Медия без
политическа реклама

Италия задържа за корупция борец срещу коронавируса

Гърция и Турция започват обща кампания за привличане на чужди туристи

21 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- Италия арестува за корупция регионалния координатор за борбата с коронавирус в Сицилия, писа в. "Гардиън". 55-годишният Антонио Кандела, който оглавява комисията за борба с COVID-19, е сред 10 задържани за участие в корупционна схема при обществени поръчки в здравния сектор. Подкупи са раздавани срещу договори за оборудване и различни видове услуги, възлизащи на почти 600 млн. евро. Кандела е под домашен арест. 

Разследването започва още през 2016 г., а според проверяващите обещаните подкупи на чиновниците са били общо за 1,8 млрд. евро. Прокурорите са обискирали седем компании в Сицилия и Ломбардия. Кметът на Палермо Леолука Орландо заяви, че става въпрос за "изключително сериозна корупционна схема", при която са прибирани комисионни от по 5% при обществени поръчки.

Антонио Кандела в продължение на години е живеел под полицейска защита, а преди няколко години публично разкритикува корупцията и подкупите в здравната система, отбелязват местните медии.

Съвместна кампания за рекламиране на Егейско море с цел привличането на чуждестранни туристи са обсъдили в телефонен разговор министрите на туризма на Гърция и на Турция Харис Теохарис и Мехмед Нури Ерсой, цитирани от БНР. Те са обсъдили възможности за съвместно промотиране на Егейско море като „сигурна дестинация за почивка“. Тъй като броят на заразените с коронавируса в Гърция и в Турция намалява, ограниченията за пътуване може да бъдат разхлабени и сухопътните, въздушните и морските граници на страните да бъдат отворени отново през юни, се казва в изявление на турското Министерство на културата и туризма.

Турция и Гърция се готвят да открият сезона за чуждестранни туристи в средата на юни. Миналата седмица турският министър на културата и туризма заяви, че Анкара провежда активна „телефонна дипломация“, за да привлече чужди туристи. В нея са ангажирани външното и туристическото министерство.

Гърция започва да посреща туристи от чужбина от 15 юни, обяви правителството в план, който официално представи. Страната няма да изисква пристигащите да бъдат поставяни под карантина или да се подлагат на задължителни тестове за коронавируса. От средата на следващия месец ще бъдат отворени всички хотели, както и ще се възобновят полетите до международното летище в Атина. Международните полети директно до популярните туристически дестинация е планирано да започнат от 1 юли. 

Яхтите ще могат да излязат от пристанищата от 25 май, а къмпингите и хотелите, които работят целогодишно, ще отворят врати седмица по-късно. Сезонните хотели ще приемат туристи от 15 юни, когато Гърция възобнови транспортните връзки с Германия, Китай, Кипър, България, Израел, Сърбия, Чехия, Румъния, Австрия, Норвегия, Дания, Япония, Австралия, Северна Македония, Босна, Хърватия, Полша, Унгария и Словакия. Още държави предстои да бъдат добавени в този списък на всеки 15 дни, като целта на гръцката власт е да вдигне ограниченията за повечето държави до 1 юли.

Правителството на Испания обмисля да въведе „безопасни коридори“ за туристи от държави, които не са силно засегнати от коронавируса. Това обяви eкоминистърът Тереса Рибера пред в. "Файненшъл таймс".  „Обмисляме безопасни коридори, защото подобна система ще позволи влизане в страната на хората от региони, където броят на инфекциите през последната седмица или две не се е увеличил с повече от 0,3% на ден“, обясни тя. Според министърката  „по този начин статистическата вероятност от заразяване ще бъде приблизително еднаква на местата, от където туристите отпътуват, и на тези, на които пристигат".

В Испания този показател не се е увеличил с повече от 0,3% за ден в последната седмица, а броят на смъртните случаи, регистрирани за денонощие, в четири поредни дни, не е надхвърлил 110. Безопасни туристически коридори могат да бъдат отворени със страни, в които ситуацията е подобна на тази в Испания. Страната, която е сред най-засегнатите от заразата в Европа, все още не е възстановила свободното движение, като се очаква това да стане през юли. Всички, пристигащи в Испания от чужбина, сега задължително са поставяни под 14-дневна карантина.  

