Медия без
политическа реклама

Здравен експерт: Туризмът крие голям риск от нова вълна на COVID-19

Доналд Тръмп даде 30 дни на СЗО да се справи с коронавируса

19 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
Гробари в защитни облекла погребват в Сао Паоло мъж, починал от COVID-19.

Страните от ЕС отварят прекалено бързо границите си за туристически пътувания и това крие сериозни рискове за втора вълна на коронавируса, предупреди председателят на Световната медицинска асоциация Франк Улрих Монтгомъри в интервю за Дойчландфунк.  "Поради здравни причини ще бъде най-добре, ако хората си останат там, където живеят", заяви той. Експертът е на мнение, че връщането към нормалния начин на живот все още не е възможно. Монтгомъри е категоричен, че пътуванията ще увеличат риска от избухването на втора вълна на коронавируса. 

Въпреки предупрежденията германският канцлер Ангела Меркел и лидерите на страните от Вишеградската четворка се договориха за постепенно разхлабване на въведените ограничения за пътуване, наложени заради пандемията, съобщи електронното издание "Политико". Тя е провела видеоконферентен разговор с колегите си от Полша, Чехия, Унгария и Словакия.

Ограниченията по границите на Германия със съседните й държави започнаха постепенно да отпадат от 16 май, а до средата на юни е планирано напълно да се възобнови свободното движение.

- Словения пък разреши на хървати да влизат на територията й без да бъдат поставяни под карантина или в самоизолация, съобщиха местните медии. Словения планира да разреши на чужденци да влизат в страната, като започва от съседните й държави-членки на ЕС. Хърватия е първата в този списък.Това се прави дни, след като властта в Любляна официално обяви край на епидемията. Мерките за безопасност обаче ще останат в сила поне до края на май.  В последните няколко седмици в Словения почти няма новозаразени с COVID-19.

- Испания вдигна забраната за директни полети, пристигащи от Италия, която беше в сила от 11 март. Отпада забраната и за кораби, идващи от Италия. Остава в сила изискването пристигащите от Италия да бъдат под 14-дневна карантина, докато Испания е в извъънредно положение. Това изискване важи и за всички, пристигащи от чужбина. 

- Чехия отчита драстичен ръст на новозаразените с коронавирус, след като разхлаби ограничителните мерки, писа в. "Гардиън". Положителните тестове вчера са 111, като толкова голям брой в рамките на едно денонощие не е имало в страната от месец насам. С тях общият брой на заразените с коронавируса в Чехия става 8586, а жертвите са 297.

В последните седмици страната започна да се връща към нормален начин на живот, като отвори магазините, кината, театрите и ресторантите, но само с маси на открито. От следващата седмица е планирано да заработят и заведенията на закрито. От 8 юни пък се разхлабват и ограниченията за пътуване до и от държави, които са успели да овладеят разпространението на COVID-19. 

- Президентът на САЩ Доналд Тръмп даде на Световната здравна организация (СЗО) 30 дни, за да предприеме "съществени подобрения", предаде Би Би Си. Ако това не стане, то страната трайно ще спре финансирането на организацията, която според Тръмп не е предприела адекватни мерки в борбата с коронавируса. Това се казва в писмо, което Тръмп е изпратил до шефа на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус. "Ако СЗО не се ангажира със съществени реални подобрения в рамките на следващите 30 дни, ще направя временното замразяване на американското финансиране на СЗО в постоянно и ще преразгледам членството ни в организацията", пише Тръмп. Той обаче не обяснява какви трябва да бъдат тези "съществени подобрения". Президентът отново обвинява СЗО в "будеща притеснения липса на независимост" от Китай.

Държавният глава отправя и остри критики към действията на СЗО в борбата с разпространението на коронавируса от декември насам. Вчера Тръмп нарече СЗО "кукла на Китай" и заяви, че организацията не е направила почти нищо срещу пандемията. Президентът смята, че азиатската страна се е опитала да прикрие избухването на заразата и обвинява организацията, че не предприела адекватни мерки спрямо Пекин.

В писмото, качено в Туитър, президентът на САЩ е категоричен, че "единственият начин СЗО да продължи напред е, ако наистина може да покаже, че е независима от Китай". САЩ дават около 15% в бюджета на СЗО или около 400 милиона долара.

