Аутсайдерът Австралия посрами волейболистите ни насред София

Българските национали пропуснаха два мачбола и допуснаха пета загуба във VNL

24 Юни 2022
FIVB
18-годишният Александър Николов (№23) е спрян от троен австралийски блок по време на мача в "Арена Армеец", донесъл срам за българския национален отбор по волейбол и огромно разочарование за 5000 зрители по трибуните.

Мачът, който се очакваше като най-сигурната победа за България във волейболната Лига на нациите (VNL), се превърна в резил за представителния ни тим. Пред около 5000 зрители в зала "Арена Армеец" селекцията на Николай Желязков допусна срамно поражение с 2:3 (21, -13, -22, 20, -15) срещу тоталния аутсайдер Австралия.

За "трикольорите" това беше пета загуба от общо шест изиграни мача в тазгодишното издание на комерсиалния глобален турнир на международната федерация (FIVB). Единственият ни успех дойде в откриващия двубой за нашите в група 4 от втората състезателна седмица, на която сме домакини в София.

Преди днешния двубой австралийците пък нямаха нито една победа, като бяха спечелили общо два гейма в предишните си пет мача - по един срещу Иран и Канада. Тази вечер обаче отборът на старши-треньора Дейвид Престън се възползва от разпиляната игра на българските волейболисти и заслужено спечели първите си точки във VNL през 2022 г.

Българското поражение можеше да е и още по-тежко, но в четвъртия гейм националите ни успяха да осъществят обрат в края. В тайбрека пък волейболистите ни стигнаха до два мачбола, но ги пропиляха - при 14:13 и 15:14.

Нашият наставник Желязков заложи на възможно най-добрата си стартова шесторка с разпределител и капитан Георги Сеганов, диагонал Радослав Парапунов, посрещачи Александър Николов и Мартин Атанасов и центрове Николай Колев и Светослав Гоцев с либеро Владислав Иванов. Като резерви се появиха Аспарух Аспарухов, Стефан Чавдаров, Денис Карягин, Добромир Димитров и Светослав Иванов.

Най-резултатни с по 17 т. бяха Гоцев (7 блока) и Николов (2 аса, 3 блока), а Атанасов завърши с 14 т. (3 аса).

Топреализатор в двубоя стана австралийският посрещач Лоренцо Поуп с 21 т. (1 ас), а още трима негови съотборници постигнаха двуцифрен актив - Джеймс Уиър с 15 т. (1 ас, 3 блока), Бо Греъм с 13 т. (1 ас, 1 блок) и Макс Стейпълс с 12 т. (1 ас, 1 блок). С огромна заслуга за успеха на "кенгурата" беше разпределителят Аршдийп Досандж, който освен с разнообразна и раздвижена атака допринесе и лично със 7 т. (2 аса, 3 блока).

След днешната развръзка и двата отбора са с по 1 победа и 5 загуби, като България засега запазва предпоследното място с актив от 6 т., а Австралия остава на последната 16-а позиция с 2 т.

В следващите два дни отборът ни ще се изправи срещу два от фаворитите в турнира - в събота срещу САЩ (5-1, 14 т.) и в неделя срещу Бразилия (4-3, 12 т.). Лидери във временното класиране са тимовете на Франция, Полша и Япония с по 15 т. (5-1).

Can’t stop? Time to subscribe! 😉 http://bit.do/SubscribeFIBA3x3Watch the Men Highlights between Chinese Taipei and Chile from Day 4 of the Crelan FIBA 3x3 W...