Меси остави жива мечтата си за световната титла

Аржентина се измъкна от трудна ситуация и победи Мексико в ключов мач

26 Ноем. 2022Обновена
Лионел Меси (в средата) тича радостен след гола си, с който откри резултата срещу Мексико.

Мечтата на Лионел Меси за първа световна титла в кариерата му остана жива, след като Аржентина спечели с 2:0 изключително важен мач срещу Мексико от група С на Мондиал 2022. При загуба, която би била втора за аржентинците в турнира, тимът щеше за загуби всякакви шансове да продължи напред.

Напрежението от важността на двубоя си каза думата и до почивката Аржентина не създаде особени положения. Но пък в 45-ата мин. вратарят Емилиано Мартинес направи страхотно спасяване след чудесно изпълнен пряк свободен удар от мексиканеца Ернесто Вега.

През първата част Меси бе успешно изолиран от играта, благодарение на колективните действия на съперниците си, но след почивката именно неговата класа реши мача. В 64-ата мин. той остана за момент непокрит и с далечен удар по тревата извън наказателното поле откри резултата 1:0 с осмия си гол на световни първенства. А в 87-ата мин. асистира на резервата Енцо Фернандес, който с изящен диагонален шут удвои.

Сега следващата цел в групата за Аржентина е победа над Полша в последния мач - в сряда, за да бъде осигурено първото място. Това би означавало, че ще бъде избегнат сблъсък на 1/8-финалите със световния шампион Франция, който се очертава като почти сигурен победител в група D и очаква като съперник втория в класирането на група С.

Мексико от своя страна все още има шансове да завърши на второ място, но това минава през задължителна победа над Саудитска Арабия и очакване Аржентина да загуби от Полша (или пък поляците да загубят, а мексиканците да спечелят с поне три гола разлика срещу С. Арабия). Малка утеха за Мексико е, че техният капитан Андрес Гуардадо стана шестият футболист с мачове на пет световни първенства след сънародниците си Хосе Кабрахал и Рафа Маркес, а също така Лотар Матеус, Лионел Меси и Кристиано Роналдо.

ОЩЕ РЕКОРДИ ЗА МЕСИ

Лионел Меси продължи да записва забележителни постижения на Мондиал 2022, след като с гола си при 1:2 срещу Саудитска Арабия стана петият футболист, разписвал се на четири различни световни първенства.

С попадението си срещу Мексико той се изравни с легендарния си сънародник Диего Марадона по брой мачове за националния тим на Аржентина (по 21), а още в сряда може да го задмине и да стане едноличен рекордьор.

С осмия си гол той също се изравни с Дон Диего, а при още една асистенция, която би била осма за Меси, той ще настигне Марадона и по този показател.

И накрая - след като Лионел Меси през 2006 г. стана най-младият играч с гол и голов пас в един мач (на 18 години и 357 дни), сега той вече е и най-възрастният с такова постижение (35 години и 155 дни).

След мача Меси заяви: "Не можем да се предадем сега. Пред нас остават само финали и нямаме право на грешки. Днес бяхме наясно, че трябва задължително да спечелим. Знаехме, че за нас световното първенство започва наново и съответно трябваше да си свършим работата. Беше ни трудно, защото Мексико играе силно. След почивката обаче се успокоихме и отново бяхме себе си."