Медия без
политическа реклама

Въведоха комендантски час в няколко големи американски града

Президентът на САЩ определи насилието в Минеаполис като работа на мародери и анархисти

31 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Кметът на американския град Денвър Майкъл Ханкок въведе комендантски час заради протестите, предизвикани от смъртта на афроамериканец в Минеаполис при полицейски арест, предава БНР. Ханкок съобщи в Туитър, че мярката ще действа от 20 часа вечерта до 5 сутринта местно време и влиза в сила в понеделник. Подобни стъпки обявиха и градоначалниците на Синсинати и Милуоки. В Синсинати комендантският час ще е в сила през уикенда, а в другия град ще започне да действа още в събота.

По-късно кметовете на още американски градове обявиха въвеждането на комендантски час - сред тях са Атланта, Филаделфия, Лос Анджелис, Питсбърг и Кливланд. 

Във Филаделфия недоволни атакуваха статуята на бивш кмет като я вързаха с въжета и запалиха огън в основата й. Според местна телевизия в града са подпалени множество автомобили, а във Вашингтон три коли на Сикрет Сървис, паркирани в Близост до Белия дом, бяха надраскани със спрей и изпочупени. Атаки и палежи на автомобили имаше и в Лос Анджелис и Сиатъл.

Преди обяд от полицията в Ню Йорк съобщиха, че до този момент през деня са арестувани над 20 души, като се очаква броят им да се увеличи. Арести имаше и в Сиатъл, където се стигна до сблъсъци между полиция и протестиращи. Служителите на реда са задържали общо около 1 400 души в 17 града в САЩ по време на безредици, провокирани от смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд по време на полицейски арест, съобщават световните агенции. 

По-късно БГНЕС предаде, че близо 1 700 души са задържани в САЩ при вълненията, причинени от смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд в Минеаполис (Минесота). През последните три дни в 22 американски града са били задържани 1 669 протестиращи. Най-малко трима души са загинали в Индианаполис, Индиана, по време на протестите. Петима са ранени от огнестрелни рани, а сред ранените има и полицай. "Приблизително 5 000 бойци и пилоти на Националната гвардия са разположени за успокояването на гражданските размирици в 15 щата и окръг Колумбия, други 2 000 ще бъдат разгърнати, ако е необходимо", се посочва в съобщение, цитирано от агенцията.

В същото време амeриканският президент Доналд Тръмп определи насилието в град Минеаполис, което избухна заради случая, като работа на мародери, нарушители на обществения ред и анархисти. „Точно сега Америка се нуждае от съзидание, не от разрушение, от сътрудничество, а не от противопоставяне, сигурност, а не анархия и анархия няма да има. Ние не можем и няма да позволим на малка група престъпници и вандали да нападат нашите градове и да опустошават общностите и трябва да защитим правата на всеки гражданин да живее без насилие, предразсъдъци или страх.“ Тръмп съобщи, че е разговарял със семейството на Джордж Флойд. "Разбирам болката", каза Доналд Тръмп от Белия дом. "Семейството на Джордж има право на правосъдие", цитира думите му "Фигаро". "Хората от Минесота имат право на сигурност", каза той.

Междувременно бивша собственичка на заведение в Минеаполис  заяви, че починалият мъж и обвиненият за смъртта му полицай са работили заедно в нощния клуб, съобщи ТАСС. Пред телевизия Ен Би Си жената каза, че те са отговаряли за сигурността пред и вътре в заведението.

 

ПОДКРЕПА

Хиляди хора в Лондон подкрепиха днес протестиращите в САЩ, предаде АП. Демонстрантите се събраха на площад "Трафалгар", изразявайки негодуванието си от смъртта на чернокожия американец Джордж Флойд. Те пляскаха с ръце и размахваха плакати в подкрепа на протестиращите в САЩ. Множеството, което пляскаше с ръце и размахваше плакати в подкрепа на протестиращите в Америка,  се събра въпреки правителствените забрани за събиране на големи групи хора заради пандемията от COVID-19.

Още по темата