Медия без
политическа реклама

Германия е на път да върне ограниченията заради ръст на заразените

Великобритания ще отменя рестрикциите на три етапа

11 Май 2020Обновена

Германия е на път отново да затегне ограничителните мерки, след като броят на новозаразените с коронавируса сериозно се увеличава в последните дни. Канцлерът Ангела Меркел и лидерите на регионалните провиции се договориха преди дни, че ще отпаднат доста ограничения, но веднага ще бъдат възстановени, когато и където броят на новозаразените се покачи над ключовата стойност 50 на 100 000 души. В 10 германскки региона тази норма вече е завишена, предаде Дойче веле. Сериозно притеснение будят данните от три региона: Косфелд в провинция Северен Рейн-Вестфалия (52,7), Щайнбург в провинция Шлезвиг-Холщайн (62,4) и Грайц в провинция Тюрингия (75,4). Местната власт в Косфелд дори реши да отложи облекчаването на мерките с една седмица.

 От института "Роберт Кох" съобщиха, че в Германия заразата отново се предава по-бързо. Коефициентът на репродукция на заразата - показва колко души заразява един носител на инфекцията -  е достигнал 1,1. Той се изчислява статистически и се използва като индикатор за това колко бързо се разпространява болестта. В момента 10 души предават заразата на общо 11 човека.  Според учените коефициентът на репродукция трябва да остане под 1, за да се говори за затихване на разпространението на COVID-19. "Поради покачването на коефициента през следващите дни развитието трябва да бъде наблюдавано много внимателно", категорични са експертите от института. 

В края на април канцлерът Ангела Меркел предупреди, че и най-малките промени може да доведат до сериозни последици. Тя каза, че ако коефициентът на репродукция остане 1,1, през октомври болниците ще достигнат предела на възможностите. А ако коефициентът е 1,2, този критичен момент ще бъде достигнат още през юни или юли.

В стартиралата преди дни втора фаза на разхлабването на мерките отвориха всички магазини, учениците започват постепенно да се връщат в класните стаи, но спазването на дистанция от 1,5 метра остава задължително и носенето на предпазни маски в обществения транспорт. В много градове през уикенда имаше протести срещу мерките, наложени заради коронавируса. Стигна се дори до арести на демонстранти, които не спазваха дистанция помежду си.

Заразените с коронавируса в Германия са над 171 хил. души, а жертвите надхвърлят 7400. Повече от 143 000 са излекувани.

- Великобритания ще разхлабва ограниченията, въведени в борбата срещу разпространението на коронавируса, на три етапа, предаде Би Би Си. Премиерът Борис Джонсън представи в парламента документ от 50 страници, в който подробно са описаните мерките, изготвени от кабинета. Първата фаза на разхлабването на рестрикциите е планирано да стартира в сряда, 13 май, когато британците ще могат да излизат и да се разхождат сред природата, но при стриктно спазване на дистанция и мерките за безопасност. Хората, които не могат да работят от домовете си, ще се върнат в офисите си, макар че премиерът призова който може да работа от дома си, да продължава. Препоръчително е да не се използва обществения транспорт. Британците са призовани да носят предпазни маски на публични закрити места - превозни средства, магазини, и др. 

Вторият етап стартира на 1 юни и силно зависи от напредъка в борбата с коронавируса. Ако ситуацията на Острова се подобрява, то могат да бъдат отворени училищата за най-малките деца, да възобновят дейност някои видове бизнес, както и да се провеждат спортни състезания, но при закрити врати. Могат да бъдат разрешени и посещения при приятелски семейства. 

Идеята за връщане на децата в класните стаи предизвика безпокойство сред учителите, които са на мнение, че още е прекалено рано за предприемането на подобна мярка. 

В началото на юли трябва да стартира и третият етап на разхлабването на мерките, като тогава е планирано да заработят пъбовете, салоните за красота, кината.

