Мбапе класира Франция за 1/8-финалите на Мондиал 2022

Световният шампион стана първият отбор, който достигна елиминационната фаза в Катар

26 Ноем. 2022
Килиан Мбапе (№10) ликува, след като е отбелязал победния гол за "петлите" срещу Дания.

Настоящият световен шампион Франция продължи успешно защитата на титлата си и стана първият отбор, който се класира за 1/8-финалите на Мондиал 2022. Това стана след втора поредна победа за "петлите" в група D, този път с 2:1 над Дания. След този двубой тимът на Франция има пълен актив от 6 т. и не може да бъде застигнат от третия (Дания) и четвъртия (Тунис), които са с по 1 т.

Главен принос за успеха на стадион "947" в Доха имаше Килиан Мбапе, който отбеляза и двете попадения, а и бе най-активният в атаката на французите.

Всичко най-интересно в мача се случи в последния половин час. В 61-ата мин. Мбапе откри резултата след асистенция на Тео Ернандес. Само след 7 минути защитникът на датчаните Андреас Кристенсен изравни след удар с глава.

В 86-ата мин., когато се очертаваше все повече, че мачът ще завърши наравно, Мбапе отново изпъкна. Той засече от трудна позиция центриране на Антоан Гризман.

Така Франция прекъсна серията си от три поредни мача без победа срещу Дания.

В последния си мач в групата - в сряда срещу Тунис, французите ще се опитат да си осигурят първото място в групата, като за това ще е достатъчно и равенство. А Дания ще търси победа на всяка цена срещу Австралия, за да се класира също за елиминационната фаза.  Австралийците от своя страна ще могат да достигнат своя втори 1/8-финал в историята (след 2006 г. в Германия), дори и да завършат наравно срещу датчаните.