Медия без
политическа реклама

КЕВР "изпра" високите мартенски сметки за парно

"Топлофикация София" е правила стъкмистики, но в рамките на закона, заключи проверката на комисията

Илияна Кирилова


Извънредната проверка  на Комисията за енергийно и водно регулиране в "Топлофикация София" не е открила надписани сметки за парно и топла вода през март и нарушения в калкулирането. Това става ясно от съобщение на КЕВР.  Според проверяващите  абонатите са си стояли повече вкъщи в първия месец на коронавируса, ползвали са повече топлоенергия и затова им се е видяло, че плащат съмнително много. КЕВР изтъква и друга причина за това "усещане" - през зимните месеци столичната топлофикация таксувала клиентите си за по-малко потребление от реално използваната енергия (за да не ги стряска с високи фактури), затова пък ги натоварила с повече консумация за март. Това обаче се случвало редовно и било  в пълно съответствие с нормативната база, твърдят от енергийния регулатор. 

Извънредната проверка започна в края на април, след като заваляха оплаквания от хора, че получават необяснимо високи сметки за парното през март. Докладът от нея ще бъде публикуван допълнително, а засега от КЕВР ни информират с кратко резюме за съдържанието. Така научаваме, че проверяващите са се фокусирали в анализ на данните за парното в периода от декември 2019 до март 2020 г.  И ето какво установили:

За месеците декември, януари и февруари дружеството е фактурирало на клиентите си средно с около 15% топлинна енергия по-малко от реално потребената.  През март обаче направило обратното - фактурирало е на потребителите с 12% повече от действително доставената в абонатните станции топлина. Така всъщност сметките в трите зимни месеца са били занижени, а пък през март - завишени. Но това не било нарушение, а обичайна практика -  "този начин на фактуриране цели да бъдат облекчени сметките на клиентите през най-студените зимни месеци и се прилага през всеки отоплителен сезон на основание на Методиката за дялово разпределение на топлинната енергия в сгради-етажна собственост", обясняват от КЕВР.

С други думи, енергийният регулатор признава, че месечните сметки на абонатите не отразяват реалната им консумация, а са вид "стъкмистика в рамките на закона". За утеха от КЕВР обясняват, че тези фактури не са окончателни и че "предстои преизчисление на сумите за всеки месец от изминалия отчетен период, като в тях ще бъде отразено реалното потребление и съответната цена на топлинната енергия".

Проверката е обхванала конкретни и подробни данни само за 12 сгради в различни райони на столицата, като е включена и етажна собственост, откъде са постъпили жалби.

В основата на вечната война между клиентите и доставчика на топлинна енергия проблемът с отчитане на потреблението.  на практика на радиаторите ни са закачени не същински топломери, а уреди за дялово разпределение, които на всичко отгоре не се отчитат редовно, а веднъж годишно. Така сметките се формират на базата на прогнози за потреблението и изчисления на топлинния счетоводител и след приключване на отоплителния сезон се правят нови калкулации. Проблемът може да бъде решен с поставяне на уреди за дистанционно отчитане и  редовно месечно засичане на на потреблението на всеки апартамент. В момента обаче с дистанционни уреди разполагат само 6% от клиентите на "Топлофикация София", а останалите 94% са обречени да плащат неясни прогнозни и изравнителни сметки, които с времето стават все по-сложни и все по-неразбираеми.

 

"ЗЛОСТОРНИЦИ"

Освен че напълно "реабилитира" топлофикационното предприятие, КЕВР  обвинява неназовани вражески сили, че са ръсили фалшиви новини и са разтревожили  хората. В съобщението си повод на проверката енергийният регулатор изтъква, че "случаи на некоректно и непълно изнасяне и тълкуване на факти и обстоятелства са допринесли в общественото пространство да възникне напрежение". В резултат на това били създадени "неоправдани очаквания"  и част от потребителите били подведени, твърдят експертите на енергийния регулатор. И добавят, че към институциите и специално към КЕВР, били подадени голям брой жалби и възражения, които в основната си част били "извън правомощията на комисията". Темата за надписаните сметки бе коментирана от много експерти и намери сериозно място в медиите. Сред най-големите критици на стъкмистиките с парното са бившият омбудсман Мая Манолова и настоящият обществен защитник Диана Ковачева. 

 

ЯСНО КАТО В МЪГЛА

КЕВР съобщава, че след проверката е изготвила указания до "Топлофикация София". Едно от тях е предприятието да подготви и представи на всички клиенти в проверените жилищни сгради информация за реално изразходваната от тях и фактурирана топлинна енергия за периода декември 2019 – март 2020 г, както и дължимите суми от корекции.

Освен това до 30 юли дружеството трябва да проведе кампания, за да разясни на абонатите си как работи новата му информационна система ERP SAP. Заради внедрения нов софтуер потребителите фактурите и справките за парното и топлата вода са с доста променен вид, а част от данните са станали по-неразбираеми и от преди.

 

ОЩЕ ЗА СТЪКМИСТИКИТЕ

На хартия живеещите в блокове и кооперации имат възможност да избират как да се формират месечните им сметки за парно - с месечно отчитане на уредите или по прогнозни данни - на база на потреблението им в предишния отоплителен сезон. Но за първата опция са необходими топломери с дистанционно отчитане, каквито имат едва 6% от битовите клиенти на "Топлофикация София".

И в двата случая количествата начислена топлинна енергия се определят по Методиката към Наредбата за топлоснабдяването. Но месечните сметки, изготвяни по прогнозни данни, се формират сложно - взима се предвид колко е било реалното потребление в имота в предния отчетен период и се прилага коригиращ коефициент, който отразява промяната в потреблението в цялата сградата, а също и климатичните условия.

Още по темата