Китай пък обвини Доналд Тръмп, че бяга от отговорност и от международните ангажименти на САЩ, след като заплашва да оттегли подкрепата си за СЗО.

ЕС обяви, че подкрепя усилията на СЗО в борбата срещу разпространението на COVID-19. "Сега е време да се прояви солидарност, а не да се посочва с пръст или да се подкопава многостранното сътрудничество... ЕС подкрепя СЗО в усилията ѝ да овладее пандемията и вече предостави допълнително финансиране в подкрепа на тези усилия", заяви говорителката на ЕК Виржини Бату-Хенриксон, цитирана от информационните агенции.

Междувременно стана ясно, че Доналд Тръмп няколко седмици е приемал хидроксихлорохин като превенция срещу COVID-19. Преди няколко седмици започнах да го приемам, тъй като смятам, че е добре... Чух много добри истории ... пия хапче всеки ден. Ще се изненадате колко хора го приемат", коментира Тръмп пред репортери.  Председателят на Камарата на Съединените щати Нанси Пелоси веднага реагира с думите, че "не е добра идея" президентът да приема лекарство, което още не е официално одобрено за лечение на вируса.

Заразените с COVID-19 в САЩ надхвърлят 1,5 млн. души от общо 4,8 млн. заразени в глобален мащаб. Жертвите на коронавируса в страната са повече от 90 000. На този фон Доналд Тръмп написа обръщение с големи букви "ОТВОРЕТЕ СТРАНАТА НИ!" към губернатори на отделни щати и кметове. Засега само в щата Кънектикът още не е облекчена забраната за излизане от дома и развиване на търговска дейност. Тръмп вече няколко пъти заявява, че данните за броя на починалите в САЩ са преувеличени. От Центъра за контрол и превенция на заболяванията пък обявиха, че реалният брой на починалите в щата Ню Йорк, например, вероятно е по-висок от официално обявения.

- Държавите, членуващи в СЗО, приеха резолюция, в която призоваха за независима проверка на глобалния отговор на пандемията от коронавирус, предадоха информационните агенции. Това става по време Световната здравна асамблея, която за първи път се провежда онлайн. Нито една от 194-те държави-членки на СЗО, включително и САЩ, не възрази срещу резолюцията, внесена от ЕС от името на над 100 страни, сред които Австралия, Китай и Япония.

Документът призовава за "безпристрастна, независима и всеобхватна оценка“ на COVID-19, за да се предотврати по-нататъшното разпространение на заразата и "да се намали рискът от подобни събития в бъдеще".

- Излекуваният от коронавируса руски премиер Михаил Мишустин се връща на работа, обявиха от Кремъл. Президентът Владимир Путин подписа указ, с който нарежда Мишустин да поеме редовните си задължения на ръководител на правителството, след като досега и.д.премиер беше първият вицепремиер Андрей Белоусов. В края на април Мишустин беше приет в болница, след като даде положителен тест за коронавирус. Няколко министри също се оказаха заразени с COVID-19. Болен е и прессекретарят на президента Дмитрий Песков. 

Общият брой на заразените в Русия е почти 300 000 души, а жертвите са 2837.

- Бразилия излезе на четвърто място в света по брой заразени от новия коронавирус - 255 368 души. Към момента в страната са починали в резултат на пандемията 16 853 души. Пред Бразилия по брой заболели са САЩ (1 550 294 болни, 91 981 смъртни случая), Русия (290 678 болни, 2722 починали) и Испания (278 188 болни, 27 709 починали). По брой смъртни случаи обаче южноамериканската държава е зад Великобритания (34 796), Италия (32 007) и Франция (28 239).

- В Чили половината от 50-те сенатори в страната са поставени под карантина, след като са били в контакт с колегите си Хорхе Писаро и Рабиндранат Кинтерос, който се оказа, че е носител на коронавируса. В изолация са поставени още министърът на финансите Игнасио Брионес и шефът на кабинета Фелипе Вард, макар първите им проби да са отрицателни. Специално Кинтерос бе остро критикуван, тъй като се оказа, че е пътувал из Чили и така е изложил на опасност от зараза други хора. До момента в страната има регистрирани 46 059 случая на заразени с COVID-19 и 478 починали. Около 80% от заболелите са от столицата Сантяго, която от края на миналата седмица е в състояние на пълна блокада.

 

Още по темата