", а преди в "Барселона" и "Аякс"), Уестън Маккени (сега в "Ювентус", а преди в "Шалке 04"), Джовани Рейна ("Борусия", Д), вратарят Мат Търнър ("Арсенал"), капитанът Тайлър Адамс и Брендън Арънсън ("Лийдс"), Тимъти Уеа ("Лил") и др.

Междувременно реномето на американските футболисти се промени. Преди те бяха считани за трудолюбиви, но лишени от техника. Сега доста от тях са търсени още преди да са дебютирали в професионалния футбол.

 

Интересът в САЩ към сокъра расте

Известно е, че в Щатите европейският футбол (наричан там сокър) отстъпва по зрителски интерес на баскетбола, американския футбол, бейзбола, хокея на лед. Но пък популярността му сред децата се е увеличила. През 2003 г. с футбол в гимназиите са се занимавали 640 000 ученици, през 2013 г. те са били вече над 740 000, а през 2019 г. вече са 850 000. И това се случва из цялата държава, не само в отделни региони.

"В Америка просто има спортен бум. Все повече деца играят сокър, а това води до появата на нови и нови талантливи играчи", споделя националът Джовани Рейна, който обаче има добър пример пред себе си - баща му Клаудио Рейна игра в "Байер" (Леверкузен), "Волфсбург", "Рейнджърс", "Съндърланд" и "Манчестър Сити".

 

Появата на безплатни школи

В повечето държави по света се дава шанс на децата да се занимават с футбол безплатно или срещу минимални такси. В САЩ доскоро това не бе възможно. Във футболните академии годишната такса варираше от 2000 до 5000 долара, като в тази сума не влизат лагери, такси за турнири, разходи за екипировка, наем на зали и т. н. Отделно и транспортни разходи за родителите на младите таланти.

Затова децата от семействата с по-скромни финансови възможности тренираха футбол много по-рядко от тези с по-високи доходи. Но пък за тези такси си има обяснение, тъй като САЩ не участваха в програмата за компенсация на първите клубове на талантите и солидарните плащания на ФИФА. Така например Кристиан Пулишич е тренирал в "Пи Ей Академи" в Пенсилвания, който би трябвало да получи $550 000 компенсация за трансфера му от "Борусия" (Д) в "Челси" за $72 млн., но не получава нищо. И това принуждава американските школи да се издържат с високи такси.

Всичко се променя през април 2019 г., когато Мейджър лийг сокър (МЛС) се присъединява към въпросната програма за компенсации и солидарни плащания. Което се отразява много добре на бюджетите на академиите. И се появиха такива, които тренират децата срещу символични такси.

 

Мейджър лийг сокър стана по-богата

Футболното първенство на САЩ и Канада - МЛС, вече не е познатият пристан за застаряващи футболни звезди. Тук все по-често се появяват големи майстори - Уейн Рууни, Златан Ибрахимович, Гонсало Игуаин, Джорджо Киелини, Хавиер Ернандес-Чичарито, Гарет Бейл... Това води до повишен интерес на зрителите, включително и към платените канали за "сокър", които струват $9.99 месечно или $99.99 годишно. Увеличават се и спонсорите на първенството, те вече са 18.

"Като малък обикновено си мислиш: "Искам да печеля много пари, когато порасна." Преди петнайсетина години това бе невъзможно, ако играеш футбол в САЩ. Но вече е напълно реално", споделя халфът на "Далас" Пакстън Помикал (22 г.), който обаче не попадна в окончателния списък за Мондиал 2022.

И действително - заплатите в МЛС стигаха, за да се живее нормално 10-15 години по време на активната кариера, без да има възможност да се пестят пари. През 2019 г. обаче средната годишна заплата в лигата стига до $400 000, което е четирикратно увеличение спрямо доходите през 2007 г. А това подобряване на условията провокира още повече млади американци да се насочат към футбола.

 

Лигата на развитието

Много важен момент за еволюцията на европейския футбол в САЩ и на националния отбор е създадената през 2007 г. Лига на развитието. В началото в нея играят отбори в две възрастови групи (U15-16 и U17-18), но от 2017 г. те стават вече шест (U-12, U-13, U-14, U-15, U-16/17 и U-18/19).

"Това стана платформа, където най-добрите могат да се срещнат с най-добрите на своята възраст. Важен момент е, че собствениците на клубове от Мейджър лигата започнаха да инвестират в развитието на свои академии", анализира селекционерът на американския отбор Грег Берхалтер.

Затова съвсем не е съвпадение, че десетина години след създаването на Лигата на развитието се появяват Кристиан Пулишич, Уестън Маккени, Тайлър Адамс и др. В тази лига младите играчи се изправят срещу други таланти на същата възраст от своя регион, а въвеждането на редовен сезон там дава възможност за достатъчно игрово време.

Сега много от тях получават своята истинска закалка на световно първенство. Но същинската цел е тази генерация, излязла от Лигата на развитието, плюс още няколко талантливи футболисти, които са в полезрението, да достигне своя пик на развитие след 4 години. Защо тогава ли? Много просто - през 2026 г. шампионатът на планетата ще се проведе в Северна Америка и домакинствата ще бъдат поделени между САЩ, Канада и Мексико. А какво по-хубаво от голям успех пред родна публика...

Ключови думи:

САЩ, Мондиал 2022, футбол

Още по темата