Медия без
политическа реклама

Учени: Имунитетът срещу коронавируса трае само 6 месеца

Франция забрани хидроксихлорохин за лечение на COVID-19

27 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
В Бразилия, която е най-поразената държава в Южна Америка, погребенията стават набързо с фадроми.

Имунитетът на преболедувалите коронавирус вероятно трае само 6 месеца, твърдят учени от университета в Амстердам, цитирани от "Дойче веле". Те са изследвали антитела на 10 мъже, които са на възраст над 35 години, и са изкарали заболяване от четирите вида коронавируси, включително и от Sars-CoV-2, който причинява COVID-19.

Анализи са правени на всеки три и шест месеца, като учените открили, че „продължителността на защитния имунитет е стряскащо кратка". Установено е също, че още след шестия месец броят на антителата намалява драстично. Според изследователите различните видове коронавируси нямат много общи черти помежду си, като се изключат симптомите, характерни за настинки, които те предизвикват. Тестовете обаче показали, че прекараните заболявания от всички видове коронавируси създават имунитет за много кратко време. Предполага се, че когато Sars-CoV-2 се развие като сезонен грипен вирус, създаденият към него имунитет ще бъде също така кратък.

Заключенията на нидерландските учени поставят под въпрос плановете за т.нар. паспорти за имунитет на преболедувалите от заразата. Много държави обявиха, че такъв документ може да се издава на хора, които са прекарали COVID-19, за да могат да пътуват в чужбина и да установяват социални контакти без ограничения. Освен това се обезсмиля и теорията за изграждането на стаден имунитет, тъй като защитата срещу новия коронавирус намалява само след 6 месеца, отбелязват учените от Амстердам, цитирани от "Дойче веле".

Френските власти забраниха на лекарите да използват антималарийния препарат хидроксихлорохин за лечение на пациенти с коронавирус, съобщиха местните медии. Правителството отмени постановление, с което се разрешаваше на болниците да предписват лекарството за пациенти с COVID-19, след като Френският национален съвет за обществено здраве предупреди, че лекарството може да създава сериозен риск за здравето. Институцията се позовава и на публикация в авторитетното медицинско издание "Лансет", според която приемащите хидроксихлорохин срещу COVID-19 са изправени пред по-голям риск от смърт или сърдечни проблеми, отколкото пациентите, на които не се дава от този препарат. В статията се описани обобщени резултати от наблюдението на над 96 000 пациенти в 671 болници.

На базата на това проучване в понеделник Световната здравна организация (СЗО) обяви, че временно спира клиничните изпитания на хидроксихлорохин като експериментално лечение на коронавируса заради притеснения относно сигурността на пациентите. Тестовете на медикамента, осъществявани от СЗО в глобален мащаб, ще бъдат преустановени, докато не бъдат преразгледани данните за безопасността му. Шефът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус подчерта, че притесненията за безопасността на хидроксихлорохин и на неговото производно хлорохин са относно използването им при лечението на COVID-19. Употребата им при малария и автоимунни заболявания се смята за безопасна, обявиха от СЗО.

В разгара на пандемията президентът на САЩ Доналд Тръмп посочи хидроксихлорохин като потенциален лек срещу коронавируса. Преди повече от седмица той дори сподели пред журналисти, че пие превантивно от него.

Южна Корея се готви да върне по-строгите ограничителни мерки заради рязък скок на броя на новозаразените с коронавируса, писа в. "Гаридън". Властите разхлабиха рестрикциите през април. Шефът на Центъра за контрол и превенция за заболяванията Йонг Юн Кьонг е на мнение, че отново трябва да се въведе изискването за изрично спазване на социалната дистанция. "Става все по-трудно за медицинските работници да проследяват разпостранението на заразата", казва тя. 

Южна Корея днес съобщи за 40 нови случаи на коронавирус - това е най-голям ръст на заболелите в рамките на денонощие за последния месец и половина. Властите са силно обезпокоени, тъй като в столицата Сеул в последните дни се отчита устойчив ръст на новозаразените, а на учебните заведения бе разрешено да отворят врати. От началото на пандемията над 11 200 са заразените с COVID-19 в страната, а жертвите са около 270.

Епицентърът на пандемията от COVID-19 се измества към Южна Америка, където е късна есен. Международните здравни власти изразиха тревога, че разпространението на новия коронавирус се ускорява в Бразилия, Перу и Чили, предават световните агенции.

"Загрижени сме за Южна Америка – там броят на новите случаи, съобщени миналата седмица само в Бразилия, беше най-високият за седемдневен период, откакто започна пандемията", каза Кариса Етиен, директор на базираната във Вашингтон Панамериканска здравна организация (PAHO).

"Перу и Чили също отчитат висока честота на заразявания с коронавируса – това е знак, че заразата в тези страни расте", каза тя на седмичен брифинг.

Панамериканската здравна организация, която служи като регионален офис на Световната здравна организация, наблюдава пандемията в Латинска Америка и Карибите.

С около 730 000 случая - от 5 милиона в световен мащаб - и повече от 39 500 смъртни случаи от COVID-19, докладвани към 25 май, Латинска Америка изпревари Европа и Съединените щати по брой ежедневни инфекции.

Регионът сега "без съмнение" е епицентър на пандемията, каза Етиен по време на седмичния брифинг на PAHO. Тя призова страните от региона да продължат борбата си за ограничаване на разпространението на заразяването, които според експертите далеч надхвърлят официалния брой. „За повечето страни в Латинска Америка, сега не е моментът за облекчаване на ограниченията“, каза тя. PAHO препоръча комбинация от мерки за физическо дистанциране, тестове и подготовка на здравните системи за борба с коронавируса.

Общо в Америките над 2,4 милиона души са заразени с новия коронавирус, а смъртните случаи са над 143 000,

 

В Мексико бе регистриран най-големият досега брой смъртни случаи от коронавирус

за едно денонощие, заяви вчера на пресконференция главният епидемиолог на мексиканското здравно министерство Хосе Луис Аломия, предаде ТАСС.
"За съжаление, смъртните случаи от коронавируса към настоящия момент са 8134", заяви Аломия, като подчерта, че за последното денонощие в Мексико са регистрирани 501 смъртни случая.
Броят на заразените в Мексико се увеличи с 3455 и достигна 74 560.
От 28 февруари досега мексикански специалисти са направили 235 129 теста за коронавирус, като 128 691 от тях са отрицателни.
В края на март правителството на Мексико обяви извънредно положение в сферата на здравеопазването и преустанови всички дейности, които не са от първостепенна важност. Очаква се, че от 1 юни регионите на страната ще започнат да се завръщат към нормалния живот, като спазват стриктно препоръките на здравното министерство.

 

В света новите заразени са 92 000

през последното денонощие, с което се запазва тенденцията за увеличаване на броя с 90 000 - 100 000 дневно, съобщи секретарят на Националния оперативен щаб доц. Димо Димов. От тях с САЩ са 19 000, в Бразилия - 15 500, в Русия - 8900, във Великобритания - 2004. В другите страни са под 1000, като най-много са в Беларус - 915, в Испания са 859, в Швеция - 597, в Германия - 499. На Балканите Турция е регистрирала 950 новозаразени, Румъния - 146, а в другите държави са под 50 (Сърбия – 34, Албания – 25, Северна Македония – 15, Гърция, Босна и Херцеговина – по десет случая). Починалите в региона са 28.

Още по темата