"Атлетико" детронира шампиона насред "Анфилд"

ПСЖ най-сетне стигна до 1/4-финалите в Шампионската лига

12 Март 2020

"Атлетико" (Мадрид) изигра тактически съвършен мач и с помощта на много късмет елиминира носителя на титлата "Ливърпул" на 1/8-финалите в Шампионската лига по футбол. Испанският тим срази бъдещия шампион на Англия с 3:2 насред неговия "Анфилд" с фантастичен обрат след продължения.

Мърсисайдци спечелиха редовното време с 1:0 след гол на Жоржиньо Вайналдум в 43-тата мин. и изравниха общия резултат след загубата си със същото цифрово изражение преди три седмици. "Червените" можеха да решат всичко още в редовното време, но бяха спрени с куп спасявания на Ян Облак и уцелена греда от Андрю Робъртсън. В началото на първото продължение все пак Роберто Фирмино вкара втори гол за домакините и в този миг нищо не предвещаваше краха на европейския шампион.

Само три минути по-късно обаче вратарска грешка на игралия по принуда Адриан на мястото на контузения титуляр Алисон Бекер позволи на Маркос Йоренте да отбележи живително попадение за "Атлетико", а в 105-ата мин. бившият играч на "Реал" се разписа за втори път и направи мисията на "червените" непосилна. Тимът на Юрген Клоп капитулира в 120-ата мин., когато при поредната контраатака резервата Алваро Мората осъществи пълния обрат за "дюшекчиите".

На 1/4-финал се класира и "Пари Сен Жермен", който надигра "Борусия" (Дортмунд) с 2:0 у дома и заличи пасива от 1:2 след първия двубой в Германия. Мачът на ст. "Парк дьо Пренс" в Париж се игра пред празни трибуни заради въведените мерки срещу коронавируса във Франция.

Суперзвездата Неймар откри резултата в 28-ата мин., а Хуан Бернат вкара второто попадение секунди преди почивката. През второто полувреме гостите опитаха да отбележат поне един гол, за да пратят срещата в продължения, но парижани устояха на натиска. В последната минута на редовното време германският тим остана и с човек по-малко след директен червен картон на Емре Джан за изблъскване на Неймар.

Така ПСЖ сложи край на серията от три поредни сезона, в които отпада на 1/8-финалите в Шампионската лига. През последните три години френският шампион беше елиминиран последователно от "Барселона", "Реал" и "Манчестър Юнайтед".