Медия без
политическа реклама

Чехия поиска да ѝ пратят 300 лекари от НАТО и ЕС

Премиерът на Словакия смята да изследва цялото население за два уикенда

23 Окт. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
Премиерът на Франция Жан Кастекс (вдясно) и здравният министър Оливие Веран след заседанието на правителството в четвъртък.

Военни лекари от страните от ЕС и НАТО да помогнат на Чехия в борбата с епидемията, съобщи министърът на отбраната Лубомир Метнар след извънредно заседание на правителството, предаде ТАСС.

Искаме да използваме всички възможности за справяне с коронавируса, включително помощ, предложена от чужбина, каза той и уточни, че планът е в продължение на 90 дни да може в страната да работят до 300 военни медици от ЕС и НАТО. Предложението трябва да бъде одобрено от двете камари на парламента, което се очаква да стане в най-скоро време.

Премиерът Андрей Бабиш съобщи, че САЩ са предложили да изпратят 28 военни лекари.

Чехия потвърди вчера рекордните 14 968 нови случая на коронавирус за последните 24 часа. В страната са въведени строги мерки срещу разпространението на вируса. Над 4400 заразени се лекуват в болница. Свързаните с коронавируса смъртни случаи от началото на епидемията са общо 1739.

Затворени са всички магазини с изключение на супермаркетите и аптеките. Границите обаче остават отворени. Чешкият здравен министър Роман Примула съобщи, че въведеният на 5 октомври в страната 30-дневен режим на извънредна ситуация трябва да бъде удължен, тъй като властите няма да успеят да овладеят епидемията до 3 ноември.

 

Президентката на Словакия Зузана Чапутова се ядоса на премиера Игор Матович, че я е държал в неведение. "Заявявам съвсем открито, че не смятам това за правилно. Както и, че преди да бъде информиран собственият държавен глава, е информирана министър-председателката на една друга страна от ЕС", каза Чапутова, визирайки Ангела Меркел. Матович бил разказал на канцлерката още по време на срещата на върха на ЕС какво планира за справяне с коронавируса в Словакия, съобщи "Дойче веле". 

Сънародниците му разбраха за намеренията му миналата събота. "През последните три седмици подготвяхме най-голямата логистична операция, която някога е била извършвана в Словакия: цялостно тестване на всички жители за коронвирус в два поредни уикенда", съобщи Матович. В следващите две седмици всички пет милиона словаци на възраст над десет години ще бъдат изследвани за коронавирусна инфекция с антигенни тестове. За целта армията ще трябва да създаде 5000 пункта за тестване в цялата страна. Както при избори, те ще бъдат разположени предимно в училищата и общинските служби. Главнокомандващ на армията е именно неинформираната своевременно словашка президентка, откъдето произтича и нейното недоволство. 

Извън съмненията дали армията ще може да организира такава акция за толкова кратко време, съобщението на премиера предизвиква и много други въпроси. Павел Яркуска, президент на Епидемиологичното дружество, вижда няколко риска: "Най-големият е свързан с персонала, тъй като само здравните работници могат да правят тестове. А те са заети с борбата за живота на тежко болните от коронавирус пациенти".

Може ли медицинският персонал да бъде изтеглен от клиниките, без това да застраши работата в тях? А ако много от здравните работници се заразят? И какво ще стане, ако много от тестовете се окажат положителни? Разумно ли е изобщо да се създадат пунктове за тестване в училищата?

Матович и неговото правителство игнорират възраженията, включително тези на експертите, които твърдят, че антигенните тестове предлагат само моментна снимка. Министър-председателят смята, че масовото тестване е единственият начин Словакия да избегне пътя на Чехия. "За мен това е последната възможност. Това е изходът от ада, към който сме се устремили."

Франция разширява зоните с полицейски час в още десетки административни територии, за да забави разпространението на коронавируса в страната, предаде bTV. Мярка влезе в сила в полунощ на 23 октомври и ще засегне около 46 млн. души.

Ограниченията ще бъдат в сила в продължение на шест седмици и ще обхванат нови 38 департамента както на континенталната част на страната, така и в задокеанската територия Полинезия. Франция е една от "червените зони" на заразата от COVID-19, като само през последните 24 часа там бяха регистрирани 192 смъртни случая.

Гърция стана поредната европейска държава, която наложи вечерен час, за овладее новата вълна на вируса. Мярката се въвежда от събота (24 октомври) и ще важи от полунощ до 5:00 ч. сутринта, като в този период се забранява излизането навън. Тя ще засегне Атина, Солун и много други части на южната ни съседка.

Също от утре Малта въвежда изискване за представяне на отрицателен тест за коронавирус при влизане в страната на всички пристигащи от България пътници. Те трябва да имат PCR тест с негативен резултат, направен до 72 ч. по-рано. Ако някой не разполага с такъв удостоверителен документ, може да бъде приканен да се подложи на тест на летището в Малта или да бъде поставени под 14-дневна карантина.

