Медия без
политическа реклама

Държавата иска да конкурира и платформите за туристически резервации

Илияна Кирилова
Платформата "Преоткрий Бълария" ще дава възможност българи да резервират както почивки в родни курорти и хотели, така и резервации в ресторанти.

Държавата се намесва в пореден бизнес - платформите за туристически резервации. От 1 юни ще старира онлайн резервационна система "Преоткрий България" - съвместен продукт на държавата и няколко компании, която ще даде възможност на българските туристи да открият оферти за лятната си почивка в страната, съобщи на брифинг в МС министърът на икономиката Емил Караниколов.

"С този иновативен продукт искаме да подпомогнем българските хотелиери и ресторантьори, както и българските производители на храни, защото в предлаганите за почивка и посещения обекти ще се предлагат приоритетно менюта с български продукти", обясни още министър Караниколов. И призова хотелиери и ресторантьори да бъдат активни и да използват платформата "Преоткрий България", за да привлекат български туристи, на които основно ще разчита секторът това лято. 

Министърът на туризма Николина Ангелкова пък обяви, че ведомството ще промотира платформата. Така държавата на практика ще конкурира подобни резервационни системи като booking, Airbnb и др.

В разработването на платформата "Преоткрий България" са участвали няколко големи компании начело с "Метро България", сред които са и "Загорка", "Кока кола България", "Мастеркард", P&G и други. Не стана ясно кой точно ще поддържа резервационната система. За момента ползването й ще бъде напълно безплатно както за туристите, така и за фирмите, които продават места чрез нея.

Представителят на "Метро България" обясни, че в нея ще бъдат качени офертите само на хотели и ресторанти, които гарантират, че спазват хигиенно-санитарните изисквания на здравното министерство и указанията на министерството на туризма за работа в условията на коронавируса. "Всеки, който иска да обяви хотела или ресторанта си, ще получи предварително инструкции за мерките, които трябва да предприеме, а впоследствие от платформата ще проверяват дали те се спазват", обясни Филип Анастасиу, директор в "Метро България".

Задължително условие ще бъде в ресторантите да се предлагат ястия, приготвени приоритетно с български продукти и по български рецепти. Което пък целяло да се подпомогнат и малките фермери.

По този повод министърът на земеделието Десислава Танева обяви: "Подкрепяме платформата. Това е начин хотелиерите да върнат обратно българските си клиенти. Вярваме във фермерите, те са в състояние да предоставят свежа, качествена и в достатъчно количество продукция за вътрешно потребление и за зареждане на хотелите в Черноморските курорти".

Министър Танева обяви, че Агенцията по безопасност на храните ще се ангажира да проверява дали се спазва изискването хотелите, които продават настанявания през платформата, предлагат български менюта. Колегата й Емил Караниколов пък заяви, Комисията за защита на потребителите ще следи за останалите изисквания.

Министрите коментираха и предстоящото гласуване в парламента на падането на ДДС до 9% за ресторантьорския бизнес, срещу което се обяви финансовият министър Владислав Горанов. "Разбирам финансовия министър, това му е работата - да съхранява бюджета. Но аз като икономически министър смятам, че за толкова засегнат от кризата с коронавируса сектор, временното намаляване на ставката, е разумна мярка", коментира Емил Караниколов.

"Това е глътка въздух за най-засегнатия сектор", е мнението и на Николина Ангелкова. Тя не пожела да коментира защо туроператорите останаха единствените изключени от по-ниската ставка в туризма. В същото време покрай ресторантьорите и на туристическите агенции бяха вдигнати минималните осигурителни доходи. Именно от този бранш дойдоха най-големите критики и искания за оставка на Ангелкова по време на извънредното положение. "Между първо и второ четене процедурата предвижда да се правят предложения. Ще подкрепим всяка мярка, свързана с туризма", каза Ангелкова.

 

ОЩЕ ИСКАНИЯ

В сферата на образованието също поискаха диференцирана ставка на ДДС по отношение на образователни и културни дейности, които са "фундаментално важни за възраждане на българската просвета и култура". "В момента България и Дания са държавите в ЕС с най-малко диференциации по ДДС. Данъчните облекчения могат да бъдат 21 категории и те показват различните приоритети в управлението на държавите. Логично е при ясно дефинирания приоритет образование да се започне с временно намаление на ДДС за някои образователни дейности", мотивират се от синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". Затова предлагат на финансовото министерство и правителството да се формира временна диференцирана ставка ДДС от 5% за учебници и 7% за книги. Друго важно стратегическо решение според тях би било намаление на ДДС в размер на 9% за куклени театри и детски представления. "Синдикат „Образование“ няма да спре да предлага отмяната на такса смет за образователните институции, което трябва да се случи своевременно като отношения към образователните институции", казват още оттам, припомняйки и друго свое искане - процентът от БВП, който се отделя за образование у нас, да се увеличи от 4 на 6%.

 

 

Още по темата