Медия без
политическа реклама

Норвежка фирма отказа сертификат на Северен поток-2 заради САЩ

Това е първият проблем, предизвикан от гласуваните от Сената санкции и за този газопровод, и за Турски поток

03 Яну. 2021Обновена
ЕПА БГНЕС архив

Първият проблем за газопровода "Северен поток-2" след гласуваните от американския Сенат санкции е факт. Норвежката компания Det Norske Veritas (DNV) GL отказа да сертифицира газопровода и се позовава именно на санкциите, предава РИА Новости.

"DNV GL прекратява всички мероприятия по проверка на системите на Nord Stream 2 в съответствие със санкциите и до момента, в който тези санкции са в сила", се казва в изявление на компанията.

Отбелязва се, че въпросната норвежка фирма е партньор и на "Северен поток" и на "Северен поток-2". Именно тя сертифицира от 2012 г. първият Северен поток. Процедурата е задължителна и е насочена към минимизиране на рисковете за природата и хората.  

Сега инспекцията и сертифицирането е задължително за датския участък, строителството на който още не е започнал и е планирано за януари 2021 г. Руската информационна агенция посочва, че датската страна е посочила, че сертифицирането на участъка може да се направи от всяка трета страна, която е способна да издаде законен документ за съответствие.

Само два дни по-рано американският Сенат на практика разшири санкциите за газопроводите Турски поток и Северен поток-2. Това стана след като доминирания от републиканците орган преодоля ветото на президента Доналд Тръмп върху бюджета за военни разходи за финансовата 2021 г. Това се счита за безпрецедентно унижение за републиканеца Тръмп, като се има предвид, че срещу него гласуваха над две трети от сенаторите (81 срещу 13 гласа). Гласуваният бюджет в размер на 740 милиарда долара въпреки "възраженията на президента". След като Камарата на представителите, контролирана от демократите също преодоля ветото в понеделник, то текстът вече е окончателно приет. Заседанието в Сената се състоя необичайно в деня на Нова година и два дни преди новият състав на Конгреса да положи клетва в неделя.

Цялата процедура се наблюдаваше с особен интерес обаче именно заради вкараните в този закон санкции за газопроводите с руско участие. Всичко това се случваше и на фона на продължаващото строителство на "Северен поток-2". Само преди дни бе приключено изграждането и пологането на тръби в немския участък. Германия и Русия отказват да се съобразят с американския натиск за спирането на строителството и продължават работа. В ход е и изграждането на "Турски поток" и на неговото разклонение "Балкански поток". За последното, официални американски представители на няколко пъти обявиха, че го разглеждат като част от "Турски поток". Само преди ден, сръбският президент Александър Вучич откри сръбския участък на "Балкански поток"  Часове след това, българският министър-председател Бойко Борисов посети компресорна станция в Петрич, снабдявана от вчера с газ от Азербайджан. Обичайно словоохотливия за "Балкански поток" Борисов и независимо от активните сръбски действия, този път се задоволи само с едно изречение по темата: "Балкански поток работи, компресорите се подменят с американските най-добри, реверсивни".

Тепърва ще става ясен мащаба на санкциите, предвидени в закона за военните разходи на САЩ, но те със сигурност са насочени към свързаните с тяхното строителство компании.

Пак в този закон се предвиждат и санкции спрямо Турция заради закупуването на руските зенитноракетни комплекси "С-400", както и отпускането на Украйна на 250 млн. долара военна помощ.

 

Тръмп удължи забраната за издаване на зелени карти и работни визи

Американският президент Доналд Тръмп удължи забраната за издаване на зелени карти и работни визи до 31 март, предава в същото време БНР. Мярката беше наложена като част от борбата с пандемията. 

Първоначално замразяването на различни категории работни визи беше наложено през април и юни миналата година. Мярката трябваше да изтече на 31 декември - минути преди крайния срок в четвъртък Доналд Тръмп е издал нова заповед с трайност до края на март и така легалната имиграция към САЩ ще остане ограничена дори и след като Джо Байдън встъпи в длъжност като президент на 20 януари. 

Забраната важи за работни визи от типа Н1-В, които позволяват на американски компании да наемат чужденци- специалисти в различни сфери. Технологичните гиганти в САЩ всяка година наемат десетки хиляди специалисти от държави като Индия и Китай. 

Забраната важи и за издаване на J виза, която е по програма за обмен и е предназначена за насърчаване на обмена на хора, знания и умения в областта на образованието, изкуствата. Причините за удължаването на забраната за зелени карти и различни работни визи са същите, както и през миналата година, обявиха от Белия дом. 

Ограничаването на имиграцията е във фокуса на Доналд Тръмп още преди коронавируса да покоси САЩ. В първите дни на мандата си той наложи забрана за влизане на граждани от седем мюсюлмански държави. А Джо Байдън обеща да отмени забраната за издаване на зелени карти и работни визи, добавя Националното радио.

 

Още по темата