- Русия вече се нарежда на трето място в света по брой на заразените с коронавируса, сочат актуалните данни на университета "Джонс Хопкинс". С 221 334 инфектирани с COVID-19 страната е веднага след САЩ, където болните са 1 329 799, и след Испания - 224 350. В последното денонощие в Русия новите случаи са 11 656, според официалните данни, изнесени от властта. Общият брой на починалите от началото на пандемията е 2009, като в последното денонощие жертвите са 94. Около 40 000 са общо оздравелите от коронавируса.

Въпреки тези данни от утре в Русия започва поетапно разхлабване на ограниченията, въведени срещу разпространението на заразата. Президентът Владимир Путин обяви в специално обръщение, че от утре в страната приключват неработните дни." От 12 май приключват почивните дни, но не свършва борбата с епидемията", заяви той. Според него предприетите до момента мерки ще позволят да се премине към поетапно облекчаване на ограниченията, като окончателното им отпадане остава отговорност на регионите. Путин подчерта, че не трябва да се допуска нова вълна от епидемията. Краят на ограниченията не означава край на санитарните изисквания, които ще бъдат в сила до пълното приключване на епидемията.

Путин също така заяви, че от съществено значение е и световният опит в борбата с болестта. Облекчаването на ограниченията трябва да става при стриктно спазване на мерките за безопасност, категоричен бе държавният глава.

Възобновява се работата на предприятията в сферата на индустрията, строителството, и др., в които може да се гарантира нисък риск от заразяване и спазване на санитарните мерки. Режимът на извънредно положение остава в сила за хората над 65-годишна възраст и за тези с хронични заболявания. Засега остават забранени и масовите мероприятия.

Руският президент обяви социални мерки за семействата с деца и за семейства с ниски доходи, на които ще бъдат изплатени допълнителна финансова помощ. Предвидени са и мерки за възстановяване на икономиката. Путин каза също, че броят на регистрираните безработни от началото на април се е удвоил.

- Южна Корея няма да отвори училищата следващата седмица, както планираше, заради ново огнище на коронавируса в столицата Сеул, съобщиха властите, цитирани от информационните агенции. Правителството реши да спре разхлабването на ограниченията, след като заразата избухна с нова сила в нощни заведения и барове, посещавани основно от ЛГБТ общността. Властите се опитват да открият около 5000 души, за които се смята, че са били изложени на риск да се заразят. Не е сигурно, че ще ги намерят, тъй като в Южна Корея хората от ЛГБТ общността предпочитат да се крият, защото се страхуват от дискриминация. Над 2400 от издирваните 5000 души вече са тествани. Само вчера новите положителни проби са 35, като 29 са на хора, посещавали нощните клубове. Общият брой на заразените в баровете в сеулския район "Итаевон" става 85. В края на април и началото на май в Южна Корея не бяха регистрирани никакви случаи на вътрешно предаване на коронавируса. 

Решението да бъде отложено отварянето на учебните заведения е "неизбежно" заради нарастващите притеснения от нова вълна на COVID-19, обясни зам.образователният министър Парк Бек-беон. По план децата трябваше да влязат в класните стаи на 20 май.

- Китай е на прага на втора вълна на коронавируса, където днес бяха отчетени нови 17 случая на заразени - най-голям ръст от 28 април насам, предаде Би Би Си. 5 от новозаразените са в град Ухан, от където тръгна и първата вълна на заразата. Болните обитават един жилищен блок. Това е първото огнище в града, което се появява след премахването на строгите ограничения в началото на април. 

Под блокада е поставен град Шулан в северната китайска провинция Джилин, където броят на заразените се увеличава. В неделя в града са регистрирани 11 нови случая, като всички те са свързани с болна от COVID-19 жена, работила в обществена пералня. Тя е заразила съпруга си, сестрите си и други членове на семейството. Жената не е напускала град Шулан.

Всички публични места в Джилин са затворени и на жителите му е забранено да излизат от жилищата си. Общественият транспорт също е спрян и градът е класифициран като населено място с най-висок риск на разпространение на коронавируса. В социалните мрежи вървят спекулации относно заразяването на жената. Шулан е в провинция Джилин, която граничи със Северна Корея, а там властите твърдят, че няма заразени. Много наблюдатели обаче са на мнение, че КНДР прикрива случаи на COVID-19. 

