Медия без
политическа реклама

Ердоган празнува победа над Армения на военен парад в Баку

Борбата още не е приключила, обяви турският президент

10 Дек. 2020Обновена
Агенция Фокус

Военният парад, посветен на победата във войната в Нагорни Карабах с Армения се проведе в четвъртък на площад Азадлиг (Свобода) в столицата на Азербайджан, предава ТАСС, цитирана от Агенция Фокус.

В него участваха над 3 хиляди военнослужещи, бяха демонстрирани до 150 единици техника, включително най-новите ракетни установки и системи за ПВО. На рейд в Баку бяха подредени и военни кораби.

На централната трибуна бяха президентите на Азербайджан Илхам Алиев и на Турция Реджеп Таийп Ердоган. Турският лидер пристигна в Баку на двудневно официално посещение, „за да поздрави въоръжените сили на Азербайджан“. В началото на парада азербайджанският министър на отбраната Закир Хасанов прие строя пред държавните глави, изсвириха се националните химни на Азербайджан и Турция.

Ердоган каза по време на парада, че битката на Азербайджан с Армения не е приключила. Той поздрави Баку за "славната победа" във войната. "Днес сме тук, за да... празнуваме тази славна победа", каза Ердоган. "Азербайджан спаси своите земи от окупацията, но това не означава, че борбата е приключила".

Мирното споразумение влезе в сила преди месец. То сложи край на 6-седмичните сражения в Нагорни Карабах, при които загинаха хиляди граждани и от двете страни. Примирието се приема за победа на Азербайджан, а в Армения беше посрещнато с масови протести срещу правителството.

Часове след версията на парада, президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви, че страната му може да отвори границите си за Армения, ако Ереван предприеме стъпки към траен регионален мир. По време на съвместна пресконференция с азербайджанския премиер Илхам Алиев в Баку Ердоган заяви, че нямат проблеми с арменския народ. "Нямаме злоба към народа на Армения. Проблемът е с арменската администрация. Над 100 000 арменци живеят в моята страна", каза той.

Ердоган разкритикува Минската група на ОССЕ за това, че не е разрешила въпроса в продължение на почти 30-годишната окупация на азербайджански територии от Армения. В същото време той похвали ролята на Русия за прекратяването на едноседмичните гранични сблъсъци между Азербайджан и Армения по-рано тази година.Той разкритикува резолюцията на френското национално събрание, признаваща Нагорни Карабах като отделна република. "Дори Пашинян не го приема", каза той и добави, че френският президент Еманюел Макрон "все още не се е научил да прави политика".

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

Само преди дни, руският президент Владимир Путин обясни подробно в телевизионното предаване „Москва. Кремъл. Путин „защо Русия не е предоставила пряка военна помощ на Армения, въпреки факта, че тя е член на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС). Той твърди, че Азербайджан започва война срещу Нагорни Карабах, после битки се водят само на тази територия, но самият Ереван не признава Република Нагорни Карабах. "От гледна точка на международното право това означава, че Нагорни Карабах и прилежащите територии са били и са част от Република Азербайджан", каза Путин. Не е имало агресия срещу територията на Армения, никой не е посегнал на нея. Следователно Русия и ОДКС нямаха право да участват в конфликта.

Що се отнася до военно-техническото сътрудничество с Ереван, Армения получи цялата необходима помощ. Москва направи всичко възможно, за да попречи на Армения да се чувства изоставена и забравена. Путин подчерта и, че Ереван е имал възможност да сключи споразумение за прекратяване на огъня още през октомври. Тогава Путин убеди Алиев да прекрати войната и той беше готов да го направи. Но Пашинян настоя, че боевете трябва да продължат. Всичко това доведе до превземането на Шуша от азербайджанските войски, което отвори пътя за Степанакерт.

