Григор Димитров отпадна безславно от Australian Open

Тенисистът опита да направи първи обрат от 0-2 сета в кариерата си, но остана далеч

20 Яну. 2022
TWITTER

Поставеният под №26 Григор Димитров отпадна още във II кръг от Откритото първенство на Австралия по тенис в Мелбърн. Първата ракета на България (№28 в света) отстъпи с 4:6, 4:6, 7:6 (4), 6:7 (2) срещу Беноа Пер (Фр) и приключи безславно участието си в първия за годината турнир от Големия шлем.

30-годишният български топтенисист игра разконцентрирано и подари множество точки на съперника с непредизвикани грешки - общо 48 срещу 47 печеливши удара (от които 6 двойни грешки и 7 аса). От своя страна 32-годишният французин пласира 50 уинъра, включително 14 директни точки от сервис, и направи 42 непредизвикани грешки, включително цели 9 двойни. За разлика от обикновено по австралийските кортове, този път дори българските фенове по трибуните бяха заглушени от мощна френска агитка.

Мачът на корт №3 в комплекса "Мелбърн Парк" започна с 9-минутен сервис гейм на Димитров, в който българинът трябваше да отразява общо 4 брейкбола, за да задържи подаването си, след като изостана с 0:40. В третия гейм Пер се възползва още от първата от новите две възможности, които му се откриха при 15:40, и реализира пробив. Той се оказа решаващ за развръзката на сета, тъй като Григор не съумя да материализира единствения брейкбол, даден му от французина в първата част - в шестия гейм.

Вторият сет също започна лошо за нашия тенисист, изостанал с 0:2 след допуснат пробив в откриващия гейм. Този път Димитров успя да осъществи рибрейк в четвъртия гейм, но веднага след това отново предаде подаването си и повече не намери пътя обратно. В следващите три сервис гейма на Пер българинът взе общо четири точки и макар че отрази първия сетбол, след 1:32 ч. игра се оказа с пасив от 0-2 - ситуация, от която никога в кариерата си не е обръщал мач.

Третата част се разви най-равностойно от началото на мача и всеки от двамата взимаше подаванията си без съществени усложнения чак до 10-ия гейм. В него Димитров стигна до първите две точки за пробив в сета, които за него бяха със стойност на сетболи. И двата пъти обаче Пер отрази възможностите хладнокръвно и в крайна сметка се стигна до неизбежния тайбрек.

В него хасковлията поведе с 2:0 т. след двойна грешка на французина, който обаче бързо върна минипробива и размяната на полетата дойде при 3:3. От другата страна на мрежата Григор веднага взе подаването на съперника си, но загуби първото от своите две и пропусна да се откъсне в резултата. Все пак Григор получи даром два сетбола след нова двойна грешка на Пер за 6:4 и се възползва още от първата, за да се разпише поне почетно на таблото.

В началото на IV сет отново изглеждаше, че ритъмът и настроението по-често отсъстват от играта на Димитров и той набързо изостана с 0:3 гейма след поредна порция непредизвикани грешки. След като отрази нови два брейкбола в четвъртия гейм, Григор обаче успя да върне пробива и да задържи подаването си за 3:3. Равенството се задържа до края на частта и се наложи втори пореден тайбрек да определи изхода му.

Дългият гейм започна с минипробив за Димитров, който обаче загуби две от първите си три подавания и смяната на полетата дойде при аванс от 4:2 за Пер. След това французинът реализира още един минипробив и затвори мача с две перфектно организирани разигравания на свой сервис, реализирайки още първия от четири поредни мачбола след 3:22 ч. битка.

В края 32-годишният Пер, който в I кръг игра 5 сета срещу Тиаго Монтейро (Браз), видимо изпитваше физически проблеми. Дори това обаче не помогна на Димитров да пречупи ветерана и да доведе срещата до решаващ сет.

За място на 1/8-финалите французинът ще спори с №3 в схемата Стефанос Циципас (Гър), който се справи със Себастиан Баес (Арж) също в четири сета - 7:6 (1), 6:7 (5), 6:3, 6:4.