Италия ликува: "Скуадра адзура" е на финал

Испания пропиля повечето шансове на "Уембли" и напусна Евро 2020 след дузпи

07 Юли 2021Обновена
Роденият в Бразилия натурализиран италиански национал Жоржиньо (№8) е обграден от съотборниците си, след като е реализирал победната дузпа, изпратила "скуадра адзура" във финала на Евро 2020.

Фаворитът за титлата Италия е първият финалист на европейското първенство по футбол. "Скуадра адзура" се промъкна през 1/2-финалите след изпълнение на дузпи, надделявайки над Испания с 4:2 удара от бялата точка в първия мач от Финалната четворка на ст. "Уембли" в Лондон. След 90 и 120 минути резултатът беше 1:1, а при 11-метровите удари "ла фурия роха" не издържа на напрежението.

И в редовното време, и в продълженията по-добрият отбор беше Испания. "Фуриите" владееха топката в 70% от времето и не позволиха на "адзурите" да демонстрират почти нищо от играта, с която изградиха имидж на недосегаемост още отпреди Евро 2020 да започне.

🇮🇹 Italy through to EURO 2020 final after thrilling shoot-out! 👏

WHAT A GAME! 🤯#EURO2020

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) July 6, 2021

Испанците създадоха много повече чисти ситуации, пропилени най-вече от Микел Оярсабал и Дани Олмо. Италианците заложиха на здрава защита и разчитаха единствено на контраатака, което в крайна сметка им донесе успех в 60-ата мин. След скоростно изнасяне на топката, започнало от вратаря Джанлуиджи Донарума, на стрелкова позиция се озова Федерико Киеза, който с прецизен удар от границата на наказателното поле прати топката в далечния ъгъл зад Унай Симон за 1:0.

Въпреки моментното стъписване иберийците не спряха да атакуват и усилията им бяха оползотворени в 80-ата мин. от влезлия като резерва Алваро Мората, изравнил с точен шут от десетина метра. За нападателя на "Ювентус" това беше трети гол от началото на Евро 2020 и общо шести на европейско първенство, с което той се превърна в рекордьор за националния отбор на шампионата на Стария континент. Досега най-много попадения за Испания в историята на турнира имаше Фернандо Торес (5).

🇪🇸 Most EURO final tournament goals for Spain:

⚽️6⃣ @AlvaroMorata
⚽️5⃣ @Torres
⚽️4⃣ @Guaje7Villa#EURO2020 pic.twitter.com/e3E99LexIe

В допълнителните 30 минути и двата отбора постепенно загубиха свежест и в края на продълженията видимо изчакваха дузпите. При тях и двата тима пропуснаха първите си изпълнения, след което отбелязаха по две. При четвъртите изпълнители Федерико Бернардески вкара за 3:2, а Донарума спаси изстрела на Мората, за да даде шанс на своите да затворят двубоя. Стори го Жоржиньо с хладнокръвен шут по земя, препарирал испанския страж Симон.

За Италия това ще е четвърто участие в мача за европейската титла, която досега тимът успя да спечели само веднъж - през 1968 г. Във финалите през 2000 и 2012 г. "скуадрата" загуби съответно от Франция (1:2 след "златен гол" в продълженията) и Испания (0:4). Съперникът на италианците през 2021 г. ще бъде определен в утрешния втори 1/2-финал в британската столица между Англия и Дания.

📸 The winning moment for Jorginho and Italy! ⚽️🎉#EURO2020 pic.twitter.com/iX3c2KKa92