Само пред дни, на среща в Ереван с арменския премиер Никол Пашинян и арменския министър на отбраната Вагаршак Аратюнян руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че Русия възнамерява да предотврати по-нататъшно кръвопролитие в Нагорни Карабах. "Освен това има много работа за, надявам се, установяване на спокоен живот в Карабах и от наша страна, разбира се, основната задача е да се предотвратят кръвопролитията. Това е задачата, която върховният ни главнокомандващ ни постави и със сигурност сме решени да я изпълним ", - каза Шойгу. „Дойдохме с голям план, надяваме се да го изпълним“, каза министърът. "След подписаното изявление ние спешно прехвърлихме целия миротворчески контингент тук, завършихме тази работа в петък. През тези дни всъщност се разгърнахме на цялата територия на Карабах, бяха поставени 23 поста. Ние контролираме пътя към Степанакерт, Лачинския коридор, разбира се, ние гарантираме напредъка и връщането на бежанците, които са напуснали там ", каза Шойгу. По данни на руския министър на отбраната, досега в Нагорни Карабах са се завърнали над седем хиляди бежанци.

Тогава в Ереван пристигна междуправителствена делегация от Русия, в която влизаха руският министър на отбраната Сергей Шойгу, външният министър Сергей Лавров, вицепремиерът Алексей Оверчук, здравният министър Михаил Мурашко и ръководителката на Роспотребнадзор Анна Попова. Шойгу обяви, че режимът на прекратяване на огъня, който е в сила в Нагорни Карабах, ще продължи да се спазва. Той заяви това на среща с президента и с министъра на отбраната на Азербайджан Илхам Алиев и Закир Хасанов. „Мироопазващите сили вече заеха определените позиции на 23 поста. Завръщането на бежанците започна. Цялата свършена до момента работа естествено дава резултати. През това време се спазва прекратяването на огъня и съм уверен, че ще продължи да бъде така ", каза руският министър на отбраната. По време на срещата тогава Илхам Алиев оцени високо напредъка по изпълнението на тристранното изявление на ръководителите на Русия, Армения и Азербайджан от 9 ноември, като подчерта усилията на Русия за стабилизиране на ситуацията, както и действията на руските миротворци.

"Ще обсъдим въпроси, свързани с изпълнението на тристранното изявление, подписано от президентите на Русия, Азербайджан и министър-председателя на Армения. Според нас разпоредбите на изявлението се прилагат успешно и това за пореден път демонстрира готовността както на азербайджанската, така и на арменската страна да сложат край на дългосрочния конфликт и да влязат в политически диалог “, каза държавният глава на Азербайджан. Илхам Алиев също изказа благодарност към президента на Русия и лично към Сергей Шойгу за активното му участие в подготовката и приемането на този важен документ.

Малко преди това стана ясно, че военнотранспортната авиация на Русия за три денонощия е прехвърлила в Нагорни Карабах повече от 1100 руски миротворци, обяви в началото на седмицата официално Москва. "За три денонощия са извършени 73 полета, превозени са 1103 военнослужещи, 168 единици техника", каза тогава Сергей Шойгу на съвещание за хуманитарните въпроси в Нагорни Карабах при руския президент Владимир Путин. По думите му прехвърлянето на военна техника продължаваше с "25 полета на денонощие".

Според данни на руското министерство на отбраната основата на контингента ще бъде формирана от 15-а отделна мотострелкова бригада (миротворческа) на Централния военен окръг. Командният пункт на миротворческата операция ще бъде разположен в района на Степанакерт. Очаква се контингента да е от общо 1960 военни, 90 БТР-а, 380 едицини автомобилна и специална техника.

Броят на убитите при военните действия в Нагорни Карабах е надхвърлил 4000, а на ранените - 8000, заяви Путин на съвещание за хуманитарната ситуация в Нагорни Карабах. Той отбеляза, че броят на бежанците по различни оценки е десетки хиляди.  "Много културни обекти" и гражданска инфраструктура в Нагорни Карабах са били унищожени, добави руският президент. Русия по молба на ООН се договаря с Азербайджан и Армения за възможността структури на световната организация да могат да присъстват в Нагорни Карабах, заяви на съвещанието руският външен министър Сергей Лавров.

"Поддържаме контакт с международните организации, които се занимават с хуманитарна дейност. Това са преди всичко Бюрото на върховния комисар на ООН за бежанците, Службата за координация на хуманитарните въпроси на ООН и Програмата за развитие на ООН (ПРООН). Всички тези структури присъстват в региона, но не непосредствено в Нагорни Карабах. Сега осъществяваме контакти с нашите арменски и азербайджански колеги и по молба на структури на ООН се договаряме за това, те да могат да разгърнат присъствието си непосредствено в Нагорни Карабах", каза по онова време руският външен министър.

Още по темата