На учениците в китайската столица Пекин пък са раздадени специални електронни гривни, чрез които в реално време се следи температурата им, съобщават местни медции, цитирани от в. "Гардиън". Данните се наблюдават от ръководствата на учебните заведения и от родителите чрез мобилно приложение. В случай, че температурата на ученик надвиши 37,2 градуса, то незабавно се изпраща предупреждение до учителя, който има ангажимент да уведоми полицията. С гривни са снабдени децата в средните училища в пет района на Пекин, след като в края на април се върнаха в класните стаи. Препоръчително е да ги носят по 24 часа. 

С новите 17 случая в Китай общият брой на заразените в страната от началото на пандемията достига 82 912, а жертвите са 4633, сочат официалните данни, цитирани от Би Би Си. 

От тази седмица в редица европейски държави започва поетапно разхлабване на ограничителните мерки, предприети заради пандемията от COVID-19.

- Испания започва да смекчава мерките по четиристепенен план, обявен от премиера Педро Санчес. Испания е сред най-засегнатите страни от коронавируса с над 26 000 починали. Разхлабването на карантината ще става по региони и в първата фаза ще засегне 11 от 17-те автономни области. Вече ще са достъпни части от заведенията на открито, с два метра разстояние между масите. Здравният министър Салвадор Иля обаче напомни, че рискът остава: „Винаги, когато е възможно да се работи дистанционно, би трябвало да се избере този вариант. Първа фаза на облекчаване на мерките позволява социални контакти до максимум 10 души на едно място“. Мадрид обаче изцяло ще остане под карантина, тъй като е най-засегнатата област - с 64 000 заразени с коронавирус от общо 223 000 в страната. Регионалните власти планират да раздадат 14 милиона маски. Следващата фаза на излизане от изолацията в Испания е планирана за 25 май, когато частично ще започнат работа търговските центрове, а след 8 юни с намален капацитет ще работят театри и и киносалони.

- Във Великобритания премиерът Борис Джонсън също оповести условен план за постепенно „отваряне на обществото“, като от сряда, 13 май, ще се позволява на хората да прекарват повече време навън и да упражняват по-голяма физическа активност. Социалното дистанциране обаче остава в сила поне още два месеца без някакви драстични промени в карантината. Премиерът отбеляза, че хората, които не могат да работят от вкъщи трябва да се завърнат на работа и ще бъдат насърчавани, но като избягват обществения транспорт.

Джонсън се надява следващата фаза, която не се очаква по-рано на 1 юни, да бъде отварянето на основните училища. По-късно, но не по-рано от 1 юли се предполага, че ще бъдат отворени също магазините, някои заведения и обществени места, но само ако учените преценят, че това е безопасно. Британският премие каза, че сега не е времето просто да се прекрати карантината, а да се предприемат първи внимателни стъпки към смекчаване на мерките. „През следващите два месеца няма да се ръководим от надеждата или икономическите необходимости, а от науката, статистиката и здравето на обществото“, каза Джонсън. Премиерът подчерта отново, че всичко е условно и ще зависи от хода на събитията. И завърши с нов лозунг: „Бъдете бдителни, контролирайте вируса, спасете животи!“

- Франция също започва от днес постепенно излизане от карантината. Страната беше в строга карантина 56 дни, през които от коронавируса починаха над 26 000 души. От днес във всички градове се отменя задължителната употреба на хартиен формуляр или електронен пропуск с QR код, с които досега бе разрешено на хората да напускат за кратко дома си. Тези, които отиват на работа в Париж обаче, трябва да се снабдят с декларация с печат от работодателя, в която по-специално се посочва часът на пътуването. От пътниците в обществения транспорт ще се изисква да представят този документ при проверка - в противен случай ще им бъде наложена глоба от поне 135 евро. В страната се отварят всички магазини, с изключение на големите търговски центрове. Супермаркетите ще се отворят с разрешение на кметовете. Носенето на маски в закрити пространства остава задължително. Пазарите също отварят във Франция, но парковете и площадите в повечето градове остават затворени. 

