Медия без
политическа реклама

САЩ искат да спрат финансирането на WADA

Има прекалено малко американци в ръководството на антидопинговата агенция и не си струва да даваме пари, се казва в правителствен доклад

25 Юни 2020

Правителствено проучване в САЩ твърди, че одобрените от Конгреса $2.7 млн. за световната антидопингова агенция (WADA) за 2020 г. не си струват и предлага бъдещото финансиране за бъде в зависимост от политиката на WADA. 19-страничният доклад е цитиран от в. "Вашингтон пост", а негов автор е Службата за национална политика за контрол на наркотиците (NDCP).

Сред основните изводи в него са, че САЩ са недостатъчно добре представени в комитетите, изработващи ключовите политики на WADA; че WADA не е предприела спешни действия да се реформира достатъчно след допингскандала с Русия; и че Конгресът трябва да помисли за това да предостави на NDCP правото да забавя или спира бъдещо финансиране на антидопинговата агенция. 

"Този доклад разкрива, че WADA най-малкото е некомпетентна при справянето със сериозна, ендемична корупция, и че пренебрегва дори собствените си следователи", заяви Джим Уолдън, адвокат на Григорий Родченков - бившия шеф на московската антидопингова лаборатория, който избяга в САЩ и получи убежище, а в замяна разкри схемата за допингиране и избягване на положителни проби от страна на руските спортисти.

Говорителят на WADA Джеймс Фитцджералд обяви, че "за съжаление, докладът е написан без да се обръща достатъчно внимание на фактите или на контекста и с ясното намерение WADA да бъде дискредитирана".

Конгресът на САЩ поиска доклада за дейността на антидопинговата агенция, когато одобри финансирането ѝ, като част от бюджета за 2020 г. Самата WADA има годишен бюджет от $37.4 млн., който се финансира наполовина от държавите по света и наполовина от МОК. От близо 200 страни, които плащат вноски, САЩ дават двойно повече от всички, с изключение на Япония и Канада.

Приносът на САЩ, според говорителя на WADA, обаче е част от формулата за регионално финансиране на страните от Северна и Южна Америка.

“Проблемът не е в модела на финансиране - отговори изп.-директор на американската антидопингова агенция (USADA) Травис Тайгарт. - Докладът показва ясно, че проблемите са в лошото управление на WADA, в липсата на демокрация и прозрачност и в нейния навик да потиска гласа на спортистите, както и всякакво влияние на САЩ върху процеса на взимането на решения".

Докладът припомня ключови моменти от допинг скандала с Русия, гръмнал през 2015 г. след показанията на д-р Родченков, който в крайна сметка доведе до 4-годишно наказание руски спортисти да участват на световни първенства и олимпийски игри, наложено миналата година. Русия обаче обжалва в Спортния арбитражен съд (CAS), който още не е започнал да разглежда делото. 

Според доклада, действията на WADA по случая "продължават да показват липса на независимост и капацитет да (...) държи отговорни големите страни за неспазване на правилата, така че да отговори на очакванията на чистите спортисти"

Докладът се фокусира и върху представителството на САЩ в  ключови комисии на антидопинговата агенция. И отчита, че САЩ дават 7.2% от годишния бюджет на WADA, но нямат човек в 12-членния Изпълнителен комитет. Също така от 59 места в шестте ключови комисии на WADA, САЩ имат едно, заето от бивата спринтьорка Лорин Уилямс, която обаче не е представител на американското правителство. Правителството на САЩ има и един представител в 39-членния Борд на основателите, който предимно одобрява протоколно политиките на Изпълнителния комитет.

На това WADA отговаря, че САЩ са една от малкото държави, които са имали представител в Борда на основателите през 20-годишното съществуване на агенцията; че в 7 от последните 14 години представител на американското правителство е бил член на Изпълнителния комитет; и че САЩ не са счели за необходимо да изпратят представител на тазгодишната среща за обсъждане на представителството на Северна и Южна Америка в комисиите на WADA. 

На последното шефът на USADA Травис Тайгарт отговори, че не е имало представител, защото САЩ нямат министър на спорта, а и предишни такива срещи не били плодотворни.

Не на последно място, докладът срещу WADA идва в момент, когато Сенатът обмисля законопроект, който да засили ролята на американските правоохранителни органи в борбата с допинга в спорта по света. Т.нар. Закон Родченков вече мина през долната камара и през сенатската комисия и очаква да бъде гласуван окончателно. Той дава право на САЩ да криминализират и да преследват употребата на допинг в международния спорт навсякъде по света.

Законът "Родченков", който ще позволи на САЩ да криминализират и да преследват употребата на допинг в международния спорт навсякъде по света, бе одобрен от Камарата на представителите на американския Конгрес.

WADA обаче лобира за сериозни промени в проекта, аргументирайки се с това, че такъв закон ще подкопае международната антидопингова система и ще даде твърде много власт в ръцете на американските правоохранителни органи.

Днес WADA излезе с официално изявление по повод доклада. В него се казва: "WADA не може да бъде управлявана само от няколко най-богати страни в света. Състезателите, които се съревновават с американските спортисти, са от цял свят, и заради обективността трябва да осигурим условия, при които конкурентите на американските спортисти ще се подчиняват на същите строги правила, както и самите те. За да стане това, е необходимо да се осигури представителство на всички региони по света".

"Да се казва, че една страна трябва да бъде представена в WADA пропорционално на парите, които внася, няма смисъл - се казва още в изявлението. - Разпределението на местата изключително сред най-крупните спонсори (на WADA) ще лиши повечето държави от представители в Борда на основателите или в Изпълнителния комитет и няма да съответства на най-добрите международни практики. Американците биха ли поддържали мнението всички членове на Конгреса в САЩ да са само от богатите щати?".

Още по темата