Шампионската лига се сдоби с още пет 1/8-финалисти

ПСЖ загуби от "Манчестър С", но и двата тима продължават напред

25 Ноем. 2021
Лионел Меси е приклещен от футболистите на "Манчестър С" Рахийм Стърлинг (вляво) и Олександър Зинченко при загубата на "Пари Сен Жермен" в Англия.

Още пет отбора си осигуриха участие в елиминациите на Шампионската лига след изиграването на мачовете в сряда вечер. В очаквания с голямо внимание двубой в група А "Манчестър С" направи пълен обрат срещу "Пари Сен Жермен" като домакин и спечели с 2:1.

Тимът на Хосеп Гуардиола имаше изразено преимущество в играта до почивката, но въпреки това парижани поведоха в 50-ата мин. чрез Килиан Мбапе.

Надмощието на "Сити" обаче продължи и след този гол, като тимът правеше успешно висока преса срещу многомилионната селекция на ПСЖ, чието звездно трио Меси-Мбапе-Неймар бе неутрализирано. В крайна сметка английският тим направи обрат за 14 минути с попадения на Рахийм Стърлинг в 63-ата мин. и влезлият като резерва Габриел Жезус в 77-ата.

Победата класира "Сити" на 1/8-финалите, а и ПСЖ се класира, въпреки загубата.

В група С лидерът "Аякс", който вече се бе класирал, си осигури първото място с успех с 2:1 в Истанбул над "Бешикташ", благодарение на нови два гола на Себастиен Алер.

Тук вторият тим, който продължава напред, е "Спортинг". Португалците се нуждаеха от победа с два гола като домакини срещу "Борусия" (Д) и я постигнаха - 3:1. Педро Гонсалвеш стана герой с две попадения още преди почивката (30, 39). Той изпусна и дузпа в 81-ата мин., но грешката му бе поправена от Педро Поро, който вкара при добавката. До края "Борусия" стигна само до почетен гол на Дониел Мален в добавеното време и ще се задоволи с 1/16-финали в Лига Европа като трети в групата.

Другите два 1/8-финалисти в Шампионската лига бяха излъчени от считаната за най-заплетена група D. Това са предварително сочените за фаворити "Реал" и "Интер". Мадридчани се реваншираха за домакинската загуба от "Шериф" на 28 септември и спечелиха с 3:0 в Тираспол. Давид Алаба (30), Тони Кроос (45) и Карим Бензема (55) осигуриха чистата победа.

"Интер" пък успя да пречупи "Шахтьор" с попадения на Един Джеко само в рамките на 6 минути (61, 67). Така "нерадзурите" достигнаха елиминациите в най-престижния европейски клубен турнир за първи път от 10 години насам.

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2021/2022, V КРЪГ

ГРУПА A

"Манчестър Сити" - "Пари Сен Жермен" 2:1 (Стърлинг 63, Жезус 77; Мбапе 50)

"Брюж" - РБ (Лайпциг) 0:5 (Нкунку 12, 90, Форсберг 17-д, 45, Силва 26)

Класиране: 1. "Манчестър С" (12 т.); 2. "Пари Сен Жермен" (8 т.); 3. РБ (4 т.); 4. "Брюж" (4 т.)

ГРУПА В

"Атлетико" (Мадрид) - "Милан" 0:1 (Месиас 87)

"Ливърпул" - "Порто" 2:0 (Алкантара 52, Салах 70)

Класиране: 1. "Ливърпул" (15 т.); 2. "Порто" (5 т.); 3. "Атлетико" (4 т.); 4. "Милан" (4 т.)

ГРУПА С

"Бешикташ" - "Аякс" 1:2 (Гезал -д; Алер 54, 69)

"Спортинг" (Лисабон) - "Борусия" (Дортмунд) 3:1 (Гонсалвеш 30, 39, Поро 81; Мален 90)

Класиране: 1. "Аякс" (15 т.); 2. "Спортинг" (9 т.); 3. "Борусия" (6 т.); 4. "Бешикташ" (0 т.)

ГРУПА D

"Интер" - "Шахтьор" (Донецк) 2:0 (Джеко 61, 67)

"Шериф" - "Реал" (Мадрид) 0:3 (Алаба 30, Кроос 45, Бензема 55)

Класиране: 1. "Реал" (12 т.); 2. "Интер" (10 т.); 3. "Шериф" (6 т.); 4. "Шахтьор" (1 т.).