- Британската нискотарифна авиокомпания ЕasyJet възобновява от 15 юни част от полетите си от 22 европейски летища, предаде Би Би Си, като цитира съобщение от авиопревозвача. Първоначалнто се възобновяват основно вътрешни полети във Великобритания, както и до Франция. В следващите седмици ще бъдат добавяни допълнителни маршрути, когато ограниченията за пътуване се отменят и търсенето нарасне, заявиха от компанията.

Основният конкурент на ЕasyJet - Ryanair - вече обяви, че самолетите й ще полетят отново от юли. 

Рекордните 106 000 души са се заразили с коронавируса в рамките на последното денонощие, сочат данните на Световната здравна организация (СЗО), цитирани от информационните агенции. "В последните 24 часа СЗО регистрира 106 хиляди нови случая на заразата - най-големият брой за един ден от началото на пандемията досега. Близо две трети от тези случаи са регистрирани само в четири страни", каза директорът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус на пресконференция в Женева. От представените данни става ясно, че това са САЩ, Русия, Бразилия и Обединеното кралство. 

"Пред нас все още има дълъг път до преодоляването на тази пандемия", предупреди той. Шефът на СЗО изрази "сериозна загриженост" от факта, че сериозен ръст има на нови случаи на коронавируса в страните, където населението е с ниски и средни доходи.

Към момента заразата се разпространява най-бързо в Бразилия, която вече трета по броя на заразените след САЩ и Русия. В Бразилия 293 000 са вече  заразените, като само за последното денонощие са 21 000. Починалите в последните 24 часа са 911, като общият им брой става 18 894.

В глобален мащаб заразените с короновируса вече са 5 090 157 души. По данни на Worldometers починалите са 329 739, а възстановилите се 2 024 329. Съединените щати продължават да държат лидерската позиция по брой заразени  - над 1 593 000. На второ място е Русия с 308 000, но има много голяма разлика в броя на починалите. В САЩ те са най-много - 94 941, а в Русия жертвите на заразата са под 3000. 

На Балканите Турция обяви отново под 1000 нови случая – 972 случая, 152 000 са заразените общо там. Румъния  случая, общ брой 17 000, Сърбия – 100 заразени за последното денонощие, 10 800 случая. В Гърция, Босна, Северна Македония, Албания, Хърватия – под 20 случая. 

- Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро продължава да неглижира разпространението на коронавируса в страната, въпреки че ежедневно броят на новозаразените се увеличава с по около 15 000 души. Той настоява, че става въпрос за „лек грип“ и обвинява Китай за истерията около пандемията, съобщи "Дойче веле". Болсонаро е убеден, че Пекин иска да му навреди. Той нарочно игнорира предписанията на СЗО и на бразилското здравно министерство за спазване на дистанция, като се демонстративно се ръкува с граждани.

В по-големите бразилски градове президентските привърженици провеждат автомобилни протести, недоволни от губернаторите и кметовете на населените места заради затворените магазини, в които не се продават стоки от първа необходимост. Болсонаро е решен да отвори почти всички магазини и заведения, за да спаси икономиката на страната. Но въпросът за налагането на ограничения или тяхното разхлабване е от компетенциите на местните правителства и кметовете, които не са склонни на това, тъй като болниците се препълнени със заразени с коронавируса.

САЩ са предоставили финансиране от над 1 млрд. долара на британската фармацевтична компания AstraZeneca  за разработване на ваксина срещу коронавируса, съобщи "Блумбърг". Фирмата работи по експериментална ваксина срещу COVID-19 съвместно с учени от Оксфордския университет. 

Новината е оповестена на фона на опасенията, че САЩ могат да се сдобият с ваксина преди други страни, благодарение на мащабното финансиране, което отпускат на фармацевтични компании по света. Американското финансиране е доста по-голямо от отпуснатите от Великобритания под 25 млн. долара.

