Медия без
политическа реклама

Токио 2020 - олимпийското дъно на България

У нас вече няма и 50 спортисти, които да заслужават място на най-големия форум

БГНЕС
Почти целият състав от олимпийската делегация на България се събра тази седмица в Гербовата зала на президентството, за да получи от държавния глава Румен Радев националния флаг преди отпътуването за Токио.

Над 30-годишната държавна политика за съсипване на спортната база в България, допринесла за методичното унищожаване на традиционни български дисциплини, доведе до ново дъно за страната ни на най-голямата световна сцена - олимпийските игри. На започващата този месец XXXII лятна олимпиада "Токио 2020" българската делегация ще е в най-малобройния си състав след игрите в Берлин през 1936 г.

Два дни след изтичане на крайния срок за покриване на нормативи (30 юни 2021 г.) Българският олимпийски комитет разполага условно с 41 квоти за 42-ма състезатели в 13 различни спорта. В оставащите три седмици до откриването на отложената с една година заради пандемията олимпиада в японската столица (23 юли - 8 август) съществува теоретична възможност бройката на нашите спортисти както да се увеличи с един-двама, така и да се свие с толкова по различни причини.

Много малко вероятно е обаче тя да надхвърли настоящия олимпийски антирекорд за България след Втората световна война - 47 състезатели в 7 спорта в Мелбърн `56. А по-малко спортисти, в сравнение с 2021 г., страната ни е изпратила

 

за последен път на игрите, организирани от Адолф Хитлер

 

- 23-ма в 6 вида спорт.

Със сигурност ще бъде продължена тенденцията на стопяване на българските олимпийци, започнала още през 80-те години на ХХ век и засилила драстично темпове след т.нар. демократични промени. Абсолютният рекорд за най-масово българско присъствие на олимпиада е в Москва `80, когато имахме 278 състезатели в 20 вида спорт. От тогава съставът на олимпийския отбор на България постоянно оредява - 182-ма спортисти в Сеул `88, 149 в Барселона `92, 114 в Атланта `96, 101 в Сидни 2000, 98 в Атина `04, 70 в Пекин `08, 63-ма в Лондон `12 и 51 в Рио де Жанейро `16...

Президентът Румен Радев връчи националния флаг на българския олимпийски отбор, който ще представлява страната ни на игрите в Токио другия месец (23 юли - 8 август).

Към днешна дата с най-много състезатели с извоювани квоти може да се похвали борбата - 7, от които четири жени, двама свободняци и един класик. Исторически погледнато, това е най-рехавият олимпийски отбор за "най-българския спорт", донесъл през годините най-много отличия за страната ни - общо 69 (16-32-21). Отстъплението е основно при мъжете, където България никога досега не е имала по-малко от трима представители в стил.

Единственият спорт, който бележи видим прогрес у нас спрямо предишните олимпийски цикли, е плуването. За първи път след 2004 г. ще имаме повече от четирима плувци в олимпийския басейн - сега те са петима с шест квоти, от които четирима мъже и една жена.

 

Ужасно тъжна е картинката в леката атлетика и бокса

 

В царицата на спортовете, донесла 19 олимпийски медала за България (5-8-6), страната ни ще има едва 5-има състезатели в Токио - четири жени и един мъж (при това квотите на Инна Ефтимова в спринта и на Тихомир Иванов в скока на височина са по ранглиста, тъй като нямат покрити нормативи). Досега най-малкият атлетически отбор, с който сме участвали на олимпиада, беше от осем души - през 2012 г.

При боксьорите, извоювали през годините 18 медала на олимпийския ринг (4-5-9), положението също е трагично. От настоящите ни национали квоти в квалификациите успяха да заслужат само две жени, а по ранглиста право да участва в японската столица получи и един мъж. Това е нов антирекорд за мъжкия ни бокс, който досега не беше пращал по-малко от двама олимпийци (в Пекин `08 и Рио `16).

