Медия без
политическа реклама

26 спорта поискаха да са извън локдауна

Премиерът Борисов бе призован да не спира футболното, баскетболното и волейболното първенства, а състезанията по лека атлетика да си продължат

24 Ноем. 2020Обновена
БГНЕС
Михаил Касабов

Предложението на здравния министър Костадин Ангелов от вчера, с което той иска да бъде въведен частичен локдаун от 27 ноември, срещна съпротива и в спортните среди заради предвидената мярка да се преустановят всякакъв вид колективни спортни мероприятия. Общо 26 федерации поискаха техните спортове да не бъдат засягани от забраната. Те сториха това с открито писмо до премиера Бойко Борисов, както и до министър Ангелов, и колегата му от Министерството на младежта и спорта Красен Кралев.

"Обръщаме се към вас с призив да не блокирате изцяло спорта, защото той е сред секторите, които претърпяха най-тежки поражения от COVID-19. От името на най-големите спортни федерации в България бихме искали да се обърнем към вас с молба да обърнете внимание на следните факти в подкрепа на нашия призив:

На първо място спортистите са най-често тестваните хора, играе се при възможно най-стриктните медицински разпоредби (особено при колективните спортове), измерва се непрекъснато температурата на участниците, дезинфектират се топките и уредите. А протоколите са заимствани от международните централи.

Доказано е, че състезателите са едни от най-здравите физически хора. Освен това много от тях вече преболедуваха коронавирус и дори даряват плазма за нуждаещите се.

Съдейки по опита на големите държави, които наложиха локдаун още преди седмици, виждаме, че спортът по света не спира. В началото на пандемията (от средата на март до началото на юни) изследвания показаха, че един от най-големите проблеми за психиката на населението се оказа именно липсата на спортни събития (...) 

Ръководителите на някои от най-големите федерации проведохме задълбочен анализ на ситуацията в момента. Обръщаме се към вас, за да ви гарантираме, че като доказано отговорни хора ние ще спазваме до последната буква медицинските протоколи. Уверяваме ви, че в едно изключително тежко за България време телевизионният спорт би могъл да бъде оздравителното хапче за психологическото здраве на хората. Евентуална забрана за тренировки ще донесе голяма щета и на индивидуалните спортисти, които започват да се готвят за олимпиадите в Токио през 2021-а и в Пекин през 2022 година. Квалификациите за тях започват съвсем скоро и дори временно спиране на режима може да коства много квоти на България.", се казва в писмото. То е подписано от ръководителите на Българския футболен съюз, Български стрелкови съюз, федерациите по волейбол, баскетбол, плувни спортове, художествена гимнастика, бокс, борба, тенис, лека атлетика, кану-каяк, гребане, скокове на батут, ски, модерен петобой, джудо, биатлон, хандбал, водна топка, колоездене, фехтовка, конен спорт, гимнастика, естетическа групова гимнастика, вдигане на тежести, както и федерацията по трап, двоен трап и скийт.

По-рано днес индивидуални писмени молби към Бойко Борисов, Костадин Ангелов и Красен Кралев отправиха четири спорта. И.д. президент на Българския футболен съюз (БФС) Михаил Касабов излезе с писмо, в което се настоява футболните мачове у нас в първите три дивизии да не бъдат спирани. Иска се двубои да се играят до 20 декември, а след това сезонът да бъде подновен през февруари 2021 г.

"Като аргумент БФС посочва редица обективни обстоятелства, включващи както изготвения от централата и приет от ММС и МЗО строг протокол за провеждане на състезателно-тренировъчна дейност в условия на COVID-19, така и потенциалните тежки финансови и кадрови загуби за футболните клубове у нас", се казва в писмото.

Президентът на Българска федерация по баскетбол (БФБ) Георги Глушков пък се обърна само към министър Кралев. "Бихме искали да помолим за Вашата подкрепа към професионалния спорт в България, който е обречен на фалит и необратими последици при приемане на подобна заповед (...) Спортът не е отрасъл, който може да бъде спрян и възобновен безпрепятствено. Това е процес, който изисква време и работа. Спирането на първенството през март коства изключителни тежки седем месеца на организатори и спонсори (...) Финансовият удар върху спортния сектор беше безпощаден, защото загубихме голяма част от приходите си от спонсори, рекламодатели, партньори, продажба на билети и абонаменти, но въпреки всичко продължихме да се борим (...) Отложихме десетки мачове, за да запазим здравето на играчи и треньори. Приехме и спазваме стриктно COVID-19 Протокол за спазване на противоепидемичните мерки и избягване на близък контакт дори между членовете на всеки един отбор. Категорични сме, че едно ново спиране на шампионата би прекратило изцяло спортно-състезателния сезон, както и бъдещето на много спортни клубове в България. Смятаме, че подобно решение би нанесло тежки последици в дългосрочен план, както за спортните резултати на национално ниво, така и за бъдещето на спорта в България", се казва в писмото на БФБ.

Подобно писмо изпрати и президентът на Българската федерация по волейбол (БФВ) Любомир Ганев.

А президентът на лекоатлетическата федерация (а също и.д. шеф на Европейската атлетика) Добромир Карамаринов заяви, че едно подобно спиране ще е пагубно за подготовката на лекоатлетите за цялата 2021 г. "Не смятам, че точно спортът е сферата, която натоварва здравната ни система. Във всички страни в Европа в момента върви нормален тренировъчен процес. В такова време на изпитание спортът, не само, че не вреди, а помага да се преодолеят последиците от пандемията", каза Карамаринов.

Самият министър Кралев даде да се разбере, че също ще се опита да смекчи мерките. Часове след изявлението на здравния министър, Кралев написа в профила си във "Фейсбук": "За мен тези предложения също са новост, но съм сигурен, че с колегите и със здравните власти ще стигнем до разумно и справедливо решение за всеки ресор". 

 

 

 

 

Още по темата