Медия без
политическа реклама

ГЕРБ въведе данък "нощувка" за апартаментите, наемани онлайн

Управляващите приеха, че имотите, предлагани през Airbnb и Booking, ще плащат туристически налог като еднозвездните хотели

19 Февр. 2020Обновена
Илияна Кирилова
Менда Стоянова

Управляващите не мирясват и след като натовариха с патентен данък собствениците на апартаменти и стаи, предлагани на туристи чрез електронни платформи като Airbnb, Booking, Еxpedia и т.н., сега въведоха нова тежест - туристически данък. Това стана с поредна кръпка в Закона за туризма, гласувана окончателно днес в парламента.

Налогът ще се събира за всяка нощувка и ще бъде в диапазона 40 - 80 стотинки на легло. Идеята е стаите, отдавани онлайн, да бъдат приравнени с еднозвездните хотели (именно за тях са посочените ставки).

Предложението дойде от шефа на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова от ГЕРБ. В типичния за управляващите безобразен стил на законотворчество поправката, засягаща туристическия бизнес и неговите клиенти, беше прокарана чрез Закона за независимия финансов одит - очевидно третиращ съвсем други области. Тактиката на Стоянова е прозрачна - внесена по този начин, поправката избягва неудобното за вносителите обществено обсъждане, а времето за приемането й драматично се съкращава. Дебат нямаше и в пленарната зала на парламента, докато се представяха новите текстове, ако се изключат критиките на БСП срещу порочния подход на ГЕРБ към законодателството, които депутатите на Бойко Борисов подминаха с мълчание. 

Собствениците, които отдават имоти на туристи онлайн, ще трябва да начисляват новия данък в цената на нощувките и да го внасят всеки месец до средата на следващия месец. Туристическите налози се определят всяка година от общинския съвет на съответното населено място, като варират в зависимост от категорията на обекта. Ако парламентът одобри проекта, всяка нощувка на турист, направил резервация онлайн, ще бъде обложена с 0.40 лв. данък в София и Пловдив, с 0.50 лв. във Варна, с 0.80 лв. в Банско. По закон отговорници за събирането на туристическия данък са общинските данъчни служби.

ДОХОДИ НА ПРИЦЕЛ

Депутати от управляващото мнозинство взеха на мушка собствениците на имоти за краткосрочно наемане на туристи от миналата година. В резултат бе въведена задължително вписване на този тип имоти в регистъра, воден от Министерството на туризма, и облагането им с годишен патентен данък, който се начислява за всяка стая (размерът му варира в страната, като в София достига 250 лв.). Менда Стоянова и колегите й донякъде отстъпиха пред критиките и се отказаха от искането за задължителна категоризация на тези обекти - уж за да облекчат собствениците откъм бюрокрация.

Сега депутатите са се присетили обаче, че според закона туристически данък се начислява само за категоризирани места за настаняване. И затова предлагат допълнение, че стаите, наети от туристи онлайн, се облагат като хотели и къщи за гости с категория една звезда. 

Малко преди това Стоянова и колегите й пробваха да порежат този дребен бизнес с друга идея - собствениците да не могат да настаняват гости в апартаментите си, ако не получат съгласието на поне половината от съседите си в блока/кооперацията. Всеки в България знае колко е трудно дори само да се свика събрание на етажната собственост с необходимия кворум и как се постига подкрепа от над 50% от присъстващите. След дъжд от критики вносителите се отказаха от този поправка.  

Същите неуморни законотворци, които се чудят как да натоварят дребния бизнес с данъци, изобщо не забелязаха, че частните моментни лотарии на бизнесмена Васил Божков са спестили 700 млн. лева такси.