Победителите в Софийския маратон са уличени с допинг

18 Ноем. 2020Обновена
БГНЕС
Спортният министър Красен Кралев връчва лавров венец на победителя Сбай

И двамата победители - и при мъжете, и при жените - на тазгодишния Софийски маратон са дали положителни допинг проби след финала и състезателните им права са спрени. Това обяви Звеното за интегритет в леката атлетика (AIU), което провежда тестването. Санкцията на Юсеф Сбай и Виктория Хапилина е публикувана на сайта на AIU.

37-ият Софийски маратон тази година се проведе на 11 октомври, като за шоу на зрителите победителят при мъжете бе обявен с извънредно редкия за бягане на 42.195 км фотофиниш. Хванати за ръце финала пресякоха мароканците Юсеф Сбай и Радуан Нуини, като апаратурата определи за победител Сбай с резултат  2:13.03 ч. - рекорд на новото трасе на най-стария ни маратон, който е от т.нар. Бронзово ниво на световната атлетика.

При жените пък украинката Виктория Хапилина спечели състезанието с рекорд на маратона - 2:27.59 ч., като изпревари с почти една минута кенийката Джебет Наом.

Представителите на AIU са взели допингпроби на всички призьори, както и на други от участниците, а на 16 ноември са оповестени положителните тестове на двамата победители Сбай и Хапилина, като състезателните им права са временно спрени до официално приключване на случая. Наказанието, което ги заплашва, е дисквалификация за 4 г.

Докато излезе резултатът от пробата му в София, Сбай, който има и мароканско, и италианско гражданство, успя да спечели и Варненския маратон на 7 ноември. По този начин той стана краен победител в тройната верига български маратони (Стара Загора, София, Варна) и взе джакпота от 15 000 лв.

В началото на тази година стана ясно, че завършилият на пето място в Софийския маратон през декември 2019 г. мароканец Хасан Лахуахи, също е дал положителна проба - за  т.нар. кръвен допинг - еритропоетин (EPO). Той бе наказан за 4 г. В това издание на маратона тогава участва и Юсеф Сбай, като финишира на второ място.

Един от елитните бегачи, участвали на последния Софийски маратон, е уличен в употреба на допинг и е наказан за 4 години от Звеното за интегритет в леката атлетика (AIU). На 13 декември 2019 г. мароканецът Хасан Лахуахи финишира на 5-о място с време 2:17:33 ч.

РЕАКЦИЯ

Организаторите на Софийския маратон веднага излязоха с декларация.

"Wizz Air София маратон се гордее с политиката си на нулева толерантност към допинга. Като вече утвърдено състезание от световен ранг с "Бронзов етикет" в леката атлетика, ние сме активни и безкомпромисни в стриктното спазване на антидопингови инициативи. Нашата подкрепа в "Програмата за феърплей в атлетиката" е пример за ангажимента ни за чист спорт.

Според изискванията на титлата "Бронзов етикет" осигуряваме международен допингконтрол и вземането на поне 6 проби от призьорите във всяко издание на състезанието. Новината за временно спиране правата на победителите в Wizz Air София маратон 2020 е ясно послание към тези, които възнамеряват да се състезават с измама и нечестни средства.

Заедно с нашите партньори, спонсори и градските власти, ние оставаме силно ангажирани за феърплей и чист от допинг спорт. Организаторите на маратона ще изчакат крайното решение на Международната атлетическа федерация (World Athletics) преди да пренаредят класирането и наградите на призьорите", се казва в декларацията.