Медия без
политическа реклама

Над 6500 работници са загинали при подготовката на Мондиал 2022

Високите температури са най-вероятната причина за смъртността сред мигрантите

23 Февр. 2021
Уикипедия
Строежът на "Едюкейшън сити стейдиъм" през 2019 г.

Над 6500 чуждестранни работници са починали в Катар през последните 10 години по време на подготовката на страната за домакинството на световното първенство по футбол през 2022 г. Това показва разследване на британския вестник "Гардиън". Според него всяка седмица са умирали средно по 12 мигранти.

Става въпрос за граждани на Индия, Непал, Бангладеш, Шри Ланка и Пакистан. Данните от правителствени източници на първите четири държави сочат, че 5927 работници от тези страни са загинали в Катар през периода 2011-2020 г. Посолството на Пакистан в Катар пък съобщава, че за същия период са починали 824 техни поданици в емирството.

При това в черната статистика не са включени смъртните случаи на граждани от други държави, които също са работили по обектите - като Филипините, Кения и др. Липсва информация и за починалите от последните месеци на 2020 г. насам, което означава, че смъртността е още по-висока.

Според "Гардиън", част причините са наранявания по време на трудова дейност - падания от високо, задушаване и др. Съобщава се за 37 загинали, които са свързани директно с изграждане на стадионет, като 34 от тях са определени от организационния комитет на турнира като "несвързани с работното място".

В данните посочени от Индия, Непал и Бангладеш се установява, че средно 69% от смъртните случаи се дължат на естествени причини, иначе казано - сърдечни или респираторни проблеми. При индийските работници тази причина е посочена за 80% от случаите. Предполага се, че тази стряскаща смъртност се дължи на високите температури в Катар. Но се уточнява, че при голяма част от починалите не е извършвана аутопсия.

В амбицията си да докаже, че изборът за домакинство на Мондиал 2022 не е случаен, Катар предприе мащабно строителство - 7 нови стадиона, летище, магистрали, системи за обществен транспорт, хотели и дори цял нов град - (Лусаил, за 250 000 души), който ще приеме финала на 18 декември догодина.

"Гардиън" твърди че тези разкрития доказват провала на Катар да осигури нормални условия на труд на наетите над 2 млн. работници от чужбина или поне да разследва причините за смъртността.

 

Ключови думи:

Катар, Мондиал 2022, футбол

Още по темата