Свободното падане при вдигането на тежести у нас намери своята логична проекция и след 37 олимпийски медала в историята (12-17-8) вторият най-успешен български спорт ще има максимум двама щангисти в Токио. Купища положителни допинг проби през последните години вкараха страната ни в ограничителния списък на международната федерация (IWF) и в близките дни дори може да загубим едната си квота заради нов случай - решението по казуса със спрените права на Юндер Бейтула заради неявяване на тест се очаква в навечерието на олимпиадата.

 

Сред малкото светли лъчи в българския спорт

 

е художествената гимнастика, с която се свързва и единствената реална надежда за призово класиране на България в Токио 2020. Както ансамбълът, така и двете ни индивидуални състезателки Боряна Клейн и Катрин Тасева са част от световния елит и поддържат на ниво историческия имидж на "златните момичета", извоювали 4 медала на олимпийските игри (2 сребърни и 2 бронзови).

Може би най-големият повод за гордост е присъствието в олимпийския ни отбор за Токио на Мария Гроздева. На 49-годишна възраст носителката на 2 златни и 3 бронзови олимпийски медала в стрелбата с пистолет ще участва за седми път на игрите под петте преплетени кръга и ще постави нов рекорд за страната ни. В момента тя дели върховото постижение от шест олимпиади с колегите си стрелци Нонка Матова и Таню Киряков, гимнастика Йордан Йовчев и Евгения Раданова, участвала и на зимни, и на летни игри - съответно в шорттрека и колоезденето.

 

ОЛИМПИЙСКИ ОТБОР НА БЪЛГАРИЯ ЗА ИГРИТЕ "ТОКИО 2020"

БОРБА (7 квоти / 7 спортисти)

Миглена Селишка (50 кг)
Евелина Николова (57 кг)
Тайбе Юсеин (62 кг)
Мими Христова (68 кг)
Георги Вангелов (57 кг св. стил)
Айк Мнацаканян (77 кг кл. стил)
Кирил Милов (97 кг кл. стил)

ПЛУВАНЕ (6 / 5)

Антъни Иванов (100, 200 м бътерфлай)
Йосиф Миладинов (100 м бътерфлай)
Калоян Левтеров (200 м гръб)
Любомир Епитропов (200 м бруст)
Диана Петкова (200 м съчетано)

ЛЕКА АТЛЕТИКА (6 / 5)

Ивет Лалова (200 м)
Инна Ефтимова (100, 200 м)
Мирела Демирева (скок на височина)
Габриела Петрова (троен скок)
Тихомир Иванов (скок на височина)

СТРЕЛБА (5 / 3)

Антоанета Костадинова (10, 25 м пистолет)
Мария Гроздева (10, 25 м пистолет)
Селин Али (трап 125)

ХУДОЖЕСТВЕНА ГИМНАСТИКА (3 / 7)

Боряна Калейн (многобой)
Катрин Тасева (многобой)
Ансамбъл (многобой)

БОКС (3 / 3)

Стойка Кръстева (51 кг)
Станимира Петрова (57 кг)
Даниел Асенов (52 кг)

ДЖУДО (3 / 3)

Янислав Герчев (60 кг)
Ивайло Иванов (81 кг)
Ивелина Илиева (57 кг)

БАДМИНТОН (2 / 3)

Линда Зечири (сингъл)
Габриела Стоева / Стефани Стоева (двойки)

ВДИГАНЕ НА ТЕЖЕСТИ (2 / 2)*

Божидар Андреев (73 кг)
Христо Христов (109 кг)*

ГИМНАСТИКА (1 / 1)

Дейвид Хъдълстон (многобой)

КАНУ-КАЯК (1 / 1)

Станилия Стаменова (200 м кану)

КАРАТЕ (1 / 1)

Ивет Горанова (55 кг)

ТЕНИС НА МАСА (1 / 1)

Полина Трифонова (сингъл жени)

ОБЩО - 13 спорта (41 квоти / 42 спортисти)*

------
*Някои от квотите са под условие.

 

Още по темата