Медия без
политическа реклама

След тричасови преговори Горанов отлага наредбата за касовите апарати

Доволни от успеха, търговци, хотелиери и ресторантьори се отказват от планирания протест

28 Яну. 2020Обновена

След тричасови преговори с браншови организации на търговци, хотелиери и ресторантьори във вторник привечер финансовият министър Владислав Горанов отложи действието на спорната Наредба 18 за касовите апарати и софтуерите за управление на продажбите. Новите технически изисквания за фискалните устройства и софтуера към тях трябваше да влязат в сила от 31 януари.

Горанов, не без намесата и на премиера, е склонил срокът да се удължи с още 6 месеца. През това време работни групи ще изчистят неяснотите и затрудненията пред бизнеса. Това е поредно отлагане на новите разпоредби за касовите апарати и софтуера към тях в наредбата от 2018 г. насам и поредна работна група обсъжда текстовете в нея.

Отменя се и протестът, който бе предвиден от предприемачите за 29 януари пред Народното събрание.

След срещата с бизнеса Горанов заяви, че и в този вариант наредбата може да работи добре, но въпреки това ще се съобрази с исканията. 

„През първите три месеца ще има активна работа между експертите на министерството и бизнеса, в които да се постигнат изяснявания на нормативно ниво на неяснотите, от които се породи недоволството", каза финансовият министър. "Коментирахме, че в следващите седмици ще имаме срещи и по отношение на режима на запечатването на търговски обекти, тъй като техните опасения са, че наредбата може да отвори допълнителни аргументи за затварянето на обекти“, каза още Горанов. 

В момента данъчните прибягват до запечатване на търговски обекти, когато установят липса на касов апарат и неиздаване на касови бележки. Търговците се безпокоят, че в бъдеще това ще е възможно и при най-малкото разминаване с изискванията към фискалните устройства и софтуера за управление на продажбите, както и съдържанието на касовите бележки.

Темата с проблемите, които създава Наредба 18 на фирмите, бе поставена и по време на годишната среща на бизнеса с правителството. В нея участие взе и премиерът Бойко Борисов, който се възмути, че всички искат действия от държавата срещу сивата икономика, но когато тя се намеси, всички са недоволни. "Всички искаме сивият сектор да излезе на светло. Но забелязвам странно поведение. Всеки казва къде е държавата? Когато тя тръгне да изпълни своята задача, става голям проблем. Не искате да има Наредба 18, а искате бележки в ресторанта", заяви Борисов. И за пореден път даде пример с "иновативния бизнес", на който сървърите били в Макао и данъчните не можели да проверят оборотите. "Във Виена без касова бележка не можеш и да си помислиш", каза Борисов.

"Не разбирам какъв е проблемът на търговците и ресторантьорите с прилагането на Наредба 18", заяви по време на форума финансовият министър Владислав Горанов. Той призна, че наредбата е създала проблеми за големите фирми, но не и за дребните търговци. "Ако те казват, че трябва да увеличат цените заради новите изисквания за софтуера, значи досега са крили ДДС. Това ме прави уверен, че Наредба 18 работи", коментира по-рано Горанов.

Според Борисов по същата причина била и съпротивата срещу тол-таксите. "Или искаме да изсветлее бизнеса, или да си останем така, както е било 10 години", каза премиерът.

Борисов засегна и темата за създаването на държавния ВиК холдинг, която също предизвиква силни критики: "Над 70-годишни са водопроводите, кое по-напред да се ремонтира. Трябва промяна и към отношението към водата - по селата чешми текат, за да не замръзнат. Кой пести вода?"

 

Още по темата