Медия без
политическа реклама

Паднаха две табута на Меркел в ЕС

Франция и Германия предлагат план за общ дълг на Еврокомисията от 500 милиарда евро

18 Май 2020
ЕПА/БГНЕС
Макрон и Меркел на видеопресконференцията, гледана откъм Елисейския дворец

Френският президент Еманюел Макрон и и германската канцлерка Ангела Меркел представиха на съвместна видеопресконференция инициатива за европейско възстановяване, която предлагат на държавните и правителствени ръководители след четири техни неуспешни видеоконференции. Целта е да извадят Европейския съвет от безплодните спорове дали възстановяването трябва да стане чрез европейски грантове или кредити. Те предлагат Европейската комисия да поеме дълг от 500 млрд. евро и да предостави чрез европейския бюджет тези пари на  държавите, регионите и секторите, които са най-засегнати от пандемията.

Самата Еврокомисия имаше срок до 15 май да изработи план за възстановяване, но без единодушната подкрепа на държавите не се справи с тази задача. Франция и Германия трябва да убедят Холандия и скандинавските държави да поемат по-голямо общо финансово бреме в полза на закъсалите икономики в южната част на континента. Досега те бяха категорично против натоварването с общ дълг заради коронавируса. Парижкият в. "Монд" писа: "Само по себе си е революция падането на две табута отвъд Рейн (в Германия)  - поемането на общ дълг от ЕС и изразходването му чрез европейския бюджет". Меркел бе твърд противник на издаването на еврооблигации, които заради пандемията получиха названието коронаоблигации.

Френско-германската инициатива обединява двете противоположни позиции: чрез ЕК се поема дълг, който ще трябва да се върне, но разпределянето на парите ще стане през евробюджета, което означава, че едни държави ще бъдат нетни получатели, докато други ще бъдат донори. Формално държавите няма да бъдат длъжници едни на други, което може да смекчи противопоставянето им.

Еманюел Макрон и Ангела Меркел искат също Европа да приеме инструмент за контрол на инвестициите, за да попречи на компаниите, работещи в стратегически сектори като здравеопазване, енергетика или отбрана, да прехвърлят активи в държави извън ЕС, например в Китай. Тяхната инициатива съдържа идеята за Европа на здравеопазването, която означава общи медицински стандарти, запаси от жизненоважни лекарства и санитарни материали (като предпазни маски) и гаранции, че ваксините ще стигнат приоритетно до европейските граждани.

Още по темата