Медия без
политическа реклама

Ресторантьорите са бесни, че алкохолът остава с 20 % ДДС

Бебешките храни и памперси също ще се облагат с 9% ДДС

04 Юни 2020ОбновенаМИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Бебешките храни и памперси също ще се облагат с 9% ДДС от 1 юли като временна антикризисна мярка, въведена заради кризата с коронавируса. Това гласуваха единодушно депутатите от бюджетната комисия при второто четене на промените в закона за ДДС.

Предложението е на ДПС и то бе отхвърлено при първото гласуване на законопроекта в пленарна зала. Сега обаче вносителите Мустафа Карадайъ, Делян Пеевски и Йордан Цонев предлагат по-подробно разписан текст кои детски храни да бъдат с по-ниска ставка. Това са адаптираните бебешки млека и прахообразни каши, както и пюретата за бебета и малки деца в опаковки до 250 г - плодови и зеленчукови, с месо и с риба. В закона ще бъдат описани точно кодовете на тези храни според номенклатурата на ЕС. С 9% ДДС ще бъдат и памперсите. 

С намалена ставка от 9% ще са също така ресторантьорските и кетъринг услугите за доставка на приготвена и неприготвена храна, като изрично се посочва, че това няма да важи за вино, бира и високоалкохолни напитки. Уточнява се също така, че под "храни" се разбира дефиницията, дадена в еврорегламент № 17812002, която включва и всякакви безалкохолни напитки, включително вода.

Изключването на виното и бирата от по-ниското облагане ядоса представителите на ресторантьорския бизнес, които присъставаха на заседанието. "Тласкате сектора към пропастта. С премиера сме се договоряли за съвсем различно нещо. Идеята беше антикризисна подкрепа на бранша, който е най-пострадал от пандемията", обяви председателят на Асоциацията на ресторантьорите в България Ричард Алибегов.

От бранша посочиха, че баровете и дискотеките на практика няма да получат никаква подкрепа, защото в тях не се предлагат храни, а безалкохолните напитки са само 20% от оборота им. "С увеличаването на минималните осигурителни прагове за работещите тези заведения на практика изпадат в още по-тежко положение", каза Атанас Димитров от Българската ресторантьорска и хотелиерска асоциация.

"С тези мерки ще преобърнете баровете в шкембеджийници, а дискотеките в детски кухни", обърна се към депутатите от ГЕРБ лидерът на НФСБ Валери Симеонов. Като собственик на заведение, той обяви, че има частен интерес да настоява също за 9% ДДС за виното и бирата. Това предложение обаче не получи достатъчно подкрепа.

Този път на заседанието на бюджетната комисия участва нейният председател Менда Стоянова. При първото четене на промените в Закона за ДДС тя демонстративно не присъства в знак на несъгласие с въвеждането на по-нисък ДДС за заведенията. Сега обаче гласува намалението заедно с това на книгите и бебешките храни.

Депутатът от БСП Румен Гечев попита представителите на Министерството на финансите как може да се контролират продажбите на бебешките пюрета, защото всеки може да ги купува и да ползва преференцията. "Пробвали ли сте детско пюре. Пробвайте и няма да повторите", отговори Менда Стоянова. После обясни, че те са със специфичен вкус и консистенция и "само на някои престарели баби ще свършат работа".

"Не може да очакваме обаче да падне цената на пюретата", призна Стоянова. В същото време около 40 млн. лв. по-малко ще влязат в бюджета от намаляването на налога за бебешките храни и памперси, показват разчетите на вносителите от ДПС.

Спор в бюджетна комисия предизвика предложения от ГЕРБ минимален осигурителен праг от 610 лв. в сектор "Ресторантьорство и хотелиерство" за професиите, неизискващи специална квалификация. Първоначалният вариант предвидаше осигуряването да става върху не по-малко от 800 лв. като мярка за изсветляване на действителните заплати в туризма. Това бе и договорката между премиера Бойко Борисов и ресторантьорите - по-нисък ДДС срещу по-високи осигуровки.

"За професии като пиколо, камериерки, хигиенисти, миячи на чинии и помощници в кухня, няма как да искаме заплати от 800 лв., каквито се дават за други професии с изисквания за квалификация", обясни депутатката от ГЕРБ Светлана Ангелова. Тя твърди, че не е възможно сервитьори, бармани и готвачи да бъдат назначавани на минимални заплати. От "Воля" обаче показаха номенклатурата за професиите според, която готвачите в заведенията за бързо хранене попадат точно в групата на най-ниско платените работници. От КНСБ също опонираха, че масово сервитьорите се осигуряват на минимални заплати.

В крайна сметка бюджетната комисия гласува за ръководните позиции в сектор "Ресторантьорство и хотелиерство" осигурителният праг да се увеличи на 1266 лв., а за отделните видове специалистите - на 1090 и 800 лв. За професиите, неизискващи специална квалификация, осигурителният праг остава 610 лв.

Минималните осигурителни доходи в туроператорската дейност остават непроменени, където за половината позиции сумите са 610 лв. Причината е, че за туроператорите и туристическите агенции няма да има намаляване на ДДС. Така и не стана ясно защо управляващите решиха да подкрепят само ресторантьорите, но не и туристическите агенции, който също са принуден напълно да спрат дейност заради пандемията.

По предложение на ГЕРБ депутатите от бюджетната комисия гласуваха от тази есен да се отпуска еднократна помощ от 250 лв. на всички осмокласници от бедни семейства. По подобие на помощите за първокласниците парите ще се дават на тези ученици, в чиито семейства средният месечен доход на човек е до 450 лв. "Ще бъдат подпомогнати близо 44 000 деца от общо 67 000, които се очакват да запишат осми клас тази есен", обяви Светлана Ангелова. Според обясненията й на тази фаза от учебния процес отпадали най-много ученици, а заради коронавируса финансовото състояние на бедните домакинства се е влошило още повече. 

"Прилича ми повече на предизборен ход, затова БСП няма да го подкрепи", заяви червеният депутат Румен Гечев. 

Още в четвъртък промените в Закона за ДДС ще влязат за окончателно гласуване в пленарна зала. По-ниските ставки на налога, както и промяната в минималните осигурителни прагове, трябва да влязат в сила от 1 юли.

Още по темата