Отрицателен тест се изисква и за всички лица, пристигащи в Малта от: Австрия, Белгия (всички летища), Чехия, Франция, Унгария, Ирландия, Нидерландия (всички летища), Полша (Гданск, Краков), Португалия (Порто), Испания (летищата в Мадрид, Барселона и Жирона), Швейцария (всички летища), Тунис, Великобритания (Белфаст, Кардиф, Лийдс, Ливърпул, Манчестър, Нюкасъл).

Световните информационни агенции предадоха, че Американската агенция по храните и лекарствата е одобрила лекарството “Ремдисивир“ за лечение на Covid-19. Препаратът се прилага венозно и скъсява времето за възстановяване от 15 на 10 дни, като атакува веществото, което вирусът използва, за да се размножава. Преди да получи одобрение, “Ремдисивир“  можеше да се използва само за много тежки случаи. Лекарството може да се прилага на пациенти над 12-годишна възраст и с тегло над 40 кг.

На пресконференция по-рано през деня премиерът на Чехия Андрей Бабиш поиска оставката на здравния министър Роман Примула. Бабиш вече е информирал президента Милош Земан за своето решение. Новият здравен министър ще бъде обявен в понеделник, предаде praguemorning.cz. 

 Роман Примула и депутатът Ярослав Фалтинек са забелязани да напускат ресторант, който е трябвало да бъде затворен поради епидемиологичните ограничения. Примула е бил забелязан малко преди полунощ в четвъртък вечерта, вървейки до шофьора си без маска за лице. Според наложените мерки ресторантите трябва да бъдат затворени, а маските за лице трябва да се носят по всяко време в присъствието на други хора. Опозиционните лидери призоваха Примула да подаде оставка, обвинявайки го в арогантност и лицемерие.

Испанската автономна област Кастилия и Леон, както и Валенсия поискаха от правителството да наложи вечерен час. "Искаме това да се случи днес, а не утре“, каза Алфонсо Фернандес Мануеко, регионалният лидер на Кастилия и Леон. "Вирусът не признава административни граници или различни политически пристрастия“, каза той на съвместна пресконференция със здравния министър Салвадор Ила.
Испанските региони имат висока степен на автономия и са отговорни за реагирането на пандемията, но ограниченията върху свободата на движение, като вечерният час например, изискват намесата на правителството, което всъщност подкрепя въвеждането на тази мярка, но отложи решението, след като регионът на Мадрид и Баската област вчера се противопоставиха на подобен ход.

 Гърция въвежда от утре вечерен час, включително в Атина и Солун, предаде БГНЕС. Мерките влизат в сила от 6:00 ч. на 24 октомври и ще обхващат районите в страната, които попадат в ниво 3 и ниво 4, съгласно четиристепенната карта за оценка на здравния риск от разпространението на Covid-19 в Гърция. БГНЕС припомня, че към трето ниво спадат областите Атина, Солун, Сяр, Янина, Трикала, Ласити, а в червената зона е област Костур, както и Кефалония и Итака.

В районите в ниво 3 и 4 се забранява движението от 00.30 ч. до 05.00 ч., като изключение се допуска единствено за работещите нощна смяна и спешните случаи. Навсякъде в страната е задължително носенето на маска, както в закрити пространства, така и на открито.

Работното време на заведенията е ограничено в зоните от всички нива. Те ще бъдат затворени от 01.00 ч. след полунощ до 05.00 ч. сутринта в районите от ниво 1, от 00.30 ч. вечерта до 05.00 ч. сутринта в районите от ниво 2 и от 00.00 ч. до 05.00 ч. зоните от ниво 3.

Ограниченията важат и за театри, кина и концертни зали – 65% за зоните от ниво 1; 50% за зоните от ниво 2 и 30% за зоните от ниво 3.

Испанският премиер Педро Санчес заяви, че според тестовете за серопревалентност (при които кръвта се изследва за антитела) случаите на коронавирус в страната са 3 милиона, предаде "Гардиън", позовавайки се на изявление на премиера, направено по-рано през деня.
Той предупреди, че предстоят "много тежки месеци“, тъй като втората вълна на вируса продължава да се отразява тежко на страната. "Тестовете за серопревалентност, проведени от публични институции, ръководени от научни експерти, показват, че реалният брой на заразените в нашата страна сега надхвърля три милиона испанци“, заяви Санчес.

Премиерът похвали различните регионални власти за усилията им да се справят с вируса, но каза, че идването на есента означава, че случаите вероятно ще продължат да се увеличават. "В момента регистрираме двойно повече случаи, отколкото в най-лошия ден от първата вълна", каза той, като добави, че сега се регистрират 70% от случаите в сравнение с едва 10% през пролетта.

Според последните данни на испанското министерство на здравеопазването, средният брой случаи на 100 000 души в цялата страна е 348. В най-засегнатия регион, Навара, тази цифра нараства до 1058,5.

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19, Франция

Още по темата