- Гърция отвори голяма част от магазините на дребно, учениците от последния клас на гимназията се върнаха в класните стаи при намалени на половина паралелки и строги здравни предписания, предаде кореспондентът на БНР в страната. Градският транспорт се движи на по-малки интервали, за да обслужва безопасно пътниците. Позволено е вече да се пътува и към гръцките острови, но само за работещи там. Освобождава се от части пътуването към гръцките острови. От днес се допуска пътуване и на сезонните работници, но само с договор от работодателя. Ресторанти и кафенета остават затворени до 1 юни, като се водят преговори с правителството да започнат да приемат клиенти една седмица по-рано.

- В Нидерландия отварят детските градини и училищата, библиотеките, козметичните салони.

- Училищата отварят и в Швейцария, където вече ще работят и ресторантите, магазините за дрехи и обувки. 

- Хърватия отваря от днес границите за хървати, за гражданите на държавите-членки на ЕС и членовете на техните семейства, както и за такива на трети страни с  право на дългосрочно пребиваване в страната, съобщиха местните медии. Хърватският министър на здравеопазването Уили Берош заяви, че не се обмисля въвеждането на тестове за коронавирус на граничните пунктове.

- 80 румънски социални работници тръгнаха късно снощи с влак за Австрия, където трябва да се грижат за възрастни хора, съобщи електронното издание Digi24. Влакът, който при нормални условия е с капацитет от 350 души, замина от град Тимишоара. Броят на пасажерите е толкова малък заради спазването на изискванията за дистанция. Всички пътници са задължени да носят предпазни маски и ръкавици, а при пристигането си във Виена ще преминат през тестове за коронавирус. При отрицателни резултати румънците ще отидат при възрастните хора, за които ще се грижат. Ако са положителни - ще бъдат поставени под карантина. Изпращането на социалните работници беше договорено и организирано от правителствата във Виена и Букурещ. 

- Саудитска Арабия ще повиши данъците и ще намали публичните разходи, за да се справи с тежките икономически щети, нанесени от коронавируса и срива на цената на петрола, съобщи в. "Гардиън", като цитира финансовият министър Мохамед ал Джадаан. Данъците върху основните стоки ще се утроят, като достигнат до 15%, разходите за мащабни проекти ще бъдат намалени с 26 милиарда долара, както и ще бъдат орязани други обществени средства. „Изправени сме пред криза, която светът никога не е виждал в съвременната история; криза, белязана от несигурност“, заяви министърът. 

Заразените с коронавируса в Саудитска Арабия са около 39 000, а жертвите са 246 смъртни случая. Страната е силно засегната от срива на цените на петрола - сега барел суров петрол сега се търгува за около 30 долара, което е наполовина по-малко от цената му в края на 2019 г.

- В САЩ вицепрезидентът Майк Пенс излезе в самоизолация, след като човек от екипа му е дал положителен резултат за коронавирус. Вицепрезидентът е бил тестван няколко пъти след като е бил изложен на COVID-19 като за сега резултатът е бил негативен. 

Жертвите на COVID-19 в САЩ са 79 520, а заразените са почти 1 330 000. През последното денонощие в починалите са 776 души,  като това е най-малкият брой жертви за денонощие в страната от март. Междувременно администрацията защити призивите си за експедитивно отваряне на бизнеса. Пандемията удари по американската икономика и остави милиони без работа. Очаква се през този месец безработцата да надхвърли 20% - един от най-лошите показатели за заетостта от Голямата депресия насам. До момента са одобрени около три трилиона долара за справяне с последствията за икономиката от пандемията. Законодатели работят над нов пакет, но все още няма индикация за наличие на нужната двупартийна подкрепа. 

- Общият брой на заразените с коронавируса по света вече е 4 103 152, жертвите са 282 727. САЩ са най-засегната държава.

 

Още по темата