Медия без
политическа реклама

Готви се поскъпване на битовия ток от 1 юли в пълна мъгла

Правителството се кани да вкара в цената за домакинствата "пазарен компонент"

15 Февр. 2020ЮЛИАНА БОНЧЕВА
Илияна Кирилова
Теменужка Петкова

На фона на безумно скъпата енергия на борсата правителството се готви да вкара и в цените за бита пазарна компонента. Това означава тарифите за домакинствата, които все още се регулират от държавата, да се повишат значително. Планът на кабинета е либерализацията на електроенергийния пазар, която вече е факт за бизнеса, да обхване постепенно и битовите абонати, започвайки от 1 юли. Засега обаче няма никаква яснота колко "плавен" ще е този преход, как точно борсовата цена ще се пренася в цената за домакинствата и как правителството смята да защити най-бедните от неизбежното поскъпване.  

Цените на нашата борса са толкова високи, че много от бизнес потребителите (по-малките) се върнаха към регулирания пазар. А в последните дни работодателските организации алармираха за борсови рекорди - нашият ток се оказа 40 пъти по-скъп от германския, а през целия януари бизнесът в България е плащал най-много за еленергия в цяла Европа.   

 Какъвто и да е графикът за освобождаване на цените на електроенергията от 1 юли 2020 г., той ще е "щадящ, за да не получим сътресения за средния българин", увери председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов преди дни. Той напомни, че КЕВР от години прави всичко възможно да не разрешава шокови поскъпвания. Но и призна, че няма представа какво планира кабинетът с готвените промени в Закона за енергетиката, които трябва да регламентират освобождаването на цените за битовите потребители. Парадоксалното е, че и КЕВР, и електроразпределителните дружества са в неведение каква ще е новата формула с пазарен елемент. Така ЕРП-тата са с вързани ръце и не могат да подготвят тарифите си за след 1 юли. По принцип в края на февруари те трябва да излязат с прогнозни цени, а в края на март да внесат заявленията си за обсъждане и одобрение в КЕВР. Но очевидно за пореден път държавата ще остави решенията за "12 без пет". 

Енергийният министър от миналата есен говори, че пълната либерализация е неизбежна, защото в противен случай Европейската комисия няма да разреши субсидирането на предприятия, а това може да доведе до фалит на някои стожери на електроенергетиката като ТЕЦ "Марица изток 2".

Напоследък се говори, че извеждането на домакинствата на свободния пазар ще продължи три или пет години. В началото в регулираната цена за бита ще се вкара малък процент от цената, на която предприятията купуват ток от борсата, а после делът на пазарната съставка ще се увеличава на стъпки.

 

РИСКОВЕ

Българската енергетика и потребителите са поставени пред големи изпитания заради "зелените" политики на ЕС. Цените на тока са натоварени с високи разходи за купуване на въглеродни емисии. Големи производители на такива емисии са тецовете, работещи на въглища, а те осигуряват над 40% от производството на ток у нас. В същото време ЕК натиска България да затвори "черните" тецове, а не е ясно какъв е планът на правителството за реакция по тази болезнена тема.

Обвързването на цената на тока за домакинството с борсовите стойности е изключително рисково. Показателно е, че Министерството на енергетиката и до днес няма ясно обяснение за печалните рекорди от януари и февруари. Например на  9 февруари цената на нашата борса достигна 123,57 лв. на мегаватчас за базова енергия. Министър Теменужка Петкова първо каза, че бомбастичните нива се дължали на увеличеното търсене от страна на търговци на ток от Румъния и Унгария, а освен това в същия ден производството на вятърни и слънчеви мощности било понижено. В петък промени Петкова промени версията и обясни, че станал софтуерен проблем.

 

Още по темата