Медия без
политическа реклама

Пандемията се ускорява, смъртността намалява

Г-20 обеща над 21 милиарда долара за борба с коронавируса

06 Юни 2020Обновена
Илияна Кирилова

Заразилите се с коронавируса досега в света по данни на worldometers от 6 юни са над 6,8 млн., починалите са 398 хиляди, а оздравелите  2,7 млн. Активните случаи са 3 105 хил., като 2% от тях са в много сериозно или критично състояние. 

Най-много хора са се заразили в САЩ, Бразилия, Русия, Великобритания и Испания. Най-голям брой починали са отчели в САЩ, Великобритания, Бразилия, Италия и Франция

Разпространението на новия коронавирус в света се ускорява, отбелязва „Дейли мейл“. Според изданието през първата седмица на май ежедневно са регистрирани около 86 хиляди нови инфектирани. През първата седмица на юни това  число рязко се е увеличило и сега възлиза приблизително на 114 хиляди случая. Такъв скок на заразността е причинен от голямото увеличение през последния месец в някои от най-засегнати от коронавируса страни - Индия, Русия и държави от Южна Америка.

В същото време смъртността, причинена от вируса намалява. Днес за планетата тя е 0.67 починали на 1 милион души, значително по-ниска от момента, когато е била най-висока 1.35 на милион на 16 април. От 29 май насам смъртните случаи са средно по 4,300 дневно, а в началото на миналия месец бяха по 5,100 дневно.  

Едно от възможните макар и все още недоказани обяснения на тази тенденция е, че вирусът може би отслабва.  Тази теория беше представена за първи път в началото на седмицата от д-р Алберто Зангрило, началник на болницата Сан Рафаеле в Милано и бивш лекар на Силвио Берлускони. Д-р Зангрило посочи, че количеството на вируси, открито при пациенти към края на май, е „безкрайно малко“ в сравнение с количествата, откривани по-рано при заразените. Няколко дни по-късно той добиви, че изгпежда се променя начинът, по който вирусът взаимодейства със своя приемник

Световната здравна организация препоръча носенето на маски на обществени места, където има риск от разпространение на COVID-19 и ако е трудно да се пази физическа дистанция. В новите насоки на СЗО се съдържа съвет към правителствата да насърчават хората да носят маски от плат. Като най-рискови остават общественият транспорт, магазините и други затворени или често посещавани места.

Маските трябва да се състоят от поне три слоя различен материал. Организацията подчертава, че те не трябва да създават измамно чувство за защита, но са средство за намаляване на опасността от предаване на вируса.

"Там, където не може да бъде осигурена физическа дистанция, трябва да се използват немедицински маски. В нашите препоръки се съдържа информация именно за тези фабрични маски", цитира БНТ Д-р Мария ван Керкхов, технически експерт на СЗО.

- Страните от Г-20 обещаха над 21 милиарда долара за борба с коронавируса.  Средствата ще бъдат насочени към диагностика на заболяването, терапии,  ваксини и изследвания, се казва в изявление на групата, предава БНР. През април държавите от Г-20 призоваха всички страни, направителствени организации, филантропи и частния сектор да помогнат за намиране на повече от 8 милиарда долара, необходими за справянето с пандемията. Саудитска Арабия, която в момента е председател на групата, обеща 500 милиона за целта.

- Бразилия може да напусне Световната здравна организация, заяви президентът на страната Жаир Болсонаро, цитиран от Националнато радио. От началото на пандемията в Бразилия, Болсонаро вече смени двама здравни министри. 

Междувременно броят на заразените с коронавирус в латиноамериканската държава с увеличи през последните 24 часа с 30 830, като общият им брой от началото на пандемията достигна 645 771. Починалите за последното денонощие в Бразилия са 1 005 души, което е известно понижение спрямо 1 473 починали в следствие на коронавирус ден по-рано, когато беше отчетен трети пореден рекорден ръст на смъртността в страната.

Ключови думи:

маски, СЗО, Бразилия, Г 20

Още по темата