Преди дни Франция атакува местния фармацевтичен гигант Sanofi, след като от компанията обявиха, че първо ще предоставят потенциална ваксина срещу коронавируса на САЩ, тъй като е първата държава, финансирала проекта им. Това  изказване предизвика сериозно недоволство сред властта в Париж.

- Здравните власти в някои американски щати са манипулирали статистиките за коронавирус, твърди германското издание „Ди Цайт". Служители в щатите Вирджиния, Тексас и Върмонт са признали, че са били смесвани тестове и резултати, което е създало впечатление, че ситуацията е по-добра от реалната. Учените прогнозират, че до края на този месец броят на починалите от коронавируса в САЩ ще достигне 110 000 души, а до края на юли жертвите ще са около 145 000.

Всички 50 американски щата започват поетапно да се връщат към нормалния начин на живот, като разхлават въведените преди два месеца ограничения заради коронавируса, съобщават информационните агенции. Кънектикът е последният щат, който разреши да бъдат отворени магазини и ресторанти при някои условия. 

Американският президент Доналд Тръмп предложи тазгодишната среща на лидерите на страните от Г-7 да се проведе по традиционния начин в резиденцията "Кемп Дейвид", а не чрез видеоконферентен разговор. Събитието трябва да се проведе от 10 до 12 юни. Според Тръмп възстановяването от пандемията върви добре и е възможно всички лидери на страните от Г-7 да се съберат заедно, дори и не точно на първоначално планираните дати. “Това би бил един огромен символ към всички за това, че обстановката се нормализира,” написа Тръмп в Туитър. 

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че е склонен да приеме идеята на Тръмп, но ако здравната обстановнка позволява, а германският канцлер Ангела Меркел ще изчака, преди да вземе решение.

Тръмп също така заяви, че до ден-два ще спре да приема хидроксихлорохин. По-рано тази седмица той сподели, че приема антималарийния медикамент превантивно срещу коронавируса. Засега обаче няма категорични доказателства, че препаратът наистина действа при заразени с COVID-19.

Сенатът на САЩ прие законопроект, който позволява на Вашингтон да попречи на китайски компании да продават акции на американските фондови борси, предаде Би Би Си. Според текста публично търгуваните дружества трябва да разкрият дали са собственост или се контролират от чуждестранно правителство. Това важи за всички чуждестранни компании, но на практика целта е да се удари Китай на фона на яростни критики, че страната не е реагирала адекватно в началото на разпространението на COVID-19. Документът трябва да бъде одобрен от Камарата на представителите, преди да бъде ратифицират от президента Тръмп и да влезе в сила.

Тръмп за пореден път атакува с пост в Туитър китайските мерки спрямо коронавируса. Той заяви, че китайската кампания за дезинформация по отношение на пандемия "идва от върха“ на управлението. Президентът на САЩ обвини азиатска държава, че се опитва да отклони вниманието от "болката и масовото избиване", за които страната е отговорна, като е започнал "пропагандна атака" срещу САЩ и Европа.

- Предприятие за преработка на месо в Нидерландия беше затворено, след като 45 от служителите са дали положителни тестове за коронавируса, съобщиха местните медии. По-малко от половината от персонала на фабриката, намираща се в Гроенло, засега са изследвани за COVID-19. Тестове са били направени, след като стана ясно, че над 100 работници в кланица в западната част на Франция са заразени с коронавируса. 

Германия обяви, че забранява кланиците да наемат временни работници заради масово разпространение на коронавирус, съобщи БНР.  В последните дни  стотици служители в месопреработвателната индустрия във ФРГ, Франция, Испания, САЩ, Австралия и Бразилия се оказаха с положителни проби. Много от работниците в германските месопреработвателни предприятия са от Румъния.

Кланиците са изключително рискови места за разпространението на заразата, тъй като служителите нямат възможност да спазват дистанция помежду си. 

 

 

Ключови думи:

COVID-19