Медия без
политическа реклама

Русия нае реномирани швейцарски адвокати срещу WADA

ЕПА/БГНЕС
В тази сграда край Лозана през пролетта ще бъде решено делото на Русия срещу WADA.

Руските спортни структури наеха швейцарски юристи за предстоящото през пролетта дело в Спортния арбитражен съд (CAS) срещу световната антидопингова агенция (WADA), с което се надяват да избегнат тежките санкции.

Както е известно, през декември руската антидопингова агенция (РУСАДА) бе обявена в несъответствие спрямо антидопинговия кодекс за 4 г. напред. А от тази санкция следва, че руските спортисти нямат право да участват на големи международни състезания под националния си флаг, Русия не може да приема или да кандидатства за домакин на световни първенства, а руснаци няма как да са в управителните органи на международни спортни федерации.

Както се очакваше, РУСАДА подаде жалба в CAS и въобще не удиви никого, като нае за целта адвокатската фирма "Шнеленберг Витмер". Благодарение на усилията на тази кантора през 2018 г. CAS оправда 28 дисквалифицирани от МОК руски спортисти, а на още 11 наказанието бе смекчено.

"Шнеленберг Витмер" е сравнително нова фирма - основана е през 2000 г., но има много спечелени дела, в т. ч. многомилионни искове на големи енергийни и фармацевтични компании. Не е специализирана в спортната материя и единствената ѝ голяма юридическа победа е именно по делото на руските спортисти, изпонаказани за допинг след зимната олимпиада в Сочи `14.

Тогава юристите ѝ извършиха огромна по обем работа - направиха експертизи, привлякоха важни свидетели и на делото в Лозана задаваха неудобни въпроси на бившия шеф на московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков (впоследствие станал главен източник на данни по делото срещу Русия за държавно организирана програма за допингиране), като го поставиха в неудобно положение на съдебното заседание.

Заедно с РУСАДА на делото, в качеството си на трети страни ще бъдат представени олимпийският (ОКР) и параолимпийският (ПКР) комитет на Русия.

ПКР ще бъде представляван също от швейцарска кантора - "Бонар Лоусън". Нейните юристи са доста опитни в допинговите дела - в момента например защитават 3-кратния олимпийски шампион от Китай Сун Ян, който с чук разби шишенцето с уринната си проба при контрол от допинг ченгета (WADA иска дисквалификация за Сун от 2 до 8 г.).

На "Бонар Лоусън" не са чужди и делата на руснаци. Тя бе наета от бившия спортен министър Виталий Мутко, който оспорваше доживотната си забрана да посещава олимпийски игри като официално лице. Персонално с делото се занимаваше настоящият вицепремиер по строителството на Швейцария Фебрис-Робер Тисо, който е нает и от ПКР сега.

Не по-малко интересен е и изборът на ОКР, който нае швейцарския адвокат Клод Рамони. Той защитаваше през 2009 г. руските биатлонисти Екатерина Юриева, Албина Ахатова и Дмитрий Ярошенко, дисквалифицирани за допинг. Ярошенко по едно време прие наказанието и се отказа, докато Ахатова и Юриева водиха дело в CAS. Рамони се позова на грешки при взимането на пробите, но да оспориш тест при наличие на еритропоетин (ЕРО) в кръвта е кауза пердута и делото бе загубено.

Рамони обаче си е спец по руския допинг. Той се занимаваше с оспорването на доклада на проф. Ричард Макларън през 2015 г. (въз основа на който дойде първото наказание на руснаците), с мелдониевия скандал, с делото на 38 руски олимпийци от Сочи `14 и отделно с делата на ски бегача Александър Легков и бобслеиста Александър Зубков. През 2016-а Рамони написа и статия за юридическо списание, в която заяви, че МОК има малко шансове да накаже руските спортисти по доклада "Макларън", и че само показанията на Григорий Родченков не са достатъчно. Само че наказание бе наложено...

Към момента все още не е ясно кой е адвокатът на WADA по делото, заведено от РУСАДА в CAS, но най-вероятно ще бъдат юристи на самата антидопингова агенция.

Ключови думи:

РУСАДА, WADA, CAS, допинг

Още по темата