Медия без
политическа реклама

Русия обяви, че е открила ново лечение за коронавируса

Москва започва да тества върху военнослужещи и ваксина срещу COVID-19

02 Юни 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
Табло пред магазин в Уелва, Андалусия, ясно показва на клиентите как трябва да си носят предпазните маски при влизане вътре.

Нов начин за лечение на коронавируса е открит от руски учени, съобщи РИА "Новости", цитирана от БГНЕС. Специалисти от един от водещите научни центрове на държавната руска корпорация „Росатом“ в Обнинск, Калужка област, са успели на направят "дезинфекция на белите дробове с ултравиолетови лъчи", съобщи директорът на центъра Андрей Говердовски. "Наричаме проекта "светещ газ". Досега никой не е успявал да извърши дезинфекция с ултравиолетови лъчи вътре в човек. Открихме начин как да направим това", похвали се той. Андрей Говердовски твърди, че учените са селектирали молекули и газови компоненти, които могат да останат активни при вдишване и излъчват ултравиолетови лъчи директно в белите дробове.Той изрази надежда, че освен за лечение на коронавируса, този метод ще може да се прилага при болни от туберкулоза, онкологични и др.

Руското министерство на отбраната обяви, че вече са избрани 50 доброволци, които ще участват в тестове на ваксина срещу коронавируса, предаде ТАСС. "50 военнослужещи бяха избрани за тестване на безопасността и ефективността на ваксината, включително пет жени. Те доброволно изразиха желанието си да участват в тестването на съвременното лекарство. Всички кандидати преминаха предварителен преглед и тестове, като в продължение на месец не бяха диагностицирани с никакви заболявания", се казва в съобщение, разпространено от Министерството на отбраната.

Военните са подбрани от различни звена в цяла Русия. Първата група трябва да пристигне утре в 48-ия Централен изследователски институт на Министерството на отбраната на Русия, "за да премине предварителен задълбочен медицински преглед и да се подготви за експеримента".

Централният изследователски институт на войските за радиационна, химическа и биологична защита, заедно с Националния изследователски център за епидемиология и микробиология „Н. Ф. Гамалея“, разработват ваксина срещу коронавируса. Министърът на отбраната Сергей Шойгу периодично информира президента Владимир Путин за напредъка при разработката й.

Междувременно жертвите на коронавируса в Русия надминаха 5000 души, сочат официалните данни. В последното денонощие новите смъртни случаи са 182 и общият им брой от началото на панадемията достигна 5037. Новозаболелите пък са 8863, като всички заразени в страната са 423 741 и тя се нарежда на трето място в света по този показател след САЩ и Бразилия. 

- Гърция временно забрани на полети от Катар да кацат на летищата в страната, след като се оказа, че 12 от пасажерите, пристигнали от Доха в Атина, са заразени с коронавируса, съобщи Би Би Си. Забраната ще е в сила до 15 юни. 

Тествани са всички 91 пасажери от полета на "Катарските авиолинии". Положителни проби са дали 9 пакистанци, които имат разрешителни за пребиваване в Гърция. Другите заразени са гърци, завръщащи се от Австралия, и един японски гражданин. Според действащите в момента правила в Гърция пристигащите по въздух се транспортират в специални хотели, където остават под карантина до излизането на резултатите от тестовете им. Пасажерите с положителни проби за COVID-19 остават в изолация 14 дни. Тези, които са с отрицателни тестове, трябва да са под карантина 7 дни, като в края на този период отново им се прави тест. 

- Германия отменя от утре предупреждението към гражданите си да не пътуват из Европа заради коронавируса. Това обяви външният министър Хайко Маас, цитиран от информационните агенции. В сила засега остава предупреждението за пътуване в останалата част на света. Министерството ще предоставя на пътниците подробна информацията за ситуацията във всяка отделна държава - това ще им помогне да вземат решение къде могат да планират почивката си и в кои райони не е препоръчително да ходят, обясни още Маас. 

- Франция от днес разреши да бъдат отворени кафенета, барове и ресторанти, което е втората фаза на разхлабване на въведените в борбата с коронавируса ограничения, предадоха информационните агенции. Те могат да работят само при спазване на строгите противоепидемиологични мерки, както и спазване на дистанция от поне 1,5 метра между масите.  Заведенията, които са в най-силно засегнатите от заразата райони като Париж, засега могат да обслужват клиенти само на терасите и откритите пространства. Във френската столица вече са отворени за посещение и парковете. 

Плажовете във Франция също вече са достъпни. Постепенно започват да отварят врати и учебните заведения. Отпада и ограничението за пътуване само на 100 километра от района на местоживеене.

- За първи път от 3 март насам в Испания няма регистриран смъртен случай за едно денонощие в резултат от COVID-19. "Днес не сме получили смъртни случаи с датата на смъртта от вчера. Броят на новорегистрираните случаи също падна", коментира снощи пред журналисти Фернандо Симон, ръководител на Координационния център за здравни сигнали и спешни случаи.

Испания се оказа една от най-тежко засегнатите държави от пандемията. Тя е на четвърто място в света по регистрирани заболели до момента (286 718 души) и на шесто място по починали (27 127 души).

Въпреки това в страната обаче остават в сила ограниченията за масови събирания. 

- Световната здравна организация (СЗО) междувременно отправи предупреждение, че увеличената употреба на антибиотици в борбата с новия коронавирус ще доведе до по-голяма резистентност на бактериите и съответно до по-голяма смъртност по време на кризата. От СЗО посочват, че незначителна част от пациентите имат нужда от антибиотици за лечение на последвали бактериални инфекции. "Пандемията от COVID-19 доведе до увеличена употреба на антибиотици, което в крайна сметка ще доведе до по-високи нива на бактериална резистентност, която ще окаже влияние върху тежестта на заболяването и смъртността по време на пандемията и след това", заяви на пресконференция генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.

- Общият брой на заразените с COVID-19 в световен мащаб е 6 271 577 души от началото на пандемията, а жертвите са 375 656, сочат актулните данни на американския университет "Джонс Хопкинс". САЩ са на първо място по заболели -1 859 323 случая, както и по брой на починали - 106 925. Бразилия продължава да е на второ място по заболеваемост в света от новия коронавирус. За денонощие там бяха регистрирани 11 598 нови потвърдени случая и така те стават общо 529 405 до момента. Има и 623 нови смъртни случая, като общият и брой е 30 046, с което страната е на четвърто място в света по смъртност от коронавируса. 

Ключови думи:

Испания, COVID-19

Още по темата