Рекорден гол засили световния шампион към 1/4-финалите на Мондиал `22

Жиру вече е реализатор №1 в историята на "петлите", а Мбапе - лидер на турнира в Катар

04 Дек. 2022
Централният нападател на Франция Оливие Жиру (№9) е разперил триумфално ръце, докато младата звезда Килиан Мбапе го преследва, за да го поздрави за рекордния гол с националната фланелка. Впоследствие младокът от ПСЖ сам вкара още две попадения за "петлите" срещу Полша.

Франция направи нова крачка към успешно изпълнение на мисията да се превърне в едва третия отбор, защитил световната си титла по футбол. Шампионите от 2018 г. вече са на 1/4-финал на Мондиал `22 в Катар, след като елиминираха тима на Полша с 3:1 в първия кръг от елиминациите.

Откриващото попадение на ст. "Ал Тумама" в столицата Доха отбеляза Оливие Жиру в самия край на първото полувреме. Голът имаше историческа стойност за 36-годишния централен нападател, който стана едноличен рекордьор за френския национален отбор.

Досега Жиру делеше първото място във вечната ранглиста с Тиери Анри, приключил славната си кариера с 51 попадения за "петлите", докато играчът на "Милан" вече има 52. На трета позиция е друг нападател от настоящия състав на французите - Антоан Гризман (42).

Също така за Жиру това бе трети гол от началото на XXII световно първенство и той за кратко се изравни с лидерите в турнира, сред които бе и съотборникът му Килиан Мбапе. В края на мача обаче звездата на "Пари Сен Жермен" наниза две попадения, кое от кое по-впечатляващи - четвърт час преди да изтече редовното време той вкара за 2:0, а в първата минута от добавеното време реализира и петия си гол в Катар, с който се откъсна еднолично на върха в голмайсторската листа.

Самият Жиру в средата на втората част вкара за втори път във вратата на "дружина полска" с ефектно изпълнена задна ножица, която обаче дойде секунда след съдийски сигнал за нарушение срещу вратаря Войчех Шчесни. ТВ повторенията не убедиха, че венецуелският рефер Хесус Валенсуела е прав.

Крайният резултат беше оформен от капитана на Полша Роберт Левандовски, който след намеса на VAR получи възможност да изпълни дузпа след изтичане на добавените 5 минути. Първото му изпълнение беше спасено от Юго Лорис, но пък съдията нареди 11-метровият удар да бъде повторен заради нахлуване на френски играчи в наказателното поле и отстъпване пред голлинията на френския страж. При втория си опит деветката на "Барселона" беше точен.

Все пак уверената победа запази шансовете на "сините" да се наредят до Италия (1934, 1938) и Бразилия (1958, 1962) - единствените досега двойни първенци на планетата. В схемата на елиминациите за Франция следва мач срещу победителя от предстоящия по-късно тази вечер 1/8-финал между Англия и Сенегал. Този двубой започва в 21:00 ч. българско време на ст. "Ал Байт